ده انیمه برتر که نسبت به زمان خود جلوتر بودند – معرفی انیمه‌ های پیشگام

پیشگامانی که حال ارزششان مشخص شده است

از زمانی که انیمه به عنوان یک مدیوم معرفی شد، همواره در آن پیشگام بودن به چشم می‌خورد. انیمه از زمان شروعش تا به کنون، بدون خستگی مرزها را با خلاقیت و پیشگام بودن گسترش می‌دهد. در حالی که بیشتر انیمه‌ها با حال و هوای آن روزها مطابقت داشتند، تعداد خاصی انیمه بودند که با پیشگام بودن خود توانستند تغییراتی را در تاریخ به وجود بیاورند.

اگر به گذشته نگاهی بیاندازیم، سریال‌هایی بودند که در آن زمان درک نشدند. هواداران به وضوح شاهد این موضوع هستند که انیمه‌های برجسته‌ای در قدیم بودند که ترندهای مدرن را پیش بینی کردند، ژانرهایی جدید آفریدند و راه را برای تکنیک‌های فوق العاده‌ای هموار کردند. این انیمه‌های قدیمی، حتی با استانداردهای پیچیده امروزی نیز حس تازگی دارند و بدون هیچ شک و شبهه‌ای، نسبت به زمان خود پیشگام محسوب می‌شدند.

Key the Metal Idol

تصویری از انیمه پیشگام Key the Metal Idol
استودیوی سازندهPierrot
نمره IMDB۷
چگونه نسبت به زمان خود پیشگام بود؟داستانی با تم روانشناسی پیچیده و انیمیشنی متفاوت

بیشتر Neon Genesis Evangelion را به عنوان پیشروی انیمه‌هایی با تم‌های روان شناسی پیچیده در قالب ژانر مکا می‌شناسند. هرچند، Key the Metal Idol، الماسی پنهان از سال ۱۹۹۴، یک سال قبل از شاهکار معروف هیدآکی آنو عرضه شد.

تنیده شده با توییست‌های تاریک اما فراوان که معمولاً در انیمه‌های جدید دیده می‌شوند، Key the Metal Idol عواقب غیرمنتظره دختری روباتیک را دنبال می‌کند که می‌خواهد آدم شود. این OVA، محدودیت مالی یا تاریخ عرضه دقیقی نداشت و همین باعث شد که دست سازندگان اثر به قدری باز باشد تا اثرشان را به بهترین شکل ممکن بسازند و استایل انیمیشنی انقلابی را به همراه داستانی شوکه کننده و خاص تحویل دهند.

Legend Of The Galactic Heroes

تصویری از انیمه پیشگام Legend of the Galactic Heroes
استودیوهای سازندهK-Factory و Kitty Film Mitaka Studio
نمره IMDB۹
چگونه نسبت به زمان خود پیشگام بود؟معرفی مفاهیم پیچیده و تازه‌ای به ژانر علمی تخیلی

دهه هشتاد، دهه‌ای طلایی برای اپراهای فضایی بود، هرچند که این ژانر تا دهه نود، در میان هواداران ژانر علمی تخیلی طرفداری نداشت. Legend of the Galactic Heroes اولین اثری بود که مفاهیم جدی، عمیقاً سیاسی و متفاوتی را در ژانر معرفی کرد.

در سال ۱۹۸۸، Legend of the Galactic Heroes در دید عامه مردم نسبت به اپراهای فضایی انقلاب ایجاد کرد. این اثر، با اولویت قرار دادن نمایش مشکلات روانی و ایدئولوژیکی درگیری‌های فضایی به جای تمرکز به مبارزات مکا محور و اکشنی مدام و پشت سر هم انجام داد. در سال‌های آینده، این ایده‌ها در ذهن مخاطبان ژانر علمی تخیلی دوباره یادآوری خواهند شد.

Ghost In The Shell

تصویری از انیمه پیشگام Ghost In The Shell
کارگردانمامورو اوشی
نمره IMDB۷.۹
چگونه نسبت به زمان خود پیشگام بود؟توانست زیرژانر سایبرپانک را به لطف جهان سازی خاصش تثبیت کند.

سایبرپانک، ژانری که به صورت پیوسته در طول این سال‌ها توانسته بین مردم محبوبیتش افزایش یابد. حال و هوا و ویژگی‌های کنونی این ژانر، به لطف تعدادی فرنچایز خاص انیمه‌ای در دهه نود شکل گرفته‌اند. Ghost in the Shell به عنوان مانگایی در سال ۱۹۸۹ کارش را شروع کرد و در سال ۱۹۹۵، فیلم آن عرضه شد.

برخلاف سن بالایش، Ghost in the Shell یکی از امروزی‌ترین انیمه‌ها است و از آن به صورت مدام، به خاطر تصویرسازی‌اش یک از دنیای آینده‌ی دیستوپیایی سایبرپانکش یاد می‌شود. المان‌هایی از این فرنچایز نمادین را می‌توان در The Matrix، Metal Gear Solid و Cyberpunk 2077 پیدا کرد.

Now And Then, Here And There

تصویری از انیمه پیشگام Now And Then, Here And There
استودیوی سازندهAIC
نمره IMDB۷.۹
چگونه نسبت به زمان خود پیشگام بود؟پرداختن به داستان‌های تاریک و واقع گرایانه در قالب ژانر ایسکای

علی رغم آنکه ژانر ایسکای در دهه اخیر محبوب شده،‌ این ژانر از اوایل دهه هشتاد در صحنه حضور داشته است. ترند امروزی برای داستان‌های ایسکای تاریک و واقع گرایانه نیز چیز تازه‌ای نیست و Now And Then, Here And There رشد آن را در سال ۱۹۹۹ پیش بینی کرد.

اگر این داستان درباره یک پسر معمولی که ناگهان وارد دنیایی افسرده و خراب شده به خاطر جنگ، شکنجه و گرسنگی می‌شود، امروزه پخش می‌شد، شاید هیچوقت به اثری معروف تبدیل نمی‌شد. متاسفانه، Now And Then, Here And There از زمان خودش بسیار جلوتر بود و هم اکنون به یه عنوان یک کالت کلاسیک خاص شناخته می‌شود.

Tomorrow’s Joe

تصویری از انیمه پیشگام Tomorrow's Joe
استودیوی سازندهMushi Production
نمره IMDB۸.۳
چگونه نسبت به زمان خود پیشگام بود؟پرداختن به شخصیت‌ها و داستان به وسیله اکشن

این روزها، انیمه‌های ورزشی جاه طلبانه که بر روی روح و روان و رشد شخصیتی شخصیت‌ها تمرکز می‌کنند، چیزی معمولی و قابل پیش بینی تلقی می‌شوند. با این وجود، وقتی که انیمه بوکسینگ Tomorrow’s Joe در دهه هفتاد پخش شد، تلاش آن برای نوشتن شخصیت‌ها و خط‌های داستانی به وسیله اکشنش، یک چیز کاملاً انقلابی بود.

جو یابوکی، به نمونه اولیه‌ای از پروتاگونیست‌های تو سری خور تبدیل و الهام بخش خالقان بیشماری حتی خارج از ژانر ورزشی شد. سن بالای انیمه، تا حدی مخاطبان را برای دادن شانسی به Tomorrow’s Joe، علی رغم میراثی که به جا گذاشته، بی‌رغبت کرده است. به هر حال، سریال حتی در مقایسه با بسیاری آثار امروزی در این ژانر، ارزش بیشتری دارد.

Perfect Blue

تصویری از انیمه پیشگام Perfect Blue
کارگردانساتوشی کن
نمره IMDB۸
چگونه نسبت به زمان خود پیشگام بود؟پرداختن به تم‌های پیچیده‌ای که امروزه بیشتر قابل درک هستند.

عموماً ساتوشی کن را به عنوان کارگردان انیمه انقلابی می‌شناسند و بیشتر کارهای او نسبت به زمان خود می‌توانند پیشگام در نظر گرفته شوند. هرچند، فیلم محصول سال ۱۹۹۷ او، Perfect Blue، به خاطر تم‌های خلاقانه‌اش که بر روی از دست دادن هویت، فرهنگ سمی سلبریتی‌ها و سر و کله زدن با جدا کردن رویا از واقعیت تمرکز دارد، اثری برجسته محسوب می‌شود.

هیچوقت به اندازه امروزه، این تاپیک‌ها به هم مرتبط نبوده‌اند. حتی دهه‌ها بعد از اکران آن، این تریلر روانشناختی این حس و حال را دارد که با روشی پیامبر گونه درباره حساسیت‌های امروزی صحبت می‌کند.

Serial Experiments Lain

تصویری از انیمه پیشگام Serial Experiments Lain
استودیوی سازندهTriangle Staff
نمره IMDB۸.۱
چگونه نسبت به زمان خود پیشگام بود؟پرداختن به موضوع هویت مجازی قبل از آنکه اینترنت به صورت گسترده استفاده شود.

بسیاری هنوز نمی‌توانند باور کنند که Serial Experiments Lain در سال ۱۹۹۷ پخش شده است. این اتفاق به این خاطر است که سریال توانسته با دقتی بسیار بالا، تاثیرات شبکه‌های اجتماعی را بر روی اشخاص بررسی می‌کند. سقوط گیج کننده و سورئال لین به دنیای مجازی وایرد (The Wired) و به دنبال آن غرق شدن در توهمات، سال‌ها قبل از آنکه اینترنت به صورت گسترده‌ای استفاده شود، رخ داد.

با این وجود، حفره بزرگ بین هویت آنلاین قهرمان داستان و زندگی واقعی‌اش، چیزی است که تنها نسل امروزی می‌تواند به طوری کامل و حقیقی با آن ارتباط برقرار کند. کنایه‌ها و نشانه‌های Serial Experiments Lain در طول زمان، بیشتر از قبل قابل درک شده‌اند.

از عوارض ساختن اثری جلوتر از زمان خود، باعث می‌شود که بسیاری از انیمه‌های ساخته شده دیده نشوند و حتی مخاطبان به آن‌ها نفرت بورزند. الماس‌های پنهانی در این مدیوم وجود دارند که برای پیدا کردنشان، باید شیرجه عمیقی به این دنیای پر از خلاقیت و شگفتی بزنید. حال، شما به ما بگویید: چه انیمه‌های قدیمی به نظر شما از زمان خود جلوتر بودند؟ ویژگی‌هایشان چه بود؟ آیا امروزه، شانسی برای معروف شدن و پیدا کردن هواداران خاص خود دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید