از یاد رفتگان؛ ریو هازوکی کجاست و آیا داستان شنمو ادامه دارد؟ این بار در جستوجو برای گرفتن انتقام پدر

وقتی اسم ژانر جهان آزاد را می‌شنویم معمولا عناوین خاصی به ذهن ما خطور می‌کنند. معمولا هم این عناوین به دلیل آزادی عمل بسیاری که دارند و دنیای پررنگ و لاب‌اشان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. شاید نوستالژیک‌ترین نمونه از این عناوین برای ما بازی GTA: SanAndreas با کارکتر محبوبش کارل جانسون (CJ) باشد. اما پیش از انتشار این عناوین بازی‌های درخشانی در این ژانر ظهور کردند که متاسفانه به هر دلیلی به اندازه‌ی GTA معروف نشدند. شاید بتوانیم داستان ریو هازوکی را رقیب شماره یک GTA در زمان خودش بدانیم. اولین نسخه‌ی Shenmue در سال ۱۹۹۹ منتشر شد اما به قطع می‌توان گفت چند سالی جلوتر از زمان خودش بود. در ادامه قصد داریم اشاره‌ای کوتاه به این شخصیت از یاد رفته داشته باشیم.

یوکوسوکا – ژاپن – ۱۹۸۶


ریو هازوکی

در یک روز سرد زمستانی در ژاپن، ریو هازوکی به سمت خانه در حرکت است. پس از رسیدن به خانه او خودرویی ناشناس را مقابل درب خانه می‌بیند. پس از کنجکاوی وارد خانه می‌شود و همه چیز را به هم ریخته می‌بیند. خدمتکار خانه را با استرس و ترس می‌بینیم و از سوی دیگر دوست ریو هم به زمین افتاده است. دو مرد با کت و شلوار مشکی مقابل درب ورودی دوجو ایستادند. او با عبور از آن دو وارد دوجو می‌شود. در همین لحظه او درگیری پدرش را با مردی چینی می‌بیند. مردی که به دنبال آینه‌ای باستانی با نام اژدها می‌گردد و در این راه به هیچ کس رحم نمی‌کند. روایت بازی در اینجا با قتل پدر ریو و آسیب خوردن او به پایان می‌رسد.

چند روز بعد از این اتفاقات ریو هازوکی دوباره به هوش می‌آید. این اولین آشنایی ما با شخصیت ریو هازوکی بود. سرآغازی عجیب و تلخ که ما را برای شنیدن ادامه‌ی داستان کنجکاو می‌کند. اینکه این آینه چیست که آن‌ها به دنبالش هستند و چرا پدر ریو حاضر شد جانش را برای حفظ آن‌ بدهد سوالی بود که در آن لحظه برای ما و ریو به‌طور همزمان ایجاد شد. در ادامه‌ی بازی داستان و ماجراجویی ما با این کارکتر آغاز می‌شود. ماجراجویی که برای گرفتن انتقام و رسیدن به جواب سوالات بود. در این ماجراجویی با افراد مختلفی آشنا می‌شویم که برخی از آن‌ها بسیار ریو را دوست دارند و برخی دیگر دشمنان او هستند. البته که در این بین هم شخصیت‌هایی وجود دارند که در هیچکدام از دو گروه اشاره شده جای نمی‌گیرند. در این ماجراجویی به شهر و کشور دیگری می‌رویم.

ریو هازوکی به عبارتی آخرین بازمانده‌ی خانواده‌ش است. مادر وی وقتی که او تنها سه سال سن داشت به دلیل بیماری از بین می‌رود. پدرش هم که کمی پیش‌تر به آن اشاره داشتیم. او پس از مرگ پدرش تنها یک دلیل برای زندگی‌ش پیدا می‌کند. گرفتن انتقام مرگ پدرش از لیونگ دی و کسانی که مسبب این اتفاق تلخ بودند. او در بخشی از دیالوگ‌هایش می‌گوید:

اونا پدرم رو درست جلوی چشمای من کشتن. من باید انتقام بگیرم، من نیاز دارم که این کار رو انجام بدم؛ برای پدرم

هارمونی به روش سگا و یو سوزوکی


ریو هازوکی

کارکتر ریو را می‌توان یکی از ستون‌های اولیه و اصلی طراحی کارکتر در سگا دانست. البته که این صرفا به این شخصیت برنمی‌گردد و می‌توانیم این مسئله را به فرانچایز Shenmue هم تعمیم دهیم. شخصیت‌های مختلفی چون کیریو کازوما، پروتاگونیست فرانچایز یاکوزا، برپایه‌ی این شخصیت شکل گرفتند. اگر با این شخصیت آشنا باشید و هردو فرانچایز را تجربه کرده باشید به خوبی می‌توانید المان‌ها مشترک را ببینید.

ریو هازوکی در اولین نسخه‌ی منتشر شده ۱۸ سال سن دارد. اما ظاهر او کمی پخته‌تر از سنی که در بازی برای او درنظر گرفته شده به‌نظر می‌رسد. قد و هیکل ریو هازوکی هم مانند قد معمول جوانان ژاپنی در آن زمان در نظر گرفته شده است. از مهارت‌های اصلی که سازندگان برای شخصیت یاد شده درنظر گرفتند می‌توانیم به مبارزه و به نوعی نبرد تن به تن اشاره داشته باشیم. طبق داستان او در زمان کودکی نزد پدرش هنرهای رزمی یا به عبارتی martial arts را آموخته است.

نوع ارتباط و دیالوگ‌های ریو هازوکی از دیگر نکات شخصیت پردازی این کارکتر به حساب می‌آید. او کمی محافظه کارانه یا شاید بهتر است بگوییم سرد با کارکترهای دیگر برخورد می‌کند. با اینکه در کات‌سین‌ها دیالوگ‌های مختلفی را از او می‌بینیم اما در گردش‌های کوتاه شهری حرف‌هایی که خیلی خارج از چارچوب اهدافش باشند را از او نمی‌شنویم. درمجموع می‌توان کارکتر او را جدی و کمی افسرده به حساب آورد. مسلما این طراحی توانسته هارمونی خوبی با روایت بازی ایجاد کند. به همین دلیل می‌توانیم شخصیت‌پردازی این کارکتر را کامل به حساب بیاوریم.

از دریم کست تا نسل هشتم


ریو هازوکی

در مجموع ریو هازوکی را در ۵ عنوان اصلی و فرعی دیدیم. درواقع در ابتدا با او در اولین نسخه‌ی سه‌گانه‌ی اصلی Shenmue آشنا شدیم. سپس با گذشت چند سالی شاهد اضافه شدن او به بازی Sonic & Sega All-Stars Racing و همچنین اضافه شدن او به بسته‌ی الحاقی بازی Sonic & Sega All-Stars Racing Transformed بودیم. پس از این بسته‌ی الحاقی دیگر خبری از ریو نشد. تا اینکه توسعه‌دهندگان تصمیم گرفتند تا این سه‌گانه را تکمیل نمایند.

با گذشت تقریبا ۹ سال از بسته‌ی الحاقی و تقریبا ۲ سالی از نسخه‌ی سوم زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد که انیمه‌ای براساس این فرانچایز در راه است. باتوجه به اینکه تمام داستان بازی حول ریو هازوکی جریان دارد، منطقی است که او را در این انیمه سریالی بزودی ببینیم. متاسفانه سازندگان هنوز اشاره‌ای به زمان پخش این انیمه نداشتند.

گامی در راستای تکمیل سه‌گانه


ریو هازوکی

آخرین دیدار ما با ریو هازوکی به نسخه‌ی سوم فرانچایز Shenmue باز می‌گردد. داستان این نسخه در ادامه‌ی قسمت قبلی روایت می‌شود و این بار ریو را با کیفیتی بالاتر دیدیم. دیپ سیلور برای انتشار این عنوان پیش قدم شد و درنهایت توانست آن را برای کاربران پلی استیشن 4 و رایانه‌های شخصی در دسترس قرار دهد. این نسخه را می‌توان به نوعی پایان داستان دو نسخه‌ی قبلی دانست. به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در توسعه‌ی این عنوان توسط وای‌اس نت (YS Net) سبب شد تا ما دنیایی نسل هشتمی و با جزئیات‌تر را از این عنوان ببینیم.

به یادمان هستی اما فرصت نداریم


ریو هازوکی

باتوجه به اینکه سگا با همکاری دیپ سیلور و نتفلیکس سعی دارد تا این خانواده را دوباره به میدان برگرداند باید بگوییم احتمالا باز هم شاهد حضور درخشان ریو هازوکی خواهیم بود. آنچه که تا به امروز قطعی است در تاریخی نامعلوم اما بزودی در انیمه‌ای سریالی که پیش‌تر به آن اشاره داشتیم ریو را می‌بینیم. از سوی دیگر دیدیم که نسخه‌ی بروز شده‌ی دو نسخه‌ی اول نیز در کنار نسخه‌ی سوم در دسترس قرار گرفتند. ساخت نسخه‌ی سوم هم خودش امیدواری بزرگی برای هواداران بود.

درمجموع تمامی این موارد باید بگوییم سگا می‌خواهد به هواداران و این خانواده بگوید تو را به یاد داریم و تلاش می‌کنیم تا کاستی‌های گذشته را جبران نماییم. باتوجه به اینکه این خانواده تنها یک توسعه‌دهنده‌ی ثابت و یا یک ناشر تنها نداشته انتظار داریم کارکتر مورد بحث را بزودی و با حضوری درخشان در دنیای بازی‌های ویدئویی و فارغ از دنیای انیمه یا هر دنیای دیگری مجددا ببینم.

دیدگاهتان را بنویسید