بهترین سریال‌های دیزنی که بزرگسالان هم می‌توانند از آن‌ها لذت ببرند

برای لحظات خوش در کنار خانواده

دیزنی، به برای کودکان بودن شهرت دارد و بعضی از آثار این کمپانی نیز برای نوجوانان نیز جذاب هستند. اگرچه افرادی که در دیزنی کار می‌کنند، سعی بر این دارند محصولاتشان هر رنج سنی را در بر بگیرد یا حداقل در این راه تلاش می‌کنند. این قضیه درباره سریال‌های شبکه دیزنی نیز صدق می‌کند.

در حالی که معمولاً سریال‌های دیزنی برای مخاطبان کودک بین شش تا دوازده سال به روی آنتن می‌روند، بعضی از این سریال‌ها نیز برای مخاطبان بزرگسال نیز لذت بخش می‌توانند باشند. گستردگی این سریال‌ها از باحال و بامزه بودن تا تاریک و دیوانه‌وار بودن است. بعضی از سریال‌هایی که بزرگسالان می‌توانند با کودکانشان ببینند بدون آنکه حوصله‌شان سر برود یا عقلشان را از دست بدهند. بعضی‌هایشان هم سریال‌هایی هستند که بزرگسالان می‌توانند به تنهایی ببیند، چه بخواهند یک سریال از دوران کودکی‌شان را دوباره ملاقات کنند یا برای اولین بار، این سریال‌ها را کشف کنند. 

The Owl House

نمایی از سریال The Owl House
سازندهدینا تریس
صداپیشگانسارا نیکول-رابلس، الکس هرش، وندی مالیک و…
نمره IMDB۸.۴

سریال دهم

اگرچه هنوز قسمت آخر The Owl House پخش نشده، این سریال خودش را به عنوان یکی از آثار محبوب حال حاضر دیزنی ثابت کرده است. داستان سریال درباره ماجراجویی‌های دختری است که ماموریت تبدیل شدنش به یک جادوگر، به سرکشی کردن دربرابر حاکمی ظالم تغییر پیدا می‌کند.

ترسناک، عجیب و دیوانه‌وار. سریال به این سه مورد معروف است. اول از همه، این دنیای فانتزی خاصش است که با موجودات و شخصیت‌های رنگارنگ پر شده است. دوم، بار احساساتی فیلم و قابلیتیش برای ساده سازی مسائل بالغانه برای بینندگان نوجوانش است. سوم، نشان دادن شخصیت‌هایی از اقلیت جنسی و به تصویر کشیدن یک رابطه رسمی بین دو جنس موافق و کامل کردنش با یک بوسه رمانتیک است. The Owl House یک مثال کلاسیک از استودویی است که نمی‌دانست دارای چه چیزی است و وقتی آن را فهمید، دیگر دیر شده بود.

Amphibia

نمایی از سریال Amphibia
سازندهمت بریلی
صداپیشگانبرندا سانگ، جاستین فلبینگر، تروی بیکر و…
نمره IMDB۸.۲

سریال نهم

تنها سریال مشابه The Owl House، سریال Amphibia، نیز درباره سفر به یک دنیای فانتزی است. هرچند، به جای داشتن یک قهرمان، Amphibia سه قهرمان دارد و هر کدام به ماجراجویی‌های جداگانه خود در این سرزمین عجیب غریب می‌پردازند.

موارد کمی در Amphibia وجود دارند که خوب نیستند. داستان، شخصیت‌ها، شوخی و بلوغ عاطفی سریال، هوشمندانه و ظریف هستند خود را تنها به مخاطبان هدف خود محدود نمی‌کنند. هیچکدام از شخصیت‌ها این احساس پرداخته نشدن و فراموش شدنی را نمی‌دهند. ساختار روایی داستان فشرده است و خیلی کم زمانش را تلف می‌کند. به زبانی دیگر، Amphibia، باید توجه و دقتی مانند سریال خواهرش The Owl House را دریافت می‌کرد که این اتفاق هرگز نیافتاد.

Gravity Falls

نمایی از سریال Gravity Falls
سازندهالکس هرش
صداپیشگانجیسون ریتر، الکس هرش، کریستن شال و…
نمره IMDB۸.۹

سریال هشتم

Gravity Falls به عنوان مادر انیمیشن‌های مدرن تلویزیون در نظر گرفته می‌شود. اثر آن بر روی آثاری همچون Steven Universe، Star vs. the Forces of Evil و Amphibia دیده می‌شود. The Owl House مخصوصاً از روی آن تاثیر گرفت و شاید به خاطر این باشد که دینا تورس به همراه الکس هرش بر روی Gravity Falls کار می‌کرد.

علی رغم اینکه قبل از Gravity Falls، سریال‌های دیگری مانند Avatar: The Last Airbender از ساختار داستان‌گویی فشرده و پیوسته استفاده می‌کردند، Gravity Falls به خاطر محبوب کردن این نوع شناخته شده است. همچنین Gravity Falls مسیر را برای نشان دادن اقلیت‌های جنسیتی و ارائه کردن تم‌های تاریک‌تر در سریال‌های کودکان هموار کرد. تا به امروز، این سریال دارای یک فندوم وفادار بین کودکان و بزرگسالان است.

Legend Of The Three Caballeros

نمایی از سریال The Three Caballeros
سازندگانمت دینر و داگلاس لاولیس
صداپیشگانگری گریفین، وین نایت، دی بردلی بیکر و…
نمره IMDB۷.۸

سریال هفتم

بر اساس شخصیت‌هایی از The Three Caballeros دیزنی محصول سال ۱۹۴۴، Legend of the Three Caballeros داستان ماجراجویی‌های دانلد داک و دو فرمانده‌اش را روایت می‌کند که باید از برگشتن یک جادوگر شوم جلوگیری کنند. آن‌ها توسط زاندرا، الهه ماجراجویی، هدایت می‌شوند که درون یک کتاب جادویی گیر افتاده است.

دلایل زیادی برای دیدن این سریال است. به طور مثال انیمیشن خوب و روایت با حوصله‌ای که دارد. هرچند، بزرگترین نقطه قوت آن، طنزش است. این مورد هوشمندانه و بامزه است و داستان اثر را بهتر نیز می‌کند. به علاوه این موارد، دیالوگ‌ها هم خوب از آب در آمده‌اند. Legend of the Three Caballeros شاید انتخاب اول یک فرد سی ساله نباشد، اما به مرور زمان خودش را ثابت می‌کند.

DuckTales (1987 & 2017)

نمایی از سریال Duck Tales
سازنده (نسخه ۱۹۸۷)/ (نسخه ۲۰۱۷)جیمن میگون/فرانسیسکو آنگونس و مت یانگبرگ
صداپیشگان (نسخه ۱۹۸۷)/ (نسخه ۲۰۱۷)آلن یانگ، روسی تیلور، ترنس مک‌گاورن و…/ دیوید تنت، دنی پیودی، بن شوارتز و…
نمره IMDB (نسخه ۱۹۸۷)/ (نسخه ۲۰۱۷)۸.۳/۸.۱

سریال ششم

بحث‌هایی است درباره اینکه آیا نسخه ۱۹۸۷ Duck Tales بهتر از نسخه ۲۰۱۷ آن است یا بالعکس. در دو سریال اسکروج مک‌داک حضور دارد که به همراه خانواده‌اش، به ماجراجویی‌هایی به دور دنیا می‌رود، اما یک سری تفاوت‌ها بینشان وجود دارد.

نسخه ۱۹۸۷ سریال، بیشتر اپیزودیک است و کیفیت انیمیشن آنقدر خوب نیست. هرچند، ماجراجویی‌ها بیشتر سرگرم کننده و بامزگی‌های شخصیت‌ها جذاب هستند. ریبوت کمی تاریک‌تر و نحوه روایت‌هایش شبیه به سریال‌های در حال پخش است. از سویی دیگر، عمق و پردازش شخصیت‌ها عمیق‌‌تر است و انیمیشن کیفیت بالایی دارد. در آخر، هر دو سریال برای هر رنج سنی ارزش دیدن دارد.

Secrets Of The Whales

نمایی از سریال Secrets of the Whales
سازندگانبرایان آرمسترانگ و اندی میشل
راویسیگورنی ویور
نمره IMDB۸.۴

سریال پنجم

Secrets of the Whales یک مستند حول محوریت طبیعت است که داستان تیمی از دانشمندان در حال مطالعه گونه‌های مختلف وال‌ها در سراسر جهان را دنبال می‌کند. این سریال را جیمز کامرون تهیه کرده و سیگورنی ویور راوی آن است.

این سریال بابت اطلاع دادن اشتباه یک سری از جزئیات، چند وقت یک بار نقد می‌شود. هرچند، سینماتوگرافی زیبا است. صحنه‌های مربوط به وال‌ها در زیر آب، مسحور کننده‌اند. سریال به خوبی ساخته شده و روایت کردن سیگورنی ویور گیرا و جذاب است. هرچند سریال به سوی تاریک زندگی وال‌ها بی‌توجهی نمی‌کند، باز هم کاری می‌کند که مخاطبان عاشق این حیوانات شوند.

Gargoyles

نمایی از سریال Grgoyles
سازندهگرگ وایزمن
صداپیشگانکیث دیوید، جف بنت، فرانک واکر و…
نمره IMDB۸.۱

سریال چهارم

Gargoyles یک سریال دهه نودی است که سه فصل آن پخش شد. داستانی درباره تعدادی گارگویل که صبح‌ها به شکل سنگ هستند و شب‌ها به موجوداتی زنده تبدیل می‌شوند. ماجراجویی‌های آن‌ها بیشتر درباره چگونی وفق پیدا کردنشان با زندگی مدرن و مبارزه با دشمنانشان است. این سریال در یکی دیگر از شبکه‌های دیزنی دوباره پخش شد و اکنون در Disney + در دسترس است.

سریال در آن زمان بابت قوس‌های شخصیتی پیچیده داستانش، شخصیت پردازی عمق دار و تم‌های تاریک‌ترش شناخته شده بود. این سطح از باکیفیت و بالغانه بودن تا زمان Avatar: The Last Airbender تا به حال در سریال‌های برای کودکان دیده نشده بود. متاسفانه این سریال به اندازه‌ای که لیاقت داشت، حتی علی رغم اینکه صحبت‌هایی درباره فیلم لایو اکشنش شده است،‌ دیده نشد. اثری که به طرز غیرمنصفانه‌ای قدرناشناخته است و می‌تواند رضایت کودکان و بزرگسالان را جلب کند.

The Santa Clauses

نمایی از سریال The Santa Clauses
سازندهجیک بردیت
بازیگرانتیم آلن، الیزابت میشل،‌ آستین کین و…
نمره IMDB۶.۳

سریال سوم

فرنچایز The Santa Clauses همیشه برای هر رنج سنی لذت بخش بوده است. ترکیب سرگرمی و جادو با مشکلات بزرگسالان مانند طلاق، ازدواج و دوران والدینی، به مردم این اجازه را داد که برداشت‌های متفاوتی از این فیلم‌ها داشته باشند.

سریال محصول سال ۲۰۲۲، The Santa Clauses، اثر چند دستگی بر روی تماشاچیانش گذاشت. بعضی‌ها دوستش داشتند و بعضی‌ها خیر. با این وجود، سریال تعادل را بین مشکلات بزرگسالانه و جادوی کریسمس نگه داشت. در حالی که او در تلاش است متوجه اتفاقات شود، سانتا کلاز قبل از او ظاهر می‌شود تا به او کمک کند. چه سریال را دوست داشته باشید یا نداشته باشید، این بزرگترین فن سرویس تمام فرنچایز است.

Just Beyond

نمایی از سریال Just Beyond
سازندهست گراهام-اسمیت
بازیگرانمالکوم برت، کریستین کو، ایشا هنیگ و…
نمره IMDB۶.۲

سریال دوم

Just Beyon یک سریال آنتولوژی ترسناک اقتباس شده از روی رمان‌های تصویری آر آل استاین به همین اسم است. در هر قسمت شاهد نوجوانانی هستیم که به ماجراجویی‌های همراه با ارواح، جادوگرها و بیگانگان می‌روند.

بعضی از بزرگسالان، مخصوصاً والدین، شاید از این سریال نتوانند لذت ببرند. این سریال گاهی اوقات شعاری می‌شود و از پروتاگونیست‌هایش در بیشتر اتفاقات طرفداری می‌کند. از سویی دیگر، بقیه بزرگسالان این سریال را سرگرم کننده پیدا کنند. شاید آن‌ها المان‌های فراطبیعی‌اش را دوست بدارند و با درگیری‌های پروتاگونیست‌ها ارتباط برقرار کنند و مشکلاتشان در دوران نوجوانی را با آن‌ها به یاد بیاورند.

Doogie Kamealoha, M.D

نمایی از سریال Doogie Kamealoha, M.D
سازندهکورتنی کَنگ
بازیگرانپیتون الیزابت لی، وس تیان، جفری بویر-چیپمن و…
نمره IMDB۶.۷

سریال یکم

بر اساس سریالی در دهه نودDoogie Howser, M.D، سریال Doogie Kamealoha, M.D با بازی پیتون الیزابت لی به عنوان یک نوجوان نابغه است که در سن شانزده سالگی دکتر می‌شود. در طول سریال، او درگیر تعادل دادن بین زندگی‌اش به عنوان یک دکتر و هویتش به عنوان یک دختر نوجوان می‌شود. چیزها وقتی بیشتر پیچیده می‌شوند که رئیس او، مادرش نیز است.

اگرچه سریال مخاطبان هدفش نوجوانان و جوانان هستند، کیفیت آن به نوعی است که بزرگسالان هم از آن لذت ببرند. داستان، دیالوگ‌ها و بازی بازیگران همگی سریالی خوب را می‌سازند که توجه بزرگسالان بدبین را با مثبت اندیشی و کمدی‌اش جلب می‌کند. بعد تعداد زیاد سریال‌های تاریک و غمگین اخیر نوجوانانه، Doogie Kamealoha, M.D مانند نفس کشیدن یک هوای تازه است.

منبع: CBR

دیدگاهتان را بنویسید