آیا God of Ragnarok با حفره‌های داستانی همراه است؟

قصه‌ای که سر دراز دارد

پایان‌بندی بازی گاد آو وار (God of War) بسیاری از سوالات به وجود آمده را بی‌پاسخ گذاشت. همچنین می‌دانیم گاد آو وار: رگناروک (God of War: Ragnarok) قرار است وداع‌گوی کریتوس با اساطیر اسکاندیناوی باشد و راه سختی در به نتیجه رساندن آنچه قسمت قبلی آغاز کرده بود دارد. در این مطلب به برخی از حفره‌های داستانی God of War که سانتا مونیکا باید به خوبی آن‌ها را توضیح بدهد می‌پردازیم.

سال ۲۰۲۲ سالی است که بازی‌های بزرگ و تریپل ای زیادی در آن با هم رقابت کرده و هر کدام به نوبه خود سعی دارند تا توجهات را به سمت خود جلب کنند. البته برخی از عناوین مثل دنباله ریبوت گاد آور وار از آن آثاری هستند که در این رقابت با اختلاف زیادی بالاتر از رقبای خود می‌درخشند و افراد زیادی برای عرضه آن ثانیه‌شماری می‌کنند. گاد آو وار رگناروک به عنوان ادامه‌دهنده داستان کریتوس و آترئوس قرار است به ماجراهای این پدر و پسر و تلاش‌هایشان برای جلوگیری از واقعه رگناروک بپردازد. مسیری که آن‌ها را با عفریت‌های خطرناک، محیط‌های پرشده از تهدید و خدایان انتقام‌جو روبه‌رو خواهد کرد.

همان‌گونه که بسیاری از بازیکنان رگناروک را به‌خاطر نبرد‌های شلوغ و لذت‌بخش آن تجربه خواهند کرد، تعداد زیادی نیز وجود دارند که شنیدن قصه را به گیم‌پلی آن ترجیح می‌دهند. از طرفی می‌‎‌دانیم که این دنباله قرار است افشاگر اتفاقات بسیار مهم و بزرگی باشد و طبیعتا ریزنکات داستانی نیز وجود دارند که ممکن زیر سایه توضیحات این رخدادهای عظیم قرار بگیرند.

نقش لوکی


شخصیت آترئوس به عنوان پسر کریتوس و فی (یکی از جاینت‌های یوتنهایم) در نسخه سال ۲۰۱۸ این سری معرفی شد. او (آترئوس) فردی نیمه‌خدا/جاینت است و کریتوس نیز برای مدتی این حقیقت را از او پنهان داشت که البته می‌دانیم چرا. کریتوس بیشتر از هر فرد دیگری به جنگ میان خدایان و این مساله که خدایان و اساطیر پدران خود را به قتل می‌رسانند آگاه بود. به همین دلیل او هویت واقعی آترئوس را برایش آشکار نمی‌سازد و امیدوار است با این کار او را از چرخه انتقام دور نگه داشته باشد. البته پس از اینکه آترئوس بیمار می‌شود او ناخواسته مجبور است تا این واقعیت را آشکار بسازد.

کمی بعد و در راستای رسیدن به آخرین نقطه داستان و پخش کردن خاکستر فی در بالاترین نقطه ۹ قلمرو، آترئوس با دیواری روبه‌رو می‌شود که مادرش را به تصویر کشیده و از او در آن نه به نام آترئوس که لوکی یاد شده است. در این هنگام کریتوس توضیح می‌دهد نام پسرک را از روی یک جنگجو اسپارتان نامگذاری کرده است. گرچه فی (مادرش) خواسته او را لوکی بنامد.

جالب است بدانید نام یونانی آترئوس او را با شاه آترئوس (king Atreus)؛ پسر پلوپس (Pelops) و هیپودامیا (Hippodamia) و برادر ثایستس مرتبط می‌کند. طبق افسانه‌ها او مردی انتقام‌جو بود که بعد از اینکه متوجه شد همسرش با برادرش رابطه دارد، پسران برادرش را از دم تیغ گذرانیده و یا به عبارتی آن‌ها را سلاخی کرد. با این حال نام نوردیک آترئوس بسیار جالب‌تر به‌نظر می‌رسد. در اساطیر نورس لوکی شخصیتی حیله‌گر و فریبکار است که طبق داستان‌های فرهنگ نورس با شروع رگناروک با جاینت‌ها هم‌پیمان شده و به نبرد با خدایان می‌پردازد. همچنین می‌دانیم او در این جنگ با هیم‌دال روبه‌رو شده و موفق می‌شود او را شکست دهد.

با این توصیفات آترئوس در هر دو اسطوره‌شناسی به هیچ عنوان شخصیت درستکار و خوبی نبوده و گاد آو وار رگناروک باید نقش او به عنوان لوکی را مشخص نماید و از این بگوید که او چگونه می‌خواهد با هویت واقعی خود مواجه شود و با آن کنار بیاید. این‌ها همه در حالی است که می‌دانیم آن‌ها (کریتوس و آترئوس) در تلاش هستند تا از رخ دادن رگناروک جلوگیری کنند.

ظاهر شدن اودین


گرچه در ریبوت سال ۲۰۱۸ گاد آو وار هرگز شاهد شخصیت اودین نبودیم اما نامش را به کرات شنیده‌ایم. او از این نظر که خدای خدایان، پدر بالدر و همسر سابق فریا است نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری دنباله داستان ایفا می‌کند. در طول بازی نیز متوجه می‌شویم که اودین، زمانی میمیر را زندانی و شکنجه کرده است. از این رو میمیر به همین دلیل بسیاری از خصوصیات اودین را می‌شناسد و در این مسیر نیز کریتوس را از آن‌ها آگاه می‌سازد. طبق گفته‌های میمیر، اودین شخصیتی باهوش است که عاشق گوش سپردن به پیش‌گویی‌ها نیز هست. او سعی می‌کند از تمامی اتفاقات آگاه باشد و کلاغ‌های جاسوسی دارد که ۹ قلمرو را برای او جست‌وجو و گزارش می‌کنند. خوش‌بختانه شما می‌توانید با پرت کردن تبر کریتوس، این جاسوس‌ها را نابود کنید.

البته باید بدانید شخصیت اودین در اساطیر نورس چندان با شخصیتی که او را از گفته‌های میمیر آن هم در بازی می‌شناسیم یکی نیست. این طور که به نظر می‌رسد سانتا مونیکا سعی دارد تا با تمرکز بر یکی از بارزترین خصوصیات خدای خدایان، یعنی هوش و ذکاوت وجهه جدیدی از اودین را به تصویر بکشد و شخصیت او را به مسیر متفاوتی سوق دهد. همچنین جایی درتریلر گاد آو: رگناروک، میمیر می‌گوید: «اودین حقه‌هایی در آستین دارد که ما جرات فکر کردن به آن را هم نداریم». بدین ترتیب می‌دانیم ظاهر شدن اودین در دنباله گاد آو وار یکی از آن رخدادهایی است که انتظار داریم سانتا مونیکا به همان اندازه که آن را بزرگ جلوه می‌دهد در پرداخت صحیح آن نیز موفق باشد.

دشمنی ثور


اکثر گیمرهایی که گاد آو وار را تجربه کرده‌اند از هدف فریا برای انتقام گرفتن از کریتوس آن هم به دلیل به قتل رساندن پسرش آگاه هستند. در این بین اما درصد کمتری از گیمرها نیز پایان واقعی بازی را شاهد بوده‌اند. در این پایان ما می‌بینیم که ثور به دنبال انتقام مرگ بالدر جلوی در خانه کریتوس و آترئوس ظاهر شده است. همان‌طور که احتمالا می‌دانید او تحت تاثیر مرگ پسران و برادر ناتنی‌اش قرار گرفته و گویا خشم تمام وجودش را فرا گرفته است. از این رو می‌دانیم احتمال اینکه چرخه خشونت باری دیگر از طریق اعمال ثور آغاز گردد، بسیار بالا است و متوقف کردن آن عمل بسیار دشواری خواهد بود.

در این بین ظاهر ثور نیز سوالات بسیاری را ایجاد کرده است. مهم‌ترین سوالی که بازیکنان را درگیر کرده این است که کریتوس قرار است چگونه خدای رعد و برق را شکست دهد؟ سلاح اصلی ثور چکش بسیار قدرتمندی به نام میولنیر است که قدرت تخریب‌گری بسیار بالایی نیز دارد. در همین راستا برخی از طرفداران حدس می‌زنند آن‌ها (کریتوس و ثور) بالاخره در نبردی هولناک با هم روبه‌رو می‌شوند که در نهایت منجر به تبدیل شدن میولنیر به سلاح جدید کریتوس در رگناروک می‌شود. همچنین سوالاتی در مورد همکاری او با فریا نیز مطرح شده است؛ پرسش‌هایی از این دست که آیا این دو نفر (ثور و فریا) در راه انتقام با یکدیگر همکاری می‌کنند یا هر یک از آن‌ها راه خود را در پیش گرفته و در این راه با هم مشکلاتی نیز خواهند داشت؟

گاد آو وار: رگناروک به زودی (در تاریخ نامعلومی از سال ۲۰۲۲ میلادی) عرضه خواهد شد و سابقه سانتا مونیکا در خلق آثار بی‌نظیر و مثال‌زدنی باعث شده تا بسیاری از گیمرها برای دنباله سفر کریتوس در دنیای نورس بسیار هیجان‌زده باشند. زمستانی که پایان‌دهنده دیگر زمستان‌ها است نزدیک است و کریتوس و آترئوس در آستانه کشف رازهای زیادی در مورد خود و دنیای خدایان هستند. امیدواریم سازندگان بتوانند به طور شایسته‌ای تمامی موارد داستان و ریزنکات و جزئیات آن را در اثر پیش رو پیاده‌سازی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید