بهترین سریال ها درباره قاتلان زنجیره ای

از نورمن بیتس تا دکستر مورگان

Hannibal


Hannibal
امتیاز IMDb8.5
بازیگرانهیو دنسی، مدس میکلسن، کارولین داویرناس، جیلین اندرسون، لارنس فیشبرن
شبکه پخشان‌بی‌سی

ویل گراهام، مامور اف‌بی‌آی، با تحقیقات مداوم درباره یک قاتل زنجیره‌ای در مینه‌سوتای آمریکا احساس فشار سنگینی برای یافتن این فرد می‌کند، بنابراین از روان‌پزشک شناخته شده دکتر هانیبال لکتر که مخفیانه خودش یک قاتل زنجیره‌ای و البته یک آدم‌خوار است، مشاوره می‌گیرد. باید بدانید این سریال بسیار مورد تحسین قرار گرفته است، به خصوص بازی مدس میکلسن و هیو دنسی که آن را به یکی از بهترین سریال‌های تلویزیونی در مورد قاتلان زنجیره‌ای تبدیل کرده است.

البته شما به طور خودکار نام این سریال را می‌شناسید که گواهی بر تأثیر شخصیت هانیبال لکتر بر فرهنگ عامه است. این سریال که از فیلم پرفروش The Silence of the Lambs سرچشمه می‌گیرد، بر سال‌های اولیه فعالیت این قاتل آدم‌خوار متمرکز است. به نظر من این سریال هم مسحورکننده و هم هیپنوتیزم‌کننده است، بنابراین تماشای آن سخت اما دور زدن آن نیز غیرممکن است.

True Detective


True Detective
امتیاز IMDb8.9
بازیگران متیو مک‌کانهی، وودی هارلسون، میشل موناهن و مایکل پاتس
شبکه پخشاچ‌بی‌او

سریال «کارآگاه حقیقی» تا کنون سه فصل دارد که فصل چهارم در حال توسعه است، ما به طور خاص در مورد فصل اول صحبت می‌کنیم که تقریباً کامل‌ترین بخش این سریال است. کارآگاهان ویژه پرونده قتل یعنی راست و مارتی در سال 1995 به تحقیق درباره قتل یک دختر می‌پردازند. هفده سال بعد آنها دوباره جنایت را مرور می‌کنند و با اسرار و آشفتگی‌های روانی خود مقابله می‌کنند.

سریال True Detective بین فلش‌بک‌ها و زمان حال رفت و برگشت می‌کند و به ارتباط بین رویدادهای گذشته و تحقیقات کنونی اجازه می‌دهد تا آنچه را که واقعاً برای این قربانیان بیچاره اتفاق افتاده آشکار کند. باید این نکته را بدانید که فصل اول این سریال آنقدر استاندارد این ژانر را بالا برد که اجرای فصل دوم و سوم True Detective از نگاه خیلی از مخاطبان ناموفق تلقی شد.

The Alienist


The Alienist
امتیاز IMDb7.7
بازیگراندانیل برول، لوک ایوانز، هانا داکوتا فنینگ، رابرت ویزدم، داگلاس اسمیت 
شبکه پخشتی‌ان‌تی

مجموعه‌ای از قتل‌های وحشتناک در سال 1896 میلادی شهر نیویورک را در بر می‌گیرد. بنابراین، برای یافتن قاتل سریالی، تدی روزولت کمیسر پلیس، دکتر لازلو کریزلر روان‌شناس جنایی و تصویرگر روزنامه جان مور برای تحقیق در مورد این پرونده شروع به کاوش می‌کنند. نکته جالب این سریال آن است که The Alienist بر اساس رمانی به همین نام در اواسط دهه 1890 اتفاق می‌افتد، قبل از اینکه قاتلان زنجیره‌ای حتی در رادار جنایت قرار بگیرند.

داستان سریال ما را به اواخر قرن نوزدهم می‌برد، جایی که تدی روزولت به تازگی به عنوان کمیسر پلیس شهر نیویورک منصوب شده است. در نتیجه او به دکتر لازلو کریزلر و تیمش نزدیک می‌شود تا بدون اطلاع پلیس نیویورک به انجام تحقیقات ثانویه کمک کند. کریزلر به عنوان یک بیگانه گرا شناخته می‌شود – چیزی که ما اکنون به عنوان یک روانشناس جنایی می‌شناسیم. او هم از دانش و هم بینش خود از بیماران قبلی برای حل قتل‌ها استفاده می‌کند. فصل دوم این سریال بر روی یک قاتل دیگر تمرکز دارد که با تحقیقات مربوط به ربوده شدن دختر یک دیپلمات مرتبط است.

Bates Motel


Bates Motel
امتیاز IMDb8.1
بازیگرانورا فارمیگا، فردی هایمور، مکس تیریوت، اولیویا کوک، نیکولا پلتز
شبکه پخش ای‌اندئی

سریال متل بیتس یادآوری مفیدی است که فرهنگ عام از قبل از ظهور سریال دکستر مجذوب قاتلان سریالی بوده است. همانطور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، این مجموعه پیش درآمدی معاصر برای فیلم کلاسیک روانی آلفرد هیچکاک است. همه ما اگر عاشق سینما بوده باشیم داستان «روانی» آلفرد هیچکاک را می‌دانیم. ما می‌دانیم که در نهایت چه اتفاقی برای نورمن بیتس و مادرش می‌افتد. احتمالاً به همین دلیل است که این داستان منشأ پیرامون این شخصیت‌ها حکم ورود به دنیایی جهنمی آن است. مخصوص برای این‌که سریال پیرامون «آنچه اتفاق می‌افتد» نیست، بلکه این «چگونه اتفاق افتادن» حوادث است که سوژه اصلی این سریال را شکل می‌دهد.

در زمان مدرن، متل بیتس به دنبال دو شخصیت مادر و پسر، نورمن (فردی هایمور) و نورما (ورا فارمیگا) بیتس است که سعی می‌کنند متل اصلی خود را اداره کنند و گاهی اوقات مهمانان خود را می‌کشند. متل بیتس به دلیل بهتر شدن در طول اجرای پنج فصل خود قابل توجه است، که در اصل یک بازسازی مدرن از فیلم Psycho است که بهتر از هر اثری قاتلان سریالی را واکاوی می‌کند. نورمن بیتس قبلاً به عنوان یک شخصیت آزاردهنده در بزرگسالی در فیلم هیچکاک تثبیت شده است و متل بیتس به بینندگان نگاهی اجمالی به روان او در دوران نوجوانی‌اش می‌دهد.

دوران جوانی او غم انگیز و آسیب زا بود، ناگفته نماند که این شخصیت درگیر یک رابطه بسیار عجیب و تقریبا خاص با مادرش بود. این کار‌های جنایت‌وار او را توجیه نمی‌کند، اما از طریق این سریال، شاهد شرایطی هستیم که منجر به از بین رفتن سلامت روانی او شد و بهتر درک می‌کنیم که چرا او به یک قاتل تبدیل می‌شود.

Mindhunter


Mindhunter
امتیاز IMDb8.6
بازیگرانجاناتان گروف، هولت مک‌کالانی، آنا تورو، هانا گراس، کاتر اسمیت
شبکه پخشنت‌فلیکس

این سریال بر اساس کتابی به همین نام نوشته جان داگلاس ساخته شده است. سریال Mindhunter ترکیبی عجیب از داستان و واقعیت است. این داستان واقعی چگونگی شروع مطالعه واحد علوم رفتاری FBI در مورد روانپزشکان و قاتلان زنجیره ای در اواخر دهه 1970 میلادی را به تصویر می‌کشد. این سریال تماشایی اجراهای فوق العاده‌ای دارد، سبک بصری این اثر توسط دیوید فینچر در چند قسمت اول تنظیم شده و سنگ بنای فینچری دارد. وقتی فینچر کاری انجام می‌دهد، می‌توانیم مطمئن باشیم که خوب خواهد بود. و این حرف پیرامون این سریال صادق است، زیرا در بین بهترین سریال‌های تلویزیونی قاتلان زنجیره ای در تاریخ قرار دارد.

شخصیت‌های اصلی سریال، هولدن فورد (جاناتان گروف)، بیل تنچ (هولت مک‌کالانی)، و وندی کار (آنا تورو) هستند که قاتلان واقعی در زندگی روزمره ما را مطالعه می‌کنند تا بهتر بفهمند چگونه می‌توان جلوی بیشتر شدن این قاتلان را گرفت. به نظر می‌رسد که Mindhunter تنها پس از دو فصل تمام شده است، بنابراین اکنون آن را بررسی کنید و بلافاصله به جمعی که خواستار ادامه این سریال هستند بپیوندید.

Dexter


Dexter
امتیاز IMDb8.7
بازیگرانمایکل سی هال، جولی بنز، جنیفر کارپنتر، اریک کینگ
شبکه پخششوتایم

این یک سریال تحسین شده و موفق است که شخصیت ویژه دکستر مورگان را دنبال می‌کند، یک قاتل زنجیره‌ای که فقط افراد مجرم را می‌کشد. برای بیشتر کردن پارانویا، دکستر به ما یادآوری می‌کند که قاتلان زنجیره‌ای می‌توانند در معرض دید عموم پنهان شوند و هر روز از مسیرهای ما عبور کنند و ما هرگز آن را نخواهیم فهمید. این قطعاً در مورد دکستر مورگان صدق می‌کند. چرا که او یک تحلیلگر پزشکی قانونی متخصص در تجزیه و تحلیل خون در روز و قاتل زنجیره‌ای هوشیار در شب است.

دکستر که از حوادث اولیه کودکی خود آسیب دیده بود، تمایلات اجتماعی عجیب و شدیدی را ایجاد کرد که به بزرگسالی منتقل شد و این حوادث در تمایل مداوم او به کشتن بهتر ظاهر شد. با این حال، او تربیت شد تا این تمایلات را به یک دستور کار هوشیار هدایت کند که خود جنایتکاران را هدف قرار می‌دهد. بنابراین، اگر یک مثال کامل از ضرب المثل همه چیز سیاه و سفید نیست وجود داشت، نتیجه این سریال می‌شد!

برخلاف اکثر آثار موجود در این فهرست، دکستر در یک مکان آفتابی اتفاق می‌افتد و بر این تمرکز دارد که چگونه یک مرد به ظاهر معمولی با انحرافات خود مبارزه می‌کند. بعلاوه، سریال طنز تاریکی دارد و قبل از دوران ضدقهرمانانی مانند والتر وایت، در این شاخه خودنمایی می‌کند.

Killing Eve


Killing Eve
امتیاز IMDb8.1
بازیگران ساندرا اوه، جودی کومر، نیکلاس گریس و فیونا شو
شبکه پخشبی‌بی‌سی

این سریال که توسط فیبی والر-بریج ساخته شده، دقیقاً درباره یک قاتل زنجیره‌ای نیست، زیرا اوکسانا استانکووا یک قاتل است که برای کشتن آموزش دیده است. اما به سرعت مشخص می‌شود که او یک قاتل معمولی نیست و سوابق او نشان از شخصیتی پیچیده و خاص می‌دهند. در مقابل شخصیت ایو توسط یک آژانس اطلاعاتی مأموریت می‌یابد تا ویلانل را بکشد، اما با پیشروی سریال، این دو زن به‌طور عجیبی به سمت یکدیگر کشیده می‌شوند.

ویلانل (جودی کامر) یک قاتل غیرقابل توقف است که همیشه علامت خود را در جنایت می‌زند. همچنین ایو (ساندرا اوه) یک افسر امنیتی ضعیف برای اطلاعات بریتانیا است که در تلاش برای دستگیری دشمن جدیدش وسواس پیدا می‌کند. اگرچه رابطه موش و گربه بین کارآگاه و جنایتکار در سریال‌‌های جنایی محبوب است، اما شدت کشتار ویلانل و تلاش ایو نه تنها برای متوقف کردن او، بلکه میل وسواسی او برای یادگیری همه چیز در مورد این قاتل، باعث ایجاد تعلیق در ما می‌شود. پس اگر به دنبال یک سریال خوب قتل محور هستید، تماشای این سریال را از دست ندهید.

The Sinner


The Sinner
امتیاز IMDb7.9
بازیگرانبیل پولمن، جسیکا بیل، کریسفوتر ابوت، کری کان
شبکه پخشیو‌اس‌ای

سریال «گناهکار» یک درام جنایی گلچین شده یا همان آنتولوژی بر اساس کتاب گناهکار نوشته پترا هامسفر است. هر فصل این سریال به یک جنایت جدید و بررسی آن می‌پردازد. باید بدانید The Sinner به عنوان یک سریال محدود هشت قسمتی شروع شد، اما پس از آن که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت، در نهایت به یک سریال محبوب دنباله‌دار تبدیل شد و کارآگاه هری امبروز از فصل اول تنها شخصیت تکراری در هر فصل بود.

اگر عاشق ژانر جنایی/هیجانی/تعلیق‌آمیز هستید، این یکی از بهترین سریال‌ها برای تماشا به صورت ماراتن‌ است. نویسندگان این سریال ماجرای قاتلان موجود در این اثر را به گونه‌ای نوشته‌اند که شما یک لحظه خسته نخواهید شد. داستان این سریال از همان اپیزود اول نشان می‌دهد که چگونه شخصی که یک زندگی عادی دارد پس از ارتکاب جنایت زیر و رو می‌شود و در واقع چه چیزی او را به این کار سوق داده است. فصل سوم این سریال تمرکز ویژه‌ای روی یک قاتل سریالی مخوف دارد. در فصل سوم، آمبروز برای تحقیق در مورد یک تصادف رانندگی مرگبار فراخوانده می‌شود، اما به زودی متوجه می‌شود که بازمانده، جیمی برنز، نقشه‌ای شوم‌تر و در بازی دارد که ناشی از وسواس طولانی‌مدت او با مرگ و کنار زدن محدودیت‌ها است.

The Valhalla Murders


The Valhalla Murders
امتیاز IMDb7.1
بازیگراننینا دوگ فیلیپوسدوتر، بیورن ثورز، سیگوور اسکولاسون، برگور ابی بندیکتسون 
شبکه پخشنت‌فلیکس

بر اساس حوادث واقعی که در یک موسسه دولتی برای پسران مشکل دار در ایسلند رخ داده است، شاهد یک پرونده ویژه قتل می‌شویم. در ادامه داستان سریال بر روی شخصیت آرنار تمرکز دارد که از اسلو نروژ به زادگاهش ایسلند فرستاده می‌شود تا اولین پرونده این کشور مربوط به یک قاتل زنجیره‌ای را بررسی کند. قتل‌های والهالا به راحتی یکی از سریال‌های نوآر نروژی مورد علاقه من است، و در حالی که به عنوان یک تریلر وهم‌آور شروع می‌شود، به گونه‌ای تبدیل به اثر ترسناکی می‌شود که بسیاری از سریال‌های این نوع از رسیدن به آن ناکام هستند.

توسعه شخصیت فوق‌العاده دیدنی است (مخصوصاً برای سریال‌های محدود)، و فیلمبرداری آن به طرز وحشتناکی زیبا و چشمگیر است. قتل عام صدها قربانی در انبارهای هزارتویی که با ابزارهای شکنجه طراحی شده‌اند تا به روش‌های مختلف سوژه‌ها را مثله کند، تنها با انگیزه منحصر به فرد برای بازی موش و گربه با یک پلیس، این اثر را به چیزی تماشایی بدل کرده است. همه اینها را ذکر کردم زیرا The Valhalla Murders موفق می‌شود از آزاردهنده‌ترین کلیشه‌های ژانر قاتل زنجیره‌ای اجتناب کند و اگر به دنبال چیزی واقعاً هیجان‌انگیز هستید، واقعاً تماشای آن نتیجه می‌دهد.

Beyond Evil


Beyond Evil
امتیاز IMDb8.1
بازیگرانشین ها کیون، یئو جین-گو، لی دو-هیون، جونگ هیون جون
شبکه پخشجی‌تی‌بی‌سی

آیا شما به عنوان مخاطب طرفدار فیلم و سریال‌‌های کره‌ای هستید؟ من هستم. مخصوصاً فیلم‌هایی که قاتلان زنجیره‌ای در آن نقش دارند، مانند خاطرات قتل. اما این یک سریال است؛ سریالی که داستان دو پلیس به نام‌های لی دونگ سیک و هان جو وون را دنبال می‌کند که سعی می‌کنند یک قاتل زنجیره‌ای را دستگیر کنند و اسرار تاریک خودشان را داشته باشند. جای تعجب نیست که این سریال جایزه بهترین درام، بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلمنامه را در جوایز هنری Baeksang Arts دریافت کرد. اما چرا؟ چون جذاب، خشن، تازه و هیجان انگیز است.

طرح هر اپیزود سریال به طرز خوبی شبیه تماشای یک فیلم به نظر می‌رسد. این از آن نوع درام‌ها نیست که شما یک قسمت کامل از آن را تماشا کنید و احساس کنید که فقط 15 دقیقه برای آن وقت گذاشته اید زیرا واقعاً هیچ اتفاقی نمی‌افتد یا همه چیز پوچ بدون فایده است. نه، این درام جنایی با محتوای خود یقین دارد که یک ثانیه از وقت تماشای شما تلف نمی‌شود. این سریالی است که در آن مجبور می‌شوید به همه شخصیت‌ها فراتر از آنچه انجام داده‌اند نگاه کنید و تأثیرات روانی پشت آنچه را که در حال وقوع است درک کنید.

The Serpent


The Serpent
امتیاز IMDb7.6
بازیگرانطاهر رحیم، جنا کولمن، بیلی هوول، الی بمبر
شبکه پخشبی‌بی‌سی وان

سریال The Serpent بر اساس جنایات رخداده توسط قاتل سریالی با نام چارلز سبراژ بوده که گردشگران و هیپی‌های جوان را از سال‌های 1975 تا 1976 به قتل رسانده و از وسایل ارزشمند و مدارک آنها در جهت رسیدن به مقاصد خود استفاده می‌کرد. موضوع اصلی سریال حول محور مسافران جوان اروپایی می‌چرخد که برای رسیدن به کشورهای آسیایی در «مسیر هیپی‌ها» آمده‌اند، جایی که با چارلز خوش صحبت ملاقات کردند و توسط او دزدیده و کشته شدند.

چارلز در طول فیلمنامه به عنوان مردی به ظاهر پشیمان و شکست خورده نمایش داده می‌شود، اما فرصت کافی برای نشان دادن اینکه چرا دنیا را مجبور می‌کند تاوان رنج‌هایی را که شخصاً متحمل شده است، پرداخت کند، نکته جالب این سریال است. برای مثال چه درگیری‌های نژادپرستانه در فرانسه و چه فریبکاری‌هایی که در داستان زندگی‌اش با آن‌ها روبه‌رو شده، او را به یک قاتل زنجیره‌ای مخوف بدل کرده است. داستان سرایی سریال از روش داستان گویی غیرخطی پیروی می‌کند که در آن طرح به جلو و عقب می‌پرد. این ممکن است گاهی بینندگان را تحریک کند و باعث حواس پرتی غیر ضروری شود که می‌شد از آن اجتناب کرد.

You


You
امتیاز IMDb7.7
بازیگرانپن بدجلی، الیزابت لیل، ویکتوریا پدرتی، امبر چایلدرز، شای میتچل
شبکه پخشنت‌فلیکس

مجموعه «تو» سریال درخشانی است که وارد سر و ذهن یک قاتل سریالی می‌شود. داستان جو گلدبرگ، مدیری را دنبال می‌کند که با نویسنده‌ای مشتاق ملاقات کرده و شیفته او می‌شود. شخصیت اصلی جو گلدبرگ به نظر می‌رسد که مرد خوب معمولی شماست، اما، آیا او راز تاریکی پشت این چهره آرام دوست داشتنی دارد؟ در فصل اول، او عاشق دختری می‌شود که در کتابفروشی محل کارش با او آشنا شده است.

با این حال، عشق به سرعت به یک وسواس سمی تبدیل می‌شود که او را تحت تعقیب قرار می‌دهد و تمام جنبه‌های زندگی او را دستکاری می‌کند تا او نیز عاشق شود. وقتی رابطه آنها تیره می‌شود، ما شاهد یک بازی پیچیده خونین می‌شویم که همه چیز را دچار دگرگونی می‌کند. در فصل دوم، جو در یک شهر جدید با نام جدید است – و این چرخه دوباره شروع می‌شود. در حالی که فصل سوم و چهارم پیچیدگی‌هایی را به همراه دارد و این دلیلی برای تماشای این سریال است.

جو به شدت عاشقانه وسواس زیادی نسبت به انسان‌های متفاوت دارد. شما ممکن است یک دانشجوی سرخورده دانشگاه نیویورک باشید که در یک کتابفروشی محلی حضور دارید یا یک مربی بهداشت در لس آنجلس، یا به سادگی دختر خوب همسایه باشید. درست مانند دکستر مورگان، جو بینندگان را دعوت می‌کند تا مونولوگ درونی او را بشنوند، زیرا او راهی خونین به سوی عشق را می‌گشاید.

The End of the F…ing World


The End of the F…ing World
امتیاز IMDb8
بازیگرانالکس لاوتر، جسیکا باردن، جما ولان، وونمی موساکو، استیو اورام
شبکه پخشنت‌فلیکس

فرار معمولی از خانه برای رفتن به یک ماجراجویی با تغییری که تماشای آن را فقط سرگرم‌کننده می‌کند. این دنیای لعنتی چیزی است که سریال‌ها باید به جای تلاش برای تاریک و هیجان‌انگیز بودن بیشتر، داستان‌گویی را از آن یاد بگیرند. در این مجموعه که بر اساس یک رمان گرافیکی ساخته شده است، یک جوان روان‌پریش و یک شورشی تشنه ماجراجویی، سفری جاده‌ای با ستاره‌ها را آغاز می‌کنند. آنها سفری منحصر به فرد را آغاز می‌کنند که منجر به یک سری ماجراهای ناگوار می‌شود. اگر نمی‌دانید قتل‌های زنجیره‌ای چگونه و چه شکلی است، شخصیت جیمز را دنبال کنید زیرا او حیوانات را می‌کشد در حالی که انسان‌ها هنوز در رادار خشونت او هستند.

این سریال اساساً در مورد فردی است که می‌خواهد کسی را بکشد، بنابراین باید کسی را برای کشتن پیدا کند و آنها را آماده کند تا بتواند این کار را انجام دهد. سپس پسر با دختری آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد که او همان کسی است که می‌خواهد بکشد. بنابراین آنها با هم دوست می‌شوند و سپس نوعی رابطه برقرار می‌کنند، اما آیا نتیجه پایان این رابطه چیست؟ اگر اثری متفاوت در این گونه را می‌خواهید تماشای این سریال پیشنهاد می‌شود.

Prodigal Son


Prodigal Son
امتیاز IMDb7.7
بازیگرانتام پین، لو دایموند فیلیپس، هالستون سیج، آرورا پرینو، کیکو آجه‌نا
شبکه پخشفاکس

تمرکز این سریال بر مالکوم برایت است که پسر قاتل سریالی مارتین وایتلی است. ما در طول تماشای این سریال ماجرای مالکوم را دنبال می‌کنیم که به عنوان نوعی عفو برای تربیتش، جنایات پیچیده در دستگاه پلیس نیویورک را حل می‌کند. باید بدانید که این سریال یک درام جنایی پلیسی است که برداشتی جالب از موضوع قاتل سریالی دارد و آن را با داستان کتاب مقدس پسر ولگرد ترکیب می‌کند.

همان‌طور که گفته شد تمرکز اصلی آن بر مالکوم برایت، یک پروفایل شناس سابق FBI است که اکنون به عنوان مشاور برای پلیس نیویورک کار می‌کند. شهرت برایت نه تنها به دلیل توانایی منحصر به فردش در نگاه کردن به جنایات از دریچه چشم قاتل، بلکه به عنوان مردی است که پدرش مارتین ویتلی خود یک قاتل سریالی معروف است. برایت که اکنون جدا شده است، باید نزد پدرش بازگردد تا زمانی که یک قاتل شروع به نمایش خشم خود می‌کند، بینش ارزشمندی برای رویارویی با او به دست آورد. تریلر جنایی فاکس Prodigal Son تنها دو فصل ادامه داشت اما در همین مدت کوتاه طرفداران زیادی پیدا کرد.

American Horror Story: Asylum


American Horror Story: Asylum
امتیاز IMDb8
بازیگرانفرانسیس کانروی، جسیکا لنگ، دیلان مک‌درموت، سارا پلسون، ایوان پیترز، زکری کینتو
شبکه پخشاف‌ایکس

اگر یک مخاطب ویژه آثار تلویزیونی باشید، بدون شک می‌دانید American Horror Story یک سریال گلچین یا آنتولوژی بسیار محبوب است. ما در اینجا در مورد فصل دوم با عنوان تیمارستان صحبت می‌کنیم. این سریال بین گذشته و حال روایت می‌شود زیرا یک زوج جدید به بررسی یک دیوانه‌خانه رها شده می‌پردازند که در سال 1964، کیت واکر در آنجا بستری شده بود. او شخصی است که گمان می‌رفت قاتل سریالی با نام «صورت خونین» است.

نکته‌ای که باید پیرامون این سریال بدانید آن است که هیچ چیز در این اثر تابو نیست؛ از تجاوز جنسی، سوء استفاده جنسی، خودسوزی، نازیسم تا مذهب. در واقع مورفی به عنوان سازنده این سریال با پرتاب کردن داستان به چند ژانر، مجموعه‌ای از موضوعات بحث برانگیز را پوشش می‌دهد که برای مخاطب جذاب هستند. خیلی تیمارستان را بهترین فصل از نظر ایجاد ترس و هر محتوای دیگری در این سریال می‌دانند. داستان این فصل به دنبال زوجی در روزگار کنونی است که امیدوارند یک بیمارستان روانی قدیمی را بازسازی کنند و در عین حال به دهه 60 بازمی‌گردند، زمانی که هنوز آن مکان باز بود.

Marcella


Marcella
امتیاز IMDb7.4
بازیگرانآنا فریل، نیکلس پینک، جیمی بامبر، نینا سوسانیا
شبکه پخشنت‌فلیکس

مارسلا یک سریال جنایی نوآر است که روایت یک قاتل سریالی جدید را در هر فصل دنبال می‌کند و در عین حال خط داستانی اصلی قهرمان داستان را ادامه می‌دهد. در اینجا، قهرمان مورد بحث، مارسلا بک لند، کارآگاه سابق پلیس متروپولیتن لندن است. پس از یک تحول غیرمنتظره در ازدواجش، او به سر کار باز می‌گردد و انرژی خود را برای تحقیق در مورد یک قتل مخوف 11 ساله صرف می‌کند.

فصل دوم شامل مجموعه‌ای از قتل‌ها پیرامون کودکان است؛ در حالی که با فصل سوم شاهد این نکته خواهیم بود که مارسلا به صورت مخفیانه به ایرلند شمالی می‌رود تا به یک خانواده جنایتکار ثروتمند نفوذ کند. به طور کلی مارسلا به دل کشف این جنایت‌ها می‌رود تا نشان دهد حتی افراد ثروتمند لندن هم ناراضی و روان پریش هستند.

Perfume


Perfume
امتیاز IMDb7
بازیگرانووتان ویلکه مورینگ، فریدریک بشت، یورگن ماورر، آگوست دیل
شبکه پخشنت‌فلیکس

اگر به سریال‌های ترسناک و تاریک آلمانی علاقه دارید، عطر نتفلیکس دقیقا همان چیزی است که به آن نیاز دارید. این مینی سریال شش قسمتی که بر اساس رمان آلمانی Das Parfum ساخته شده است، یک معمای قتل مدرن با پیچ و تاب تا حدودی خارق العاده است. داستان با کشف جسد زنی شروع می‌شود که به طور دقیق مثله شده است تا موها و غدد بویایی او را از بین ببرند. عطر با الهام از رمان پاتریک زوسکیند به همین نام و همچنین اقتباس سینمایی سال 2006 آن، یک سریال درام روان‌شناختی آلمانی است که مطمئناً قاتل زنجیره‌ای موجود در آن شبیه آن‌هایی است که قبلاً بارها در مورد جنایت‌هایشان شنیده‌اید.

بازرسان حاضر در متن سریال به دنبال ردیابی قاتلی هستند که به نظر می‌رسد امضای او این است که موهای بدن قربانیانش را از بین می‌برد. هر چقدر هم که عجیب به نظر می‌رسد، آنها متوجه می‌شوند که مظنونان اولیه آنها با الهام از رمان عطر، رایحه‌های انسانی را آزمایش می‌کردند. سریال عطر قدرت حس بویایی و تخریبی که می‌تواند باعث شود وقتی میل به دنبال کردن یک رایحه خاص از دست می‌رود را بررسی می‌کند.

The Following


The Following
امتیاز IMDb7.4
بازیگرانکووین بیکن، جیمز پیورفوی، سم اندروود، شان اشمور، جسیکا استروپ
شبکه پخشفاکس

فکر می‌کنید هیچ چیز ترسناک‌تر از یک قاتل زنجیره‌ای وجود ندارد، اما سریال The Following زمانی که یک قاتل زنجیره‌ای را با یک فرقه مخوف ترکیب می‌کند، نشان می‌دهد که اشتباه می‌کنید. آن وقت است که متوجه می‌شوید یک قاتل زنجیره‌ای با گروهی از دنبال کنندگان فداکار بسیار وحشتناک تر است. در ادامه، رایان هاردی، مامور سابق اف‌بی‌آی، در تعقیب قاتل فراری به نام جو کارول است، که از آن زمان طرفداران وفادار خود را جمع کرده است تا دستورات خود را در یک طرح بزرگ که خود مامور هاردی را هدف قرار می‌دهد، انجام دهد.

فصل‌های دوم و سوم، فرقه‌ها و قاتلان زنجیره‌ای جدیدی را معرفی می‌کنند، اما به طور همزمان داستان کارول را حفظ می‌کنند، زیرا او همچنان نقشی حیاتی در تعقیب قاتلان هاردی و تیمش بازی می‌کند. سریال The Following که عمدتاً به یک قاتل زنجیره‌ای در طول اجرای داستان خود پایبند است، به قصه خود اجازه می‌دهد تا تفاوت‌های ظریف ارتش پیچیده یک مرد و تأثیر آن را بر زندگی شخصی بازرس هاردی را بررسی کند.

The Bridge


The Bridge
امتیاز IMDb7.6
بازیگراندیانه کروگر، دمیان بیچیر، تد لواین، آنابت گیش
شبکه پخشاف‌ایکس

سریال The Bridge یک درام جنایی اقتباس شده از سریال جنایی دانمارکی-سوئدی به همین نام است که به نوبه خود توسط همان مردی که سریال مارسلا را خلق کرد، ساخته شده است. جایی که سریال اصلی بین مرز دانمارک و سوئد اتفاق افتاد، این اقتباس آمریکایی ما را به مرز ایالات متحده و مکزیک می‌برد. اینجاست که کارآگاهان سونیا کراس از ال پاسو تگزاس، و مارکو روئیز از چیهواهوا مکزیک برای تحقیق درباره مرگ یک قاضی معروف ضد مهاجرت که جسدش در مرز پیدا شده است، به پرونده می‌پیوندند.

روش‌های تحقیقاتی آن‌ها بسیار متفاوت است، اما این دو باید با یکدیگر همکاری کنند تا از تشدید قتل‌ها در میان مسائل ماندگار مهاجرت غیرقانونی، خشونت و کارتل‌های مواد مخدر جلوگیری کنند. هنگام تحقیقات معلوم می‌شود که جسد از دو بدن مختلف تشکیل شده است، که باعث می‌شود محققان کشف کنند که قاتل حدود 22 جسد دیگر را جمع آوری کرده است. بنابراین، سونیا باید با کارآگاه مکزیکی مارکو روئیز (دمیان بیچیر) همکاری کند تا تعداد زیادی از قتل‌ها را در دو طرف مرز ردیابی کنند. آنچه در مورد پل قانع‌کننده به نظر می‌رسد این است که چگونه از قاتل زنجیره‌ای برای اظهار نظر در مورد موضوعاتی مانند مهاجرت و قاچاق مواد مخدر به شیوه‌ای وحشتناک استفاده می‌کند.

The Fall


The Fall
امتیاز IMDb8.1
بازیگرانجیلین اندرسون، جیمی درنان، جان لینچ، آرچی پنجابی
شبکه پخشبی‌بی‌سی دو

در حالی که اکثر سریال‌های قاتل زنجیره‌ای شما را در ساختار پلیسی کشف قاتل درگیر می‌کنند، سریال سقوط با مشخص کردن اینکه مظنون قبلاً شناسایی شده است، خود را متمایز می‌کند. در این مورد، استلا گیبسون، ناظر اسکاتلند یارد، با سرویس پلیس ایرلند شمالی برای دستگیری و متوقف کردن پل اسپکتور، که زنان جوان را در بلفاست هدف قرار می‌دهد، همکاری می‌کند.

از آنجایی که آنها و ما به عنوان بیننده از قبل می‌دانیم که هدفشان چه کسی است، این نکته به سریال اجازه می‌دهد در عوض روی روندی که از طریق آن گروه تحقیق او را تعقیب می‌کنند، و همچنین انگیزه‌های احتمالی او و روانشناسی پشت آنچه می‌تواند یک فرد به ظاهر عادی را به سمت انجام این قتل‌ها سوق دهد، تمرکز کنند. نگته دیگر این است که سریال سقوط در ذهن اسپکتور و گیبسون به عنوان پلیس و قاتل نفوذ می‌کند، بنابراین بینندگان داستان را از دو منظر متفاوت می‌بینند.

Luther


Luther
امتیاز IMDb8.4
بازیگرانادریس البا، روث ویلسون، استیون مکینتاش، ایندیرا وارما، پل مک‌گان
شبکه پخشبی‌بی‌سی وان

آخرین سریال این لیست تا حدودی شبیه به داستان هانیبال لکتر است؛ اما چرا؟ چون لوتر داستان یک شراکت عجیب بین مجریان قانون و یک جنایتکار قاتل را دنبال می‌کند. جان لوتر یک بازرس ارشد کارآگاه سخت کوش و متعهد است که در واحد جرایم جدی آژانس جنایی خود کار می‌کند. در ابتدای سریال، او در حال تحقیق درباره آلیس مورگان، یک قاتل باهوش اما روان پریش است که در نهایت به دلیل کمبود شواهد آزاد می‌شود.

با پیشرفت سریال، آنها به مسیر خود ادامه می‌دهند و در نهایت، او به نوعی همراه قاتل می‌شود زیرا بینش ارزشمندی برای کمک به او برای حل پرونده هایش ارائه می‌دهد. با این حال، این رابطه عجیب و غریب بدون عواقب نیست، و شاید که پایان خوبی نداشته باشد. گاهی اوقات لوتر مجبور است برای به دست آوردن قاتل مورد نظرش دست به اقدامات افراطی بزند، و این نکته جذاب این سریال با بازی جذاب ادریس البا است.

دیدگاهتان را بنویسید