اینتل از پردازنده‌های جدید خود به عنوان «بهترین پردازنده برای بازی» رونمایی کرد

پردازنده‌های نسل ۱۲ اینتل قصد تحول در صنعت بازی را دارند؟

اینتل از پردازنده‌های جدید خود به عنوان «بهترین پردازنده برای بازی» رونمایی کرد

اینتل سرانجام از پردازنده‌های (CPU) نسل دوازدهم خود با نام رمز Alder Lake معرفی کرد که به عنوان «بهترین پردازنده برای بازی» لقب گرفته است.

شاید صنعت‌های مختلفی از زمان‌های گذشته منتظر پردازنده‌های Alder Lake اینتل بوده‌اند. تاکنون شایعات بسیار زیادی درباره پردازنده‌های Alder Lake منتشر شده اما اکنون اینتل در نهایت مشخصات کامل تراشه‌های نسل دوازدهم خود را منتشر کرده است.

همچنین این شرکت پس از سال ۲۰۱۵ برای اولین بار تلاش می‌کند تا از فرآیند ساخت ۱۴ نانومتری برای تراشه‌های دسکتاپ فاصله بگیرد. از طرفی دیگر به نظر می‌رسد اینتل با تراشه‌های ۷ نانومتری جدید خود قصد دارد رقابت خود با AMD را حساس‌تر کند.

Alder Lake یکی از بزرگترین تغییرات رویکرد اینتل در پردازنده‌های محسوب می‌شود که نشان می‌دهد مسیری مشابه پردازنده‌های ARM و ترشه‌های فوق‌العاده قدرتمند M1 اپل را دنبال می‌کند. تراشه پرچمدار این نسل Core I9-12900K است که با ۱۶ هسته و ۲۴ رشته عرضه عرضه می‌شود.

بهترین پردازنده برای بازی

مانند تراشه M1 اپل، تراشه‌های Alder Lake نیز می‌توانند پردازش‌های بسیار سنگین را به هسته‌های عملکردی اصلی و قدرتمندتر خود محول کنند و از هسته‌های کارآمد دیگری خود برای اجرای وظایف سبک‌تر و کاهش مصرف انرژی استفاده کند. این امر به هسته‌های عملکردی اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم نرخ کلاک خود را به شدت افزایش دهند و اینتل سریع‌ترین تراشه خود با کلاک ۵.۲ گیگاهرتزی معرفی کرده که با این وجود عنوان بهترین پردازنده برای بازی در جهان» را به خود اختصاص می‌دهد.

همچنین تمام تراشه‌های Alder Lake که شامل i9-12900K و i7-12700K و i5-12600K (و گزینه‌های KF همین تراشه‌ها) می‌شود دارای توان طراحی گرمایی پایه ۱۲۵ وات خواهند بود، با این وجود اینتل میزان مصرف انرژی خود را نیز کمی تقویت کرده است.

علاوه بر این پردازنده‌های Alder Lake از برخی فناوری‌های پی‌سی آینده مانند رم DDR5 و PCIe Gen5 پشتیبانی می‌کند. با توجه به افزایش اندازه پردازنده‌های اینتل در نیم دهه گذشته، یک چیپست جدید نیز برای آن‌ها مورد نیاز است. مادربردهای جدید Z690 هفته آینده با پشتیبانی از چیپست Alder Lake به بازار عرضه می‌شود و اینتل پردازنده‌های خود را در ۴ نوامبر (۱۳ آبان) عرضه می‌کند.

پردازنده Core i9-12900K با قیمت ۵۸۹ دلار، پردازنده i7-12700K با ۴۰۹ دلار و i5-12600K با ۲۸۹ دلار به فروش می‌رسند. هر تراشه همچنین یک نسخه KF نیز دارد که بهبود بخش گرافیک را شامل نمی‌شود و قیمت آن کمی ارزان‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید