مایکروسافت اجازه تعمیر دستگاه‌ها را به خود کاربران می‌دهد؟

نتیجه فشار یک گروه‌ طرفدار محیط زیست

مایکروسافت اجازه تعمیر دستگاه‌ها را به خود کاربران می‌دهد؟

فشار گروه‌هایی که نگران آسیب‌های زیست محیطی سیاست‌های تعمیرِ محدودکننده فعلی صنعت فناوری هستند، باعث شده که مایکروسافت به فکر این باشد که اجازه «حق تعمیر» را به خود کاربران دهد.

با وجود اینکه تعمیر یک دستگاه کاملا قانونی بوده، تعدادی از کمپانی‌های بزرگ مثل مایکروسافت و اپل با امتناع از ارائه قطعات یدکی یا مستندات تعمیر به هر کسی که شریک تعمیر مجاز نباشد، این کار را غیرممکن می‌کنند. بنابر گزارش سایت Gamespot، هنوز این موضوع نهایی نشده، ولی این کار می‌تواند مایکروسافت را به اولین شرکت بزرگی تبدیل کند که حق تعمیر را به کاربران می‌دهد. 

مایکروسافت با As You Sow، یک سازمان سرمایه‌گذاری غیرانتفاعی (Non-Profit)، به تفاهم رسیده تا مزایای زیست محیطی و اجتماعی سهولت تعمیر دستگاه‌ها را بررسی کند. این شرکت یک مشاور مستقل برای مطالعه اینکه آیا دسترسی مصرف کنندگان به قطعات و مستندات برای تعمیر، مزایای زیست محیطی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت یا خیر، استخدام می‌کند و اگر مطالعات مثبت باشند، این کار را انجام خواهد داد.

مایکروسافت اجازه تعمیر دستگاه‌ها را به کاربران می‌دهد

مایکروسافت مطالعه کامل را به‌خاطر نگرانی در مورد اطلاعات اختصاصی خود، در دسترس عموم قرار نمی‌دهد. با این وجود قرار است خلاصه‌ای از یافته‌های خود را در ابتدای ماه می ۲۰۲۲ (اردیبهشت ۱۴۰۱) منتشر کند. اگر این مطالعه نشان دهد که تغییر سیاست‌های آن مزایایی زیست محیطی و اجتماعی خواهد داشت، مایکروسافت متعهد است که تا پایان سال ۲۰۲۲ دسترسی به قطعات و اسناد لازم را افزایش دهد. سخنگوی مایکروسافت در این باره اعلام کرد:

ما معتقدیم که مشتریان حق دارند به گزینه‌های امن و قابل اعتماد تعمیر دسترسی داشته باشند. ما در حال حاضر خدمات تعمیراتی را به مشتریان ارائه می‌دهیم که کیفیت بالای تعمیرات را تضمین، از حریم خصوصی آن‌ها و امنیت مشتریان در برابر آسیب محافظت می‌کند. As You Sow از ما خواست که ارتباط بین تعهدات پایداری ما و تعمیرپذیری دستگاه را بررسی کنیم. این یک بحث سازنده بود و ما موافقت کردیم که روی آن مطالعه انجام دهیم. نتایج این تحقیقات برای طراحی محصولات و برنامه‌های ما برای گسترش گزینه‌های تعمیر دستگاه برای مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید