از یاد رفتگان؛ مکس پین کجاست و چرا هیچکس نسخه‌ی چهارم را نمی‌سازد؟

نبود مردی که چیزی برای از دست دادن نداشت

سم لیک همیشه با داستان پردازی‌های غنی و پر محتوایش شناخته می‌شود. یکی از عناوینی که توانست به خوبی سم لیک را در عین شایستگی به شهرت برساند Max Payne بود. قطعا گیمرهای جدید تصور درستی از مکس پین و داستانش ندارند. اما این کارکتر یک سبک زندگی برای بسیاری از متولدین دهه‌ی ۶۰ و ۷۰ بوده و هست. شخصیتی که تنها زمان حالش برای ما روایت می‌شد و هیچ خبری از گذشته‌ش نداشتیم. متاسفانه سم لیک، راکستار و رمدی هر سه این بازی و شخصیت درخشان را به فراموشی سپردند. در ادامه قصد داریم اشاره‌ای کوتاه به این شخصیت از یاد رفته داشته باشیم.

شب یک روز سرد و برفی

مکس پین

مکس پین کیست؟ این شاید اصلی‌ترین سوال گیمرهای جدید باشد که تنها توانستند نام این شخصیت دوست داشتنی را بشنوند. مکس پین کارآگاه و مامور مبارزه با مواد مخدر است. اولین روز آشنایی ما با این شخصیت به یک روز سرد و برفی در نیویورک در سال ۲۰۰۱ بر می‌گردد. مکس در حال برگشت به خانه از محل کارش بود. زمانی که به خانه می‌رسد با رخ‌دادی تلخ مواجه می‌شود. همسر و فرزند او به قتل رسیدند. پیش از رسیدن به این بخش از داستان ما با مکس پین آشنا می‌شویم اما آنچه که در داستان بازی توانست ارتباط عمیقی بین ما و او ایجاد کند بدون شک رخ دادن این اتفاق تلخ است. شاید بتوانیم کلیدی‌ترین نکته در محبوبیت و معروف شدن این شخصیت را همین امر بدانیم.

پس از این اتفاق ما تنها با کارآگاه مکس روبه‌رو نبودیم. به عبارتی با شخصیتی آشنا می‌شویم که به دنبال از بین بردن مواد فروشان و خلافکارانی است که مسبب قتل خانواده‌ش بودند. در ادامه‌ی داستان شخصیت‌های محبوب بسیاری چون مونا هم به بازی اضافه می‌شوند. طی داستان متوجه خیانت‌های بسیاری می‌شویم. همچنین می‌بینیم ماده‌ی مخدری به نام وی سبب نوعی پرخاش دراستفاده کنندگانش می‌گردد. این نوع از پرخاش درنهایت سبب می‌شود شخص مصرف کننده هرکسی را با بی‌رحمی تمام به قتل برساند. خالق این ماده‌ی مخدر ارتش آمریکا بوده و اما به دلیل نقص‌هایی که درآزمایشگاه دیده شدند ارتش ادامه‌ی تولید این ماده را متوقف نمود. یکی از همکاران مکس پین این ماده را پیدا کرده و به صورت مخفیانه در حال تولید آن است. باتوجه به پیگیری‌های مکس شاهد درگیری او با این کارآگاه هم هستیم.

تصویری مبهم و جذاب از سم لیک

مکس پین

کارکتر مکس پین شخصیتی پیچیده و مبهم دارد. به عبارتی ما هیچ اطلاعات دقیقی از زمینه‌ی او نداریم و هرچه که می‌دانیم همان چیزی است که سم لیک خواسته آن را در داستان بازی روایت کند. گذشته‌ی مبهم او همیشه سوالی برای هواداران این سری بوده و هست. تنها می‌دانیم او پیش از ازدواج شخصیتی افسرده داشته و پس از تشکیل خانواده این حالت افسردگی جدا شده. پس مرموز بودن و آشنایی در لحظه و همزمان با روایت بازی از کلیدی‌ترین مشخصه‌های مکس پین است.

دومین شاخصه‌ی طراحی این شخصیت متعهد بودن اوست. همواره و بارها و بارها در روایت بازی دیدیم که او علی‌رغم از بین رفتن همسر و فرزندش به آن‌ها احساس تعهد می‌کند. البته رگه‌هایی از تناقض هم در کنار این تعهد دیده می‌شود. این تناقض را زمانی که هویت مکس پین درکنار مونا قرار می‌گیرد به خوبی می‌توانید ببینید. تعهد او به خانواده از دست رفته‌ش، کار و اطرافیانش به خوبی در بازی قابل لمس هستند.

سومین مشخصه مستقیما به سم لیک برمی‌گردد. سم لیک به دلایلی تصمیم گرفته تا برای تصویر و طراحی اولیه مکس از چهره‌ی خودش استفاده کند. در ادامه‌ی ساخت نسخه‌های بعدی چهره‌ی مکس‌ پین تغییراتی را داشت اما طرح اولیه چهره او را می‌توانیم از سم لیک بدانیم. شاید او خواسته با اینکار خودش را در دنیای بازی‌های ویدئویی و این اثر جاوادنه کند.

مکس پین

فارغ از تمام جزئیات مربوط به شخصیت پردازی باید بگوییم مکس پین جز اولین شخصیت‌هایی است که در دنیای بازی‌های ویدئویی می‌توانست هنگام شیرجه به دشمنان تیراندازی کند. البته همه چیز به یک شیرجه‌ی ساده ختم نمی‌شد. حرکات نمایشی مختلفی را از او همواره شاهد بودیم که می‌توانستیم آن‌ها را یک امضا در این سه گانه‌ی درخشان ببینیم. حرکات یاد شده همچنان یکی از قابلیت‌های انحصاری این شخصیت به حساب می‌آیند. حتی با گذشت چندین سال از نمایش اولیه این حرکت‌ها هیچگاه همه‌ی آن‌ها را در یک ترکیب کامل در عنوان دیگری ندیدیم.

سه‌گانه‌ای شایسته و فیلمی معمولی

مکس پین

همان‌طور که بالاتر هم اشاره‌ای به این مطلب داشتیم، مکس پین و داستانش با عنوانی با همین نام در سال ۲۰۰۱ به ما معرفی شد. کمی بعد و با گذشت تقریبا 1 سال از انتشار نسخه‌ی اول این بار نسخه‌ی دیگری تحت عنوان Max Payne 2: The Fall of Max Payne را از توسعه‌دهندگان و البته سم لیک شاهد بودیم. درنهایت هم پس از جدایی سم لیک و رمدی از راکستار و با گذشت 10 سال زمان از نسخه‌ی دوم این بار مکس پین را با ساختاری جدید در Max Payne 3 دیدیم. کارآگاه مکس به دلیل جذابیت بسیار زیادی که در شخصیت پردازی‌ش دارد راهی دنیای سینما هم شد.

مکس پین

در سال ۲۰۰۸ فیلمی تحت عنوان نام این شخصیت منتشر شد که البته نقدهای مختلفی را دریافت کرد. مشخصا همگی باتوجه به آنچه که در دو نسخه‌ی ابتدایی این سری دیدیم انتظار بسیار بالایی از فیلم اقتباسی آن داشتیم. اما به هرصورت کیفیت فیلم مطابق انتظار هواداران دو آتیشه‌ی این خانواده نبود.

غروبی زیبا که نشان از پایان داشت

مکس پین

آخرین داستان مکس به سال ۲۰۱۲ بر می‌گردد. ظاهرا نسخه‌ی سوم پایانی بر مجموعه‌ی مکس پین بود. از آن زمان تا به امروز هیچ خبر رسمی یا جدیدی منتشر نشده و حتی این شخصیت را در دیگر بازی‌ها هم ندیدیم. بی‌تعارف باید بگوییم راکستار و رمدی هردو این کارکتر را به فراموشی سپردند. در دنیای سینما هم آخرین دیدار ما با مکس پین به فیلم منتشر شده در سال ۲۰۰۸ مختوم شد.

بازی تمام شد

مکس پین

متاسفانه باید این جمله‌ی تلخ را بنویسیم. راکستار مکس پین را فراموش کرده و احتمالا دیگر خبری از این شخصیت نخواهد بود. پس از انتشار موفق Max Payne 3 شایعات متعددی از ساخت و انتشار نسخه‌ی چهارم توسط راکستار منتشر شد. اما نه تنها هیچ خبری از تایید این شایعات نشد بلکه به مرور هم تمام این شایعات به پایان رسیدند. درنهایت هم سکوتی عجیب فرانچایز و کارکتر یاد شده را فرا گرفت.

صادقانه باید گفت راکستار، رمدی و سم لیک هر سه تمرکز اصلی خود را به موارد دیگری معطوف کردند. این یعنی برای دیدار مجدد با مکس پین باید حتما یکی از این دو شرکت یا سم لیک قدمی برای توسعه‌ی آن بردارند.  اما همان‌طور که کمی پیش‌تر هم گفتیم هر سه بخش آنقدر درگیر عناوین دیگرشان شدند که دیگر فرصتی برای رسیدگی به این شخصیت ندارند. ساخت مکس پین ۴ رویای قدیمی گیمرهاست. از سوی دیگر هم امید آخرین دلیل زندگی است. بنابراین هرچند دور از انتظار اما بیایید امیدوار باشیم که روزی دوباره مکس پینی که همه‌ی ما با او سال‌ها خاطره داریم قدرتمندتر و محبوب‌تر از آنچه که بود بر‌می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید