درخواست رسیدگی به مخاطره جدی برای باغ ملی گیاه‌شناسی ایران

با سلام و احترام
مخاطره جدی که پیش روی باغ ملی گیاه‌شناسی ایران است، منجر به نابودی بزرگ‌ترین گنجینه ملی کشور عزیزمان ایران خواهد شد.
شاید علاقه‌مندان باغ گیاه‌شناسی تاکنون از طرق مختلف شنیده‌اند که چه خطر جدی در انتظار این مجموعه دلربا و زیباست. قرار است در همسایگی شمال باغ ده‌ها برج چند ده طبقه به سوی آسمان رود؛ درست به‌عرض یک خیابان فاصله با باغ. برخی از آسیب‌های حتمی این فاجعه به قرار زیر هستند:
– پایین رفتن سطح آب زیرزمینی به‌دلیل برداشت آب در بالادست باغ و همینطور از بین رفتن امکان ذخیره‌سازی  آب برای باغ در زمین‌های بالادست. این در حالی است که هم‌اکنون نیز به‌دلیل انبوه‌سازی‌های فراوان باغ رویایی با مشکل کمبود آب به همان دلایل بالا روبه‌روست.
– افزایش وحشتناک آلودگی‌های مختلف مثل هوا و صدا که به‌منزله سوهان روح برای موجودات باغ عمل خواهند کرد.
– از دست رفتن پایه‌هایی از گیاهان که آخرینشان در ایران و گاهی در جهان فقط در این باغ وجود دارند.
– برج‌های ساخته‌شده، طول نمای شمالی باغ را خواهند گرفت و بازدیدکنندگان به‌جای دیدن نمایی کوهستانی، با منظره‌ای شهری روبه‌رو خواهند شد! این یعنی دل‌چرکینیِ مطلق برای کسانی که شهر را برای ساعاتی رها کرده‌اند تا در باغ آرامش بگیرند.
در طرح تفصیلی مصوب، این قطعه برای فعالیت‌های آموزشی که ارتفاع کم دارد منظور شده بود و قرار نبود آنجا مسکونی بشود. تردیدی نیست که این آسیب‌ها، گوهر یگانه میهن عزیزمان، این اثر ثبت‌شده ملی را که در خاورمیانه بی‌مانند است و سهم بزرگی در حفاظت، پژوهش و افزایش آگاهی و دانش طبقات مختلف مردم ایفا می‌کند با چالش جدی روبه‌رو خواهد کرد و دیری نخواهد گذشت که زوال گونه‌های گیاهی و مهاجرت پرندگان و سایر جانوران مأمن‌گرفته در آن را سبب خواهد شد.
چگونه ممکن است برای این سرمایه ملی که تاکنون میلیاردها تومان بودجه و همچنین وقت صدها نفر از بهترین و عاشق‌ترین انسان‌های ایران‌زمین صرف آن شده چنین تصمیمی گرفته شود؟ خواهش می‌کنم در این اتفاق دردناک و  این تهدید جدی برای باغ ما را همراهی و دستورات لازم را جهت توقف پروژه مذکور صادر فرمایید.

با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید