لطفا دنیای سینمایی مارول را نابود کنید قبل از آنکه دیر شود

اشتهای بی‌پایان کوین فایگی و دوستان

در فیلم Spiderman محصول سال 2002، بن، عموی پیتر پارکر به برادرزاده‌اش می‌گوید: «همراه با قدرت زیاد، مسئولیت پذیری زیاد میاد.» چیزی که او به صورت دراماتیک نگفت، این است که: «همراه با قدرت زیاد، بیشتر از سی فیلم میاد!» یک تفسیر نادرست از مفهوم کتاب‌های کمیک که توسط رئیس کمپانی مارول، کوین فایگی، صورت گرفت. Eternals که به تازگی اکران شده است، بیست و ششمین فیلم این دنیای سینمایی است که آن را “دنیای سینمایی مارول” می‌نامند. یک شبکه بزرگ اندازه ایالت تگزاس از ابرقهرمان‌هایی که هرکدام، دارای ویژگی‌هایی هستند که سینماها را بلعیده‌اند و این قضیه، از زمان فیلم سال 2008 Ironman تا به حال ادامه داشته است.

هنگامی که اعلام شد Ant-Man and the Wasp: Quantumania در سال 2023 اکران می‌شود، درکنارش نیز اعلام شد هفت نمونه مشابه از این فیلم اکران می‌شود که این موضوع، شبیه یک طرح و پیش زمینه چینی به نظر می‌رسد تا یک تهدید! اگر مارول این سرعت سریع السیر مانندش را متوقف نکند و در هر سال، سه فیلم اکران کند، تا سال 2029 ما شاهد حدود 50 فیلم از این دنیای سینمایی هستیم؛ این دیوانگی را تمامش کنید!

حال سوال اینجاست: چرا این افراد طماع پول باید همین الان بساط خود را جمع کنند؟ فایگی و دوستانش، عملاً دارند برای این موش شیطانی، یعنی کمپانی دیزنی، پول چاپ می‌کنند! ( End Game نزدیک 2.8 میلیارد دلار فروش جهانی دارد) و هوادارها هم همچنان دارند اشک‌های خود را با دستمال پاک می‌کنند. اگر استقبال شدید این هواداران از Black Panther و End Game نبود که اونجرز آخری نمی‌توانست با اکران مجددش، فیلم Avatar را با موفقیت پشت سر خود بگذارد و پرفروش‌ترین فیلم جهان شود.

این دو فیلم مارول نیز به عنوان با کیفیت‌ترین فیلم‌های دنیای سینمایی مارول شناخته می‌شوند. درصورتی که فراموش کرده‌اید، فیلم Black Panther در سال 2019 نامزد بهترین فیلم در جشنواره اسکار شد. اگر کسی جای کوین فایگی بود، حتماً یکی از جزایر یونان را می‌خرید. همچنین جوایزش را برای تمیز کردن به بیرون نمی‌آورد! دنیای سینمایی مارول توانست با فیلم Eternals، از دنیای سینمایی جیمز باند که شامل 25 فیلم است، پیشی بگیرد. هرچند این فیلم، به عنوان بدترین فیلم دنیای سینمایی مارول تا به کنون شناخته می‌شود. فیلم کلوئی ژائو، کارگردان فیلم اسکاری Nomadland، در Rotten Tomatoes توانست نمره 53 را دریافت کند. نقد ویجیاتو از این فیلم را می‌توانید در این لینک بخوانید.

دیدن یک شخص خواب آلود که از این طرف به آن طرف می‌پرد، به شدت خجالت آور است! این فیلم ده شخصیت نجیب را معرفی می‌کند که نه از آن‌ها لذت می‌بریم نه بهشان اهمیت می‌دهیم. اما همانند فامیل‌های رومخمان، باید دوباره و دوباره آن‌ها را ببینیم. به خاطر اینکه آن‌ها یک خانواده لعنتی هستند! همه‌مان می‌دانیم که Black Widow و Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings از این فیلم، عملکرد بهتری داشتند. هرچند، مطمئناً هواداران مارول از اعماق وجودشان به این قضیه واقف هستند که دوران خوش این کمپانی قبل از زمان پانادمی کرونا، به پایان رسیده است. این دنیای سینمایی مخاطبانش را به زور با نسخه‌های بی‌مزه Soylent Green به نام‌های Captain Marvel و Ant-Man and the Wasp سیر کرد. همچنین قرار است کلی فیلم مزخرف بدون روح را تماشا کنیم.

هنگامی که یک اثر خوب اکران می‌شود و خبر از یک افسانه را می‌دهد، دچار خط فکری “بیشتر! بیشتر! بیشتر!” می‌شود. در عوضش، ما حاضر هستیم تا قرون آخر پولمان را خرج چیزی کنیم تا هنگامی که شاهد مرگ رقت انگیزش باشیم. دیزنی در این مدت سری فیلم‌های Star Wars را به یک داستان بدون پایان تبدیل کرده است. از طرفی هریسون فورد مجبور شده است در سن 79 سالگی، دوباره در نقش ایندیانا جونز ظاهر شود! اگر بازی او را در فیلم Crystal Skull ببینید، متوجه خسته بودن او می‌شوید. فیلمی که سیزده سال بازی کرده است. اما دیزنی است و سیاست‎‌هایش.

اما همیشه اوضاع به این صورت نبوده است. کمدی موقعیت Seinfeld در سال 1998 پخشش به پایان رسید، در صورتی که داشت بهترین روزهایش را پشت سر می‌گذاشت. در سال 2002، پیت سمپارز، بازیکن تنیس هنگامی که در US Open قهرمان شد، خود را بازنشسته کرد. هارپر لی نیز تنها “کشتن مرغ مقلد” را نوشت. این مقاله را با این جمله به پایان می‌رسانم: همیشه برای بالا رفتن و در قله ماندن، یا پرواز کردن و اوج گرفتن یک اشتها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید