ریمیک بعدی رزیدنت اویل کدام بازی خواهد بود؟

نوبت ریمیک کدام بازی فرا رسیده است؟

با انتشار ریمیک بازی Resident Evil 4 همه توجه‌ها باری دیگر به این سری بازی محبوب معطوف شده است. کپکام با اتخاذ تصمیم‌هایی حیاتی و درست توانست جانی دوباره به این سری بازی‌ ببخشد. این تصمیم‌ها از آغاز ساخت نسخه هفتم آغاز شد. بازی ششم که کاملا یک اثر اکشن شده بود، آن‌طور که باید طرفداران را راضی نگه نداشت و با نمرات پایین منتقدان نیز روبرو شد. از آنجا بود که کپکام ساختاری کاملا متفاوت برای نسخه هفتم در نظر گرفت و فاز ریمیک بازی‌های کلاسیک را هم آغاز کرد. از آنجا بود که رزیدنت اویل وارد یک دوران درخشان شد.

فاز ریمیک با انتشار بازسازی نسخه دوم آغاز شد. این بازسازی به شدت تحت تاثیر المان‌های نسخه هفتم قرار گرفته بود و باری دیگر بار ترس رزیدنت اویل را افزایش داده بود. بسیاری اعتقاد داشتند که Resident Evil 2 Remake بهترین بازی این سری است و تمامی این تمجید و تحسین‌ها، بهترین شروع ممکن برای فاز ریمیک این سری بود. طولی نکشید که بازسازی نسخه سوم هم منتشر شد. ریمیکی که چندان به مذاق طرفداران خوش نیامد؛ چرا که با حذفیات متعددی از بازی اصلی همراه شد. حال پس از گذشت تقریبا سه سال، نوبت بازسازی نسخه چهارم هم فرا رسید.

بازسازی نسخه چهارم رزیدنت اویل با استقبال منتقدان و مخاطبان روبرو شد. بازسازی نسخه چهارم هم به مانند بازی اصلی یکی از بهترین بازی‌های سری محسوب می‌شود. اما پس از این بازسازی، باید منتظر چه چیزی باشیم. شاید در همان روزهای آغازین هم کسی تصورش را نمی‌کرد که فاز ریمیک در این حد و اندازه جدی گرفته شود. اما تاثیرگذاری ریمیک بازی دوم به حدی زیاد بود که دیگر سازندگان بزرگ هم به سراغ بازسازی بازی‌های کلاسیک رفتند.

اما حالا کپکام باید چه اقدامی انجام دهد. حالا نوبت ریمیک کدام بازی فرا رسیده است؟ آیا اصلا به یک ریمیک دیگر از سری بازی رزیدنت اویل نیاز داریم. اگر بله، کدام بازی?

ریمیک Resident Evil 5


Resident Evil 5 remake

شاید محتمل‌ترین گزینه پس از انتشار Resident Evil 4 Remake، نسخه پنجم بازی باشد. کپکام از سال ۲۰۰۲ (بازسازی نسخه اول رزیدنت ایول) مشغول بازسازی نسخه‌های بازی با ترتیب انتشار است. البته که این پروژه ریمیک به مدت ۱۷ سال کنار گذاشته شده بود. اما از سال ۲۰۱۹ به ترتیب ریمیک بازی دوم، سوم و چهارم منتشر شد. بنابراین براساس این ترتیب نوبت بازی پنجم فرا رسیده است.

اما Resident Evil 5 چندان هم یک بازی کلاسیک محسوب نمی‌شود. البته که اگر به گذر زمان نگاه کنیم، این بازی برای دو نسل قبل منتشر شده است. فراموش نکنید که بازی نه چندان قدیمی مثل Dead Space هم نسخه ریمیک دریافت کرد. اما به هر حال نمی‌توان Resident Evil 5 را به مانند بازی‌های قبلی قدیمی دانست. از طرفی Resident Evil 5 چندان هم بازی برتری میان طرفداران این سری محسوب نمی‌شود و اتفاقا یک بازی جنجال‌برانگیز بوده است.

درست است که از لحاظ داستانی بالاخره سرانجامی برای کشمکش قهرمانان سری با آلبرت وسکر رخ می‌دهد، اما ساختار کلی بازی چیزی نیست که بازیکنان مشتاق دیدن ریمیک آن باشند. از طرف دیگر بازی در همان بازه انتشار هم به شدت مورد اتهام نژادپرستی قرار گرفته بود. برخی می‌گفتند که چرا تمامی دشمنان، آفریقایی‌های زامبی هستند و یک آمریکایی باید همه آن‌ها را بکشد. این فضای داستانی شاید برای دنیای امروز مناسب نباشد چرا که حساسیت‌های اجتماعی نسبت به این موضوعات بالاست. موضوع دیگری که مطرح است، بار بالای اکشن بازی‌ست.

رزیدنت اویل چهارم هم یک بازی اکشن است؛ اما برخی المان‌ها باعث می‌شود تا فضای هیجان‌انگیز و ترسناک بازی نیز کم نباشد. اما چنین بالانسی را در نسخه پنجم ابدا نمی‌بینیم. Resident Evil 5 یک بازی کاملا اکشن است. کریس ردفیلد به همراه شوا (Sheva) به انواع و اقسام مختلف می‌توانند دشمنان را سلاخی کنند. نسخه پنجم کاملا دنباله‌رو مسیری بود که بازی چهارم آن را خلق کرده بود. اما این دنباله‌روی چندان سرانجام خوبی نداشت.

البته وقتی بحث ریمیک به میان می‌آید، شاید ساخت ریمیک Resident Evil 5 از جهاتی منطقی باشد. برخی المان‌ها مثل نشانه‌گیری و گان‌پلی بازی برای بازیکنان امروزی کهنه به نظر می‌رسد. شاید پس از تجربه نسخه‌های ریمیک اخیر، خیلی سخت باشد تا با ساختار بازی پنجم کنار آمد. بنابراین نسخه پنجم فارغ از کیفیت، از لحاظ گیم‌پلی به یک بازسازی نیاز دارد. اما به نظر می‌آید کپکام برای ساخت ریمیک نسخه پنجم باید به فکر اصلاحات زیادی باشد. صرفا بازطراحی المان‌های گیم‌پلی و بازسازی گرافیکی بازی لازم نیست و برخی از المان‌ها و ساختارها باید به طور کامل تغییر کنند. بسیاری از طرفداران اعتقاد دارند که در Resident Evil 4 Remake اشاراتی وجود دارد که همگی آن‌ها خبر از ساخت بازسازی نسخه پنجم می‌دهند. با توجه به برخی اتفاقات، ساخت ریمیک نسخه پنجم شاید محتمل و منطقی باشد.

ریمیک Resident Evil Code Veronica


رزیدنت اویل کد ورونیکا

ریمیک نسخه فرعی Code Veronica یکی از اتفاقاتی‌ است که طرفداران سال‌ها مشتاق دیدن آن هستند. اثری که ابتدا در سال ۲۰۰۰ برای سگا دریم‌کست منتشر شده بود و بعدها برای کنسول‌های پلی‌استیشن و اکس باکس 360 هم منتشر شد. کد ورونیکا تنها اثر از دنیای رزیدنت اویل است که شامل هر دو کاراکتر کلیر (Claire) و کریس در کنار یکدیگر می‌شود. داستان بازی هم مستقیما اتفاقات پس از نسخه اول و دوم را روایت می‌کند. به نوعی می‌توان کد ورونیکا را داستانی فرعی و مهم از سه‌گانه اول دانست.

کد ورونیکا آخرین رزیدنت اویل بود که از دوربین ثابت و کنترلر کلاسیک استفاده می‌کرد و از طرفی اولین بازی در سری بود که به واسطه قدرت سخت‌افزار دریم‌کست، از محیط‌های سه بعدی از پیش رندر شده استفاده کرده بود. میان سه بازی کلاسیک منتشر شده تا آن زمان، کد ورونیکا از المان‌های مهم و پیشرفته‌ای بهره می‌برد. با اینکه این بازی یک اثر فرعی‌ بود اما هیچ چیزی از سه بازی اصلی آن زمان کم نداشت. با این حال این نسخه عنوانی‌ست که به شدت نادیده گرفته شده و به اصطلاح آندرریتد (Underrated) است.

Code Veronica در زمان اوج کنسول‌های پلی‌استیشن برای پلتفرم دریم‌کست منتشر شد. درست است که بازی یک سال بعد برای کنسول PS2 هم منتشر شد اما هیچ‌وقت نتوانست بازیکنان زیادی را به خودش جذب کند و اثری ناشناخته باقی ماند. بازی از لحاظ طراحی محیط و طراحی دشمنان یکی از بهترین بازی‌های رزیدنت اویل محسوب می‌شود. اما اثر به شدت با مشکلات داستانی و طراحی روایت دست و پنجه نرم می‌کند. می‌توان گفت که داستان به تنهایی محرکی برای ساخت یک نسخه ریمیک است. شخصیت‌پردازی و دیالوگ‌های داستان Code Veronica از مشکلات عدیده‌ای بهره می‌برد. البته که این ایرادات برای سال ۲۰۰۰ مشکل بزرگی محسوب نمی‌شود چون که داستان در آن زمان اولویت اول بازیکنان نبود.

اما مخاطبان امروز به داستان اهمیت ویژه‌ای می‌دهند. کپکام در نسخه‌های بازسازی هم تلاش زیادی کرده تا روایت و داستان بازی‌های اصلی را بازنویسی و با استانداردهای امروزی هماهنگ کند؛ موضوعی که در آن هم موفق بوده است. به همین علت است که کد ورونیکا حداقل از لحاظ داستانی کاملا به یک بازنویسی اساسی نیاز دارد. شایعات زیادی در سالیان گذشته وجود داشته که بازسازی این نسخه در دست ساخت قرار دارد و حتی در مقطعی شایعه شد که ساخت این ریمیک لغو شده است. با این حال حیف است که این بازی کاملا به دست فراموشی سپرده شود و باید به نحوی نسخه مدرن آن به دست بازیکنان برسد.

ریمیک دوباره رزیدنت اویل


بازسازی رزیدنت اویل

اگر بخواهیم واقعا به دنبال یک بازی ترسناک و بقا و چیزی شبیه به Resident Evil 2 Remake باشیم، چیزی جز ریمیک نسخه اول بازی نیاز ما را برطرف نمی‌کند. درست است که چیزی به نام Resident Evil Remake در سال ۲۰۰۲ برای کنسول گیم‌کیوب منتشر شد اما الان مقوله ریمیک با آن چیزی که در آن زمان دیدیم تفاوت زیادی دارد. ساختار ریمیک نسخه اول شباهت زیادی با نسخه‌های اصلی دوم و سوم دارد و بازی از لحاظ گرافیکی و گیم‌پلی با پیشرفت‌هایی همراه بوده است. اما همان‌طور که می‌دانید ریمیک نسخه‌های دوم و سوم به طور کال از نو بازسازی شده و همه چیز تغییر کرده است. اتفاقی که می‌تواند برای نسخه اول هم رخ دهد.

تغییر زاویه دوربین، بازطراحی عمارت اسپنسر و افزایش بار ترس بازی می‌تواند اتفاقاتی باشد که رزیدنت ایول را از آن چیزی که بود ترسناک‌تر و جذاب‌تر کند. روند بازی‌های اخیر رزیدنت ایول هم بیشتر به سوی اکشن کشیده شده است. ریمیک نسخه سوم و نسخه Village بار اکشن بالایی دارند و ریمیک نسخه چهارم هم کم و بیش یک بازی اکشن محسوب می‌شود. اما بازی اول کاملا فضای ترسناکی دارد و شاید اثری باشد که مخاطبان امروزی به دنبال تجربه آن هستند.

رزیدنت اویل
نسخه اول رزیدنت اویل با الهام از بازی‌ Sweet Home ساخته شد اما توانست تحول جدیدی برای بازی‌های ترسناک و بقا ایجاد کند.

راهروهای پرپیچ و خم و فضای سنگینی که عمارت اسپنسر دارد، یکی از جذابیت‌های اصلی بازی‌ست. ساختار عمارت اسپنسر برای سری رزیدنت اویل حکم یک میراث را دارد چرا که نسخه‌های بعدی هم به نحوی از این طراحی الهام گرفتند. عمارت بیکر در بازی هفتم بهترین مثال برای این موضوع است. عمارت اسپنسر درست به مانند عمارت بیکر، ترسناک و تاثیرگذار است. از هر مکانی امکان دارد زامبی جلوی شما قرار گیرد و شما هم با کمترین مهمات باید با آن‌ها مبارزه کنید. درهای مخفی و اتاق‌ها فراوان هستند و درون آن‌ها راز و رمزهای زیادی وجود دارد.

دیدن عمارت اسپنسر در جلوه‌های گرافیکی امروزی می‌تواند اتفاق خوشایندی برای بسیاری از طرفداران رزیدنت اویل باشد. از طرفی شاید بازیکنان جدید همچنان از نحوه همه‌گیری ویروس و داستان گروه استارز و نقش جیل ولنتاین (و یک کاراکتر داستانی مهم دیگر!) در داستان کلی اطلاعی نداشته باشند و اینجاست که بازسازی نسخه اول کمک بزرگی به بازیکنان جدید خواهد کرد.

از طرفی ریمیکی که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد از المان‌های ترس بیشتری استفاده کرده بود. چرا کپکام نتواند که همان المان‌ها را در سال ۲۰۲۳ گسترش دهد و به آن‌ها بعد بیشتری دهد. حالا که ترس روان‌شناختی هم این روزها طرفداران زیادی دارد، چرا از آن در ساختار بازی اول استفاده نشود. اتفاقا فضای داستانی نسخه اول چنین پتانسیلی هم دارد. به هر حال بازسازی دوباره نسخه اول سری می‌تواند یک اتفاق جذاب باشد. اگر هم کپکام به طور کامل بیخیال نسخه اول شده باشد، باید آن را یک فرصت طلایی از دست رفته دانست.

نسخه بعدی رزیدنت اویل چیست؟


در حال حاضر همه توجه‌ها به سمت Resident Evil 4 Remake است و به نظر می‌آید که کپکام مشغول توسعه بسته‌های الحاقی این بازی باشد. البته که طبق گزارشات و لیک‌هایی که از برنامه‌های کپکام پیرامون رزیدنت اویل منتشر شده، به نظر ساخت نسخه نهم بازی هم از چند سال پیش آغاز شده است. با توجه به سرعت تولید بازی‌ها در استودیوهای کپکام، احتمالا بازی بعدی رزیدنت اویل در سال‌های ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ منتشر شود.

در حال حاضر به غیر از Resident Evil 9 می‌توان به سری فرعی Revelations نیز اشاره کرد. این اسپین‌آف از عناوین محبوب طرفداران محسوب می‌شود و هر دو بازی با واکنش مثبت آن‌ها همراه بود. با توجه به این که خط داستانی اصلی سری فاصله زیادی با کاراکترهای محبوب داشته و در حال حاضر تنها کریس ردفیلد را در دو نسخه اخیر دیدیم، احتمال این که در بازی‌های فرعی مثل Revelations 3 شاهد حضور کاراکترهای محبوب قدیمی باشیم، کم نیست. به طور مثال جیل ولنتاین مدت طولانی‌ست که در داستان‌های اصلی حضور ندارد و مشخص نیست که سرنوشت او به کجا ختم شده است. سری Revelations می‌تواند فرصت خوبی برای بازگرداندن کاراکترهای قدیمی باشد.

بعید نیست که کپکام در سال‌های پیش‌رو باری دیگر به سمت بازی‌های آنلاین و سرویس‌محور کشیده شود و باز هم یک رزیدنت اویل آنلاین را عرضه کند. پروژه‌ای که بارها به بن‌بست رسیده اما کپکام هنوز بیخیال آن نشده است. با تمامی این تفاسیر ساخت Revelations 3 بیشتر یک حدس است و ساخت Resident Evil 9 محتمل‌ترین گزینه محسوب می‌شود. اما فعلا نمی‌توان آینده‌ای برای فاز ریمیک در نظر گرفت. تا به حال پروژه ریمیک‌ها کاملا موفقیت‌آمیز بوده و ادامه این مسیر با Resident Evil 5 چندان منطقی به نظر نمی‌رسد؛ مگر آنکه بازی به طور کامل از نو ساخته شود. اما گزینه‌های Code Veronica و بازی اول می‌تواند ادامه خوبی برای این مسیر باشد. باید صبر کرد و دید کپکام چه آینده‌ای برای این سری محبوب در نظر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید