بهترین انیمه‌های سال ۲۰۲۱ – از تاکسی عجیب تا سانی بوی

سالی پر بار برای انیمه‌بازها

با نگاهی ساده به انیمه‌های منتشر شده در سال ۲۰۲۱ می‌توان به راحتی فهمید که امسال برای دوستداران انیمه بسیار پر برکت بوده و عناوین با کیفیت زیادی ساخته شده که به ویژه در فصل پاییز و زمستان، طرفداران این سبک را بسیار سرگرم می‌کند.

با نزدیک شدن به انتهای سال ۲۰۲۱ میلادی، بد نیست نگاهی به بهترین‌های این ژانر داشته باشیم و با دید بازتری به سراغ تمایشان برویم. شاید بیشتر عناوین این لیست را دیده یا شاید هم تاکنون فرصت تماشای آن‌ها را پیدا نکرده باشید، هرچه که باشد مقاله پیش‌رو می‌تواند به شما در انتخاب انیمه‌های بعدی کمک کوچکی کرده باشد، 

۱۲. Odd Taxi

انیمه‌های ۲۰۲۱

این مجموعه نخستین بار در طول مراسم اهدا جوایز Crunchyroll 2021 معرفی شد. Odd Taxi همانطور که از نامش پیداست، داستان یک راننده تاکسی (شیر دریایی) درونگرا به نام هیروشی اودوکاوا را به تصویر می‌کشد. وی مجبور است در مسیر با افراد مختلف و شخصیت‌های متفاوت و دمدمی مزاج سر و کله بزند.

در حال حاضر تنها کسانی که می‌تواند به عنوان دوستش به حساب آورد، دکتر خانوادگی او گوریکی و همکلاسی دبیرستانش کاکیهانا هستند. کاباساوا دانشجویی است که به دنبال اتفاقات هیجان‌انگیز می‌رود. شیراکاوا، پرستاری که گویا چیزی را مخفی می‌کند، هومو ساپینس یک گروه کمدین‌ که فروش خوبی نداره، دوبو، اوباش شهر و گروه میستری کیس که ارتباط زیادی نباید داشته باشند. مکالمه با این افراد سرانجام به دختری گمشده رسید.

۱۱. SK8 the Infinity

انیمه‌های ۲۰۲۱

اگر خیلی به ژانر انیمه‌های ورزشی علاقه‌مند نیستید، تماشای انیمه سریالی SK8 the Infinity می‌تواند نظرتان را عوض کرده و شما را به سمت تجربه دوباره بازی Tony Hawk’s سوق دهد.

SK8 the Infinity داستان اسنوبردیست کانادایی لانگا هاسگاوا را دنبال می‌کند که به مدرسه ای در اوکیناوا منتقل شد و به سرعت در اسکیت برد هاردکور شهر جا افتاد. لانگا با کمک بهترین دوست خود، رِکی دانش آموز دبیرستانی مهارت‌های خود را در اسکیت تقویت می‌کند. رکی هم عاشق اسکیت سواری است و همچنین علاقه زیادی به مسابقاتی که در معدنی متروکه‌ برگزار می شود دارد. تنش مبارزه‌ای و عطش برای برنده شدن بین این نوع افراد در حدی زیاد بوده که تشنه رقابت های متعدد می باشند.

این نمایش نه‌تنها به عنوان توضیحی برای اصطلاحات و ترفندهای اسکیت بورد، بلکه به عنوان نمایشگاهی از اسکیت بوردینگ با انیمیشنی روان و یک داستان نوجوانانه عمل می‌کند.

۱۰. Horimiya

انیمه‌های ۲۰۲۱

انیمه Horimiya نخستین بار در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۱ منتشر شد و از ابتدای پخشش مخاطبان بسیاری را با خود همراه کرد.

مجموعه Horimiya که از ترکیب نام دو شخصیت اصلی داستان گرفته شده، یعنی هوری‌سان و میامورا، داستان ساده‌ای دارد و به وضوح از قائده آشنایی‌زدایی پیروی می‌کند. در ظاهر، داستان چند نوجوان دبیرستانی و مسائل عاطفی بین‌شان است اما توفیقی که این انیمه به آن دست می‌یابد، واکاوی معنا و حس ازطریق طولانی کردن زمان ادراک و آشنایی‌زدایی مراحل عشق است.

یکی از مواردی که تماشای این انیمه را بسیار شیرین‌تر می‌کند، دنبال کردن ویژگی‌های شخصیتی این دو نفر است. هوری سان و میامورا هردو سعی در پنهان کردن ویژگی‌های باطنی خود دارند. درکنار خجالتی بودن هوری‌سان، میامورا به‌شدت غمگین، تنها و درون‌گراست. کمتر با افراد وارد صحبت می‌شود و کمتر دوستی را برای خود برمی‌گزیند.

بی‌جهت نیست که او متوجه اشارات هوری‌سان نشده و فرایند گفتن نام‌اش طولانی می‌شود. داستان در ادامه سعی بر واکاوی این موضوع دارد که چرا میامورا تنها و غمگین است؛ هر چند مشکل فیلم‌نامه این است که نمی‌تواند ریشه این غم را توضیح دهد و براساس آن یک رابطه علت و معلولی را شکل دهد.  در داستان‌ها ودرام‌های عاشقانه وقتی صحبت از عاشق و معشوق می‌شود، عنصری که اهمیتی فراوان برای پیشبرد داستان پیدا می‌کند، رقیب است. در Horimiya نقش رقیب را دارد. رقابت آن‌ها از کلیشه‌های مرسوم و دعواهای مابین دو شخصیت اصلی فراتر رفته و جلوه‌ای واقعی‌تر می‌یابد.

۹. Vivy: Fluorite Eye’s Song

انیمه‌های ۲۰۲۱

نیرلند یک پارک موضوعی با هوش مصنوعی‌ است، جایی که رویاها، امیدها و علم با هم عجین می‌شوند. وی‌وی به عنوان اولین هوش مصنوعی انسان‌نمای مستقل به عنوان هوش مصنوعی قالب در تاسیسات عمل می‌کند.

او برای انجام ماموریتش، یعنی خوشحال کردن همه به وسیله آهنگ، به اجرا کردن روی صحنه با تمام قلبش ادامه می‌دهد. اما پارک موضوعی هنوز از لحاظ محبوبیت کمبود دارد. روزی یک هوش مصنوعی به اسم ماتسوموتو جلوی وی‌وی ظاهر شده و توضیح می‌دهد که در زمان سفر کرده و از 100 آینده آمده و ماموریت دارد تا تاریخ را درست کند و به کمک وی‌وی از جنگ میان بشریت و هوش مصنوعی که تا صد سال دیگه رخ می‌دهد جلوگیری کند.

این سریال دارای اپیزودهای دلچسب زیادی است که بر ماهیت پیچیده حسادت، طمع و تنهایی تمرکز دارد. برخی از اپیزودهای برجسته حتی با قسمت درونگرایانه انیمه کابوی بیباپ رقابت می‌کنند.

۸. To Your Eternity

انیمه‌های ۲۰۲۱

این مجموعه تلویزیونی بر اساس نسخه مانگای آن در ژانر فراطبیعی و درام، به کارگردانی ماساهیکو موراتا ساخته شده است. مانگاکای این اثر یوشیتوکی اوئیما، داستان موجودی جاودانه به نام فوشی را روایت می‌کند.

داستان To Your Eternity درباره موجودی است که توانایی تغییر شکل دارد، یکی از این اشکال گرگ رشی هست. وی به مرور زمان و در طول سفر خودش با افراد متفاوتی آشنا می‌شود و کم کم هدفی برای خود پیدا می‌کند! فوشی می‌خواهد احساسات را درک و تجربه کند و در واقع به معنی کلمه انسانیت برسد!

۷. Beastars

انیمه‌های ۲۰۲۱

این درام روانشناختی و مهیج با جلوه‌های ویژه خود توانسته بسیاری از طرفداران این ژانر را از خود راضی نگه دارد.

لگوشی همیشه زندگی خود را به‌عنوان شخصی گوشه‌گیر و منزوی سپری کرده است؛ این دانش آموز آکادمی چریتون به معنای استعاری و واقعی کلمه یک گرگ تنهاست. لگوشی برخلاف ظاهر ترسناکش، قلبی رئوف دارد و مدام در تلاش است تا برای جلوگیری از پیش آمدن سوتفاهم و ترساندن سایر حیوانات، به‌خصوص گیاه خواران، تا حد امکان دندان‌های نیش تیزش را پنهان کند و از به نمایش گذاشتن قدرت بدنی فوق‌العاده‌اش خودداری کند.

استودیوهای زیادی، از جمله جیبلی، شانس خود را در ساخت سریال تلویزیونی سه‌بعدی امتحان کرده‌اند، اما هیچ استودیویی در ژاپن تا به حال نتوانسته از پتانسیل‌های سبک طراحی CG به خوبی استودیو Orange استفاده کند؛ این استودیو نه‌تنها توانست انیمیشنی سه‌بعدی ارائه کند که موفق شده بود شمایل و زیبایی‌های انیمه‌های سنتی دو بعدی را در خود منعکس کند، بلکه صحنه‌های اکشن هیجان انگیز آن به سطح جدیدی از روانی در حرکات دست یافته بودند که بدون اتکا به طراحی کامپیوتری حرکات امکان‌پذیر نبود.

۶. Fena: Pirate Princess

انیمه‌های ۲۰۲۱

سامورایی‌ها در کل جالب هستند، اما دزدان دریایی سامورایی می‌توانند از آن‌ها جالب‌تر نیز باشند.

انیمه سریالی Fena: Pirate Princess داستان دختر یتیمی به نام فنا هاتمن (Fena Houtman)، را روایت می‌کند. او در یک جزیره توسط افرادی اسیر شده که آینده‌ی شومی برای او در نظر دارند؛ اینکه توسط سرباز‌های بریتانیایی استفاده و دور انداخته شود. اما این دختر مانند بقیه‌ی یتیم‌های ضعیف و مطیع نیست.

او تلاش می‌کند از زیر سلطه‌ی ظالمانه‌ی کسانی که او را در غل و زنجیر نگه‌داشته‌اند فرار کند و با ساختن هویت جدیدی برای خودش، به دنبال مکانی است که به آن تعلق داشته باشد و رازی که پشت کلمه‌ی Eden وجود دارد را کشف کند. این داستان ماجراجویی یک دختر به همراه خدمه دزدان دریایی سامورایی او است.

آساکو کوبویاما، نویسنده فیلمنامه و روئی کوروکی، تهیه کننده این سریال هستند. یوکی کاجیورا که موسیقی متن انیمه‌های هنر شمشیرزنی آنلاین و شیطان کش را ساخته ساخت موسیقی این سریال را برعهده داشته.

۵. Baki Hanma

انیمه‌های ۲۰۲۱

این انیمه که از شبکه نتلفلیکس پخش شده، راجع به پسر ۱۶ساله‌ای به نام باکی است که قدرتمند تلاش می‌کند پدر بزرگ خود یووجیرو هانما را که قوی ترین مرد زنده محسوب می شود، شکست دهد.

با این حال، رویای باکی این نیست که جانشین یووجیرو به عنوان قوی‌ترین مرد زنده شود، بلکه فقط باید به اندازه کافی قدرتمند باشد تا بتواند او را شکست دهد. این هدف از یک تمایل طبیعی برای پیشی گرفتن از پدرش و همچنین تمایل به انتقام گرفتن از مادرش است.

۴. Komi Can’t Communicate

انیمه‌های ۲۰۲۱

«کومی نمی‌تواند صحبت کند» یک مجموعه مانگای ژاپنی است که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ به صورت سریالی به چاپ می‌رسید. مجموعه انیمه تلویزیونی به همین نام از این اثر اقتباس شده و در اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شد.

در اولین روز حضور در دبیرستان خصوصی ایتان، شوکو کومی به دلیل زیبایی بسیار، محبوبیت زیادی کسب می‌کند. هیتوهیتو تادانو، یک دانش آموز بسیار معمولی که در کنار او می‌نشیند، متوجه می‌شود که کومی در برقراری ارتباط و صحبت کردن با دیگران مشکل جدی دارد. تادانو جهت کمک به کومی، برای او ۱۰۰ دوست پیدا می‌کند. این انیمه تعادلی یکنواخت از کمدی و ترس را به تصویر می‌کشد که به طور طبیعی می‌تواند ناشی از عدم ارتباط و اضطراب اجتماعی باشد.

۳. JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean

انیمه‌های ۲۰۲۱

انیمه‌هایی که اعتبار «سریال‌های اصلی نتفلکیس» را دارند، معمولا در پشت درهای محل سازنده آن نگهداری می‌شوند. اکثر انیمه‌هایی که در ژاپن پخش می‌شود، هیچ‌گاه فرصت این را پیدا نمی‌کنند که در ایالات متحده اکران شوند. خوشبختانه این مشکل درباره عنوان JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean صدق نمی‌کند.

داستان این انیمه درباره جولین کوجو است که به خاطر جنایتی که مرتکب نشده، پشت میله‌های زندان به سر می‌‌برد. JoJo’s Bizarre Adventure سرنوشت بازماندگان خانواده Joestar را دنبال می‌کند. هر قسمت یا قوس داستانی در زمان متفاوتی اتفاق می‌افتد و اعضای مختلف خانواده را دنبال می‌کند که با دشمنان عجیب و غریب مبارزه می‌کنند.

۲. Sonny Boy

انیمه‌های ۲۰۲۱

این انیمه علمی‌تخیلی درباره گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی است که ناگهان خود را در دنیاهای دیگر می‌بینند که به نظر می‌رسد در آن‌جا زمان وجود ندارد. برای اینکه اوضاع وخیم‌تر شود، برخی از این بچه‌های دبیرستانی به صورت تصادفی قدرت‌هایی به دست آورده‌اند که برخی از دیگران مفیدتر هستند.

Sonny Boy یک فیلم بلند هنری است که سبک قبلی آثار کارگردان آن، شینگو ناتسومه، را تداعی می‌کند.

۱. Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon A Time

انیمه‌های ۲۰۲۱

امسال بلاخره عنوان Neon Genesis Evangelion به یک نتیجه قطعی رسید. ساختار شکنی هیدئاکی آنو در ژانر انیمه مکا و جاه‌‌طلبی او باعث شد تا شاهد یک پایان رضایت‌بخش از آخرین بازسازی از فیلم‌های Rebuild of Evangelion باشیم.

به عنوان چهارمین و آخرین قسمت از سری اونگلیون، میساتو و گروهش وارد شهر پاریس شده اند؛ شهری که حالا به تصرف تشکیلات کمونیستی سرخ درآمده است. خدمه ووندر روی یک برج مهمات هسته‌ای فرود می آیند. نماهایی از مناظر وسیع حومه شهر که توسط پیامدهای شیمیایی پس از ضربه چهارم تسخیر شده، به خصوص زمانی که با موسیقی متن فیلم همراه شود، هم تحسین برانگیز و هم روح نواز هستند.

کار سخت آنو و استودیو Khara منجر به پایانی عالی برای یکی از مهمترین آثار انیمه‌ای شد.

دیدگاهتان را بنویسید