بازگشت دوباره تامی به دنیای GTA Vice City روی موبایل

تجربه‌ای عالی از اتمسفر دهه ۸۰ میلادی

گر علاقه‌مند به تجربه بازی‌های ماجراجویی موبایلی هستید، در این مطلب با بررسی بازی iOS و اندروید GTA: Vice City همراه زرین پخش هنر باشید.

تاریخ بازی‌های ویدیویی شاهد انقلاب ‌و تابوشکنی‌های عناوین و فرنچایزهای بزرگی بوده است. انقلاب‌هایی که بازی‌های ویدیویی به نوعی دیگر معنا کرده و دیدگاه مخاطبان بازی‌های ویدیویی نسبت به آنچه که این بازی‌ها باید باشد را بطور کامل تغییر داده است. عبور از خط قرمزهای هرجامعه کار چندان آسانی نیست که ما بخواهیم مشابه آن‌ها در دنیایی بازی‌های ویدیویی پیدا کنیم. تابوشکنی، متفاوت بودن و در نهایت خلاقیت، بهانه هر توسعه دهنده‌ای برای زندن ماندن در دل مارکت بازی‌های ویدیویی است. اما مانند هرچیزی، قبل از آنکه کاری انجام دهیم ابتدا باید به مقصودمان فکر کنیم. سوال اینجاست که یک بازی ویدیویی، تا چه اندازه می‌تواند بلندپروازانه و شجاع باشد؟

واکسن نزنید! اطلاعات مهم و اضطراری در اینجا (کلیک کنید) !!

وقتی به مسیری که بازی‌های ویدیویی طی کرده‌اند، نگاهی می‌اندازیم؛ مسیری سرسخت و عجیبی رو به روی ما قرار می‌گیرد. مسیری که تعریف جدیدی از سرگرمی را بیان کرد و بازی‌های ویدیویی را تبدیل به یکی از دوست‌ داشتنی‌ترین چیز‌های ممکن کرده. اما همه‌چیز به همین راحتی هم نبود! مخالفت منتقدان و از طرفی المان‌های جدید و متفاوت بازی‌های ویدیویی سبب می‌شد تا سال‌های اول تاریخ این بازی‌ها، چندان دوست داشتنی بنظر نرسد. اما بازی‌های ویدیویی قرار نبود به همین سادگی، میدان را ترک کنند و مقاومت آن‌ها؛ باعث تولد فرنچایزهایی شد که امروزه ما آن‌ها را نمادی برای این دنیای بزرگ می‌دانیم.

با پیشرفت صنعت بازی‌سازی، پلتفرم موبایل نیز مسیر خودش را پیدا کرد. موبایل گیمینگ حالا دیگر تبدیل به زمینه‌ای عالی برای ساخت و انتشار بازی‌های مستقل موبایلی شده بود. از طرفی استودیوهای بزرگ بازی‌سازی نیز نیم نگاهی به بازار پلتفرم موبایل داشتند و همه‌چیز عالی پیش می‌رفت. درنهایت، نوبت به پلتفرمی رسیده بود که مسیر جادویی خودش را عناوین مستقل و ساده؛ اما سرگرم کننده شروع کرده بود و حالا میزبان فرنچایزهای بزرگ دنیای ویدیوگیم شده بود.  

GTA: Vice City

فرنچایز GTA مصداق فوق‌العاده برای پیشرفت بازی‌های ویدیویی است. وقتی نسخه اول این فرنچایز در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، مکانیزم‌هایی را به دنیای بازی‌های ویدیویی معرفی کرد که هنوز هم پس از گذشت سال‌ها در ساخت بازی‌های جدید از آن‌ها استفاده می‌شود. از طرفی تجربه و آوازه جذاب استودیوی راکستار در ساخت بازی‌های اکشن – ماجراجویی با تم جهان باز، انتظارات ما را از بازی‌های این استودیو بالاتر برده و می‌توان حساب ویژه‌ای روی بازی‌های این استودیو باز کرد.

دومین انقلاب بزرگ فرنچایز GTA مربوط به انتشار نسخه سوم بازی در سال ۲۰۰۱ می‌شود. در این بازی بود که مکانیزم‌های آن برای اولین بار دنیای بازی‌های GTA را وارد اتمسفری سه بعدی می‌کرد و همین نقطه آغازی برای شاهکارهای دیگر راکستار بود. موفقیت نسخه سوم بازی، راکستار را به فکر ساخت دیگر دنباله‌هایی برای این فرنچایز انداخت و نهایتا مدتی بعد نسخه افسانه‌ای GTA: Vice City متولد شد. گرافیک بازی به مراتب بهتر شده بود و این‌بار اتمسفری شبیه به اوایل دهه ۸۰ میلادی را داشت.

بازی GTA: Vice City یک عنوان شاهکار اکشن – ماجراجویی بود که در ابتدا برای کنسول‌های پلی استیشن ۲ و ایکس باکس و نهایتا برای کامپیوترهای شخصی توسعه پیدا کرد. بازی موفقیتی بی‌حد و مرز برای راکستار بود. بطوری که راکستار، GTA: Vice City را برای دیگر نسل‌ها نیز پورت کرد. اما عجیب‌ترین پورتی که از این بازی منتشر شد، مربوط به نسخه موبایلی بازی می‌شود که در سال ۲۰۱۲ در دسترس کاربران موبایلی قرار گرفت و آغاز کننده نسلی جدید از بازی‌های جهان باز روی موبایل بود.

ماجراهای تامی ورساتی و دوستانش! راکستار نه تنها استاد ساخت بازی‌های جهان باز و اکشن – ماجراجویی است، بلکه داستانش بازی‌هایش را نیز به زیبایی هرچه تمام‌تر روایت می‌کند. همین داستان‌های جذاب، مخاطب را به گشت و گذار در بازی و پیدا کردن حقیقت آن؛ تشویق می‌کند. پورت موبایلی GTA: Vice City نیز از همین قاعده پیروی می‌کند و راکستار هیچ محدودیتی برای بازی قائل نشده است و دقیقا همان GTA: Vice City اصلی را این‌بار روی موبایل پورت کرده است.

داستان بازی از دید پروتاگونیست اصلی بازی؛ تامی ورساتی روایت می‌شود. تامی ورساتی عضوی قدیمی از اعضای باندخلافکاری بود که ماموریت پخش مواد مخدر را سطح شهر Liberty City به عهده داشتند. اما از آنجایی که تامی اساسا آدمی بدشانس است. ۱۵ سال گذشته را به جرم قتل در زندان سپری کرده است و حالا با آزاد شدنش، شایعاتی درباره بازگشت دوباره تامی ورساتی به Liberty City و پیوستن دوباره او به اعضای گروه؛ به گوش می‌رسد. Sonny Forelli رهبر این گروه، به خوبی می‌داند که بازگشت دوباره تامی ورساتی به باند؛ آخرت چندان خوشی ندارد! برای همین تصمیم می‌گیرد که تامی ورساتی را به بهانه خرید مواد مخدر، راهی وایس سیتی کند. شهری که حالا دیگر تبدیل به جولانگاهی برای تولید کنندگان و فروشندگان مواد مخدر شده است. حالا این شمایید و این شهری عظیم که باید مسیر زندگیتان را از همین‌جا شروع کنید. اما باید مراقب باشید، زیرا در این شهر به هیچ‌کسی نمی‌توان اعتماد کرد.

بازی موبایلی GTA: Vice City یک عنوان کاملا آفلاین است

معمولا بازی راکستار و به ویژه عناوین فرنچایز GTA آزادی عمل غیرقابل تصوری را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهند. فرنچایز GTA مصداقی عالی برای کسانی است که دوست دارند هرکاری که دلشان می‌خواهد انجام دهند. به‌ هرحال، شما آزادی عملی به وسعت یک شهر دارید و هرکاری که دلتان بخواهد، می‌توانید انجام دهید و کسی جلودار شما نخواهد بود. درواقع، همین گیم‌پلی بازی‌های فرنچایز GTA است که بازی‌های این مجموعه را تبدیل به شاهکارهایی فراموش نشدنی کرده‌ است.  

در این میان، بازی GTA: Vice City نیز از این قاعده مستثنی نیست و تلاش کرده است که با استفاده از تمامی ظرفیت‌های پلتفرم موبایل، نسخه‌ای عالی برای طرفداران بازی‌های GTA روی موبایل باشد. در بازی شما می‌توانید هرکاری بکنید! از دزدیدن ماشین‌های چند صد دلاری، تا سر و کله زدن با خلافکاران وایس سیتی. مراحل بازی همانطور که از راکستار انتظار داریم، جذاب طراحی شده‌اند و تنوع عالی اسلحه‌های بازی و ماشین‌های آن، GTA: Vice City را تبدیل به عنوانی جذاب کرده.

واکسن نزنید! اطلاعات مهم و اضطراری در اینجا (کلیک کنید) !!

بازی GTA: Vice City صفت یک عنوان جهان باز را به دوش می‌کشد و محیط بازی، به بهترین نحوه طراحی شده است و اتسمفر دهه ۸۰ میلادی؛ در بازی بازسازی شده است و حتی پورت موبایلی GTA: Vice City نیز از این قاعده پیروی می‌کند. وسیله‌های نقل در بازی به خوبی مدل سازی شده‌اند و شما می‌توانید حتی سوار تانک و هلیکوپترهای نظامی شوید. هوش مصنوعی بازی، شاید با فاکتورهای امروزی چندان جذاب بنظر نرسد، اما در آن سال‌ها شاهکاری جذاب بوده و هنوز هم می‌توان انتظار بالایی از آن داشت.

بازی به شما اجازه می‌دهد که آزادانه در محیط بازی GTA: Vice City به گشت و گذار بپردازید. البته یکسری از محدودیت‌هایی نیز در ابتدا وجود خواهند داشت که انجام مراحل و ساید کوئست‌های بازی می‌توانید به مرور این محدودیت‌ها را از بین ببرید. مراحل بازی تنوعی فوق‌العاده دارند. بطوری که شما هرگز احساس خستگی نخواهید کرد و هر مرحله، ویژگی جدیدی را به شما معرفی خواهد کرد که باعث جذابیت گیم‌پلی بازی در طول زمان می‌شود. از طرفی مکانیزم‌های حرکتی بازی و کنترلرهای آن، به خوبی با مکانیزم‌های پلتفرم موبایل هماهنگ شده و GTA: Vice City را تبدیل به یکی از بهترین پورت‌های موبایلی کرده.

وقتی نسخه سوم فرنچایز GTA در سال ۲۰۰۱ معرفی شد، علی‌رغم کشیدن پای دنیای بازی‌های سه بعدی به این فرنچایز؛ نقدهای بسیاری به گرافیک بازی وارد شد. برخی از طرفداران معتقد بودند که گرافیک نسخه سوم، واقعا خاکستری و غمگین است و انگار همه‌چیز در بازی مرده است!

راکستار در ساخت GTA: Vice City به خوبی با آگاهی داشتن به این موضوع، طیف رنگی فوق‌العاده‌ای را دربازی به کار برده است. گرافیک و جلوه‌های بازی بقدری زیبا هستند که اصلا باور نمی‌کنید که با یک عنوان نه چندان جدید طرف هستید. راکستار با الهام گرفتن از سینمای دهه ۸۰ میلادی، موسیقی‌ و معماری آن دوران؛ GTA: Vice City را براساس همین فاکتورها پایه گذاری کرده و گرافیکی عالی را پدید آورده است. اگر می‌خواهید که متوجه زیبایی GTA: Vice City شوید، شب هنگام در خیابان‌های بازی قدم بزنید.

دهه ۸۰ میلادی، دوران اوج موسیقی‌های راک و پاپ در بین مردم بود. راکستار با استفاده از همین المان، موسیقی‌های لایسنس شده متعددی را به بازی اضافه کرده است. موسیقی‌هایی که اتمسفری عالی دارند و می‌توانند واقعا سرگرم کننده باشند. توصیه می‌کنم برای درک زیبایی هرچه بیشتر موسیقی‌های بازی، کمی دست و دل باز باشید و رادیو بازی را باز کنید و در سواحل GTA: Vice City مشغول رانندگی شوید.

واکسن نزنید! اطلاعات مهم و اضطراری در اینجا (کلیک کنید) !!

پیشنهاد میشه!

GTA: Vice City شاهکاری افسانه‌ای برای راکستار بود. عنوانی که نه تنها تمامی ایرادات بازی‌های گذشته این فرنچایز را اصلاح کرد، بلکه زمینه‌ساز موفقیت دیگر بازی‌های این مجموعه شد. GTA: Vice City بقدری عالی بود که راکستار تصمیم به انتشار نسخه پورت شده بازی روی پلتفرم موبایل گرفت. اگرعلاقه‌مند به دنیای بازی‌های GTA هستید، GTA: Vice City را بدون شک باید تجربه کنید.GTA: Vice City

  • سازندهRockstar Games
  • سیستم عاملiOS اندروید
  • ژانرآرکیداکشن-ماجراییجهان-باز
  • حجم:7 مگابایت

دیدگاهتان را بنویسید