معرفی سلستیال‌ها – مسئولان ایجاد حیات در دنیای مارول

خالقانی که از دل کیهان آمده‌اند

سلستیال‌ها برای دهه‌هاست جزو مهم‌ترین موجودات دنیای مارول محسوب می‌شود. اعمال آن‌ها مستقیماً باعث خلق موجوداتی مثل اترنالز (Eternals) یا همان جاودانگان، دیوینت‌ها (Deviants) و چندین گروه ابرقهرمانی و فرا انسانی دیگر شده است. سلستیال‌ها حتی به خلق بشریت نیز ارتباط داده شده‌اند.

با تمام این اوصاف و با وجود این که سلستیال‌ها نقشی مهم در ماجراهای شخصیت‌ها و گروه‌هایی مثل ثور، ایکس من و اونجرز بازی کرده‌اند اما توجه زیادی به آن‌ها نمی‌شود. حتی بسیاری از مشتاق‌ترین طرفداران کمیک‌ها نیز اطلاعات زیادی درباره آن‌ها ندارند.

در این مطلب به سراغ معرفی سلستیال‌ها می‌رویم تا بیش‌تر با این موجودات مهم و تأثیرگذار دنیای مارول که برای بسیاری از مخاطبان ناشناخته باقی مانده‌اند، آشنا شوید.

شناسنامه سلستیال‌ها (Celestials)

– اولین حضور: شماره ۲ کمیک The Eternals (انتشار در ماه آگوست سال ۱۹۷۶)
– ناشر: مارول
– خالق: جک کربی (Jack Kirby)
– کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
The Eternals (انتشار از ماه جولای سال ۱۹۷۶ تا ماه ژانویه سال ۱۹۷۸)
شماره ۴۱۹ تا ۴۲۴ کمیک Thor (انتشار از ماه می تا اکتبر سال ۱۹۹۰)
X-51 (انتشار از ماه می سال ۱۹۹۹ تا ماه جولای سال ۲۰۰۰)


سلستیال‌ها چه کسانی هستند؟

سلستیال‌ها نژادی از خدایان فضایی غول‌پیکر و مرموز هستند که تقریباً توانایی انجام هر کاری را دارد. این موجودات سابقه‌ای طولانی در دخالت با زمین و حیات روی آن را دارد.

جک کربی کسی بود که در سال ۱۹۷۶ و شماره ۲ کمیک The Eternals سلستیال‌ها را به دنیای مارول معرفی کرد.

این موجودات در واقع به عنوان خدایانی فضایی در نظر گرفته می‌شوند که مسئول حیات موجودات خاص زمین و خیلی از سیاره‌های دیگر، از میلیون‌ها سال قبل، به حساب می‌آیند. خود سلستیال‌ها به عنوان اولین شکل حیات در نظر گرفته می‌شوند که در دنیای مارول به وجود آمده‌اند.

اوریجین سلستیال‌ها

به وجود آمدن سلستیال‌ها در شماره ۶ کمیک The Ultimates 2 (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
به وجود آمدن سلستیال‌ها در شماره ۶ کمیک The Ultimates 2 (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در دنیای مارول، یک یونیورس دارای آگاهی به نام فرست فیرممنت (First Firmament) وجود داشت که در تنهایی خود تصمیم به خلق حیات گرفت. در شماره ۶ کمیک The Ultimates 2 نشان داده شد که این شکل زندگی همان سلستیال‌ها بودند؛ اولین موجودات کیهانی.

اما خیلی زود بین سلستیال‌ها یک اختلاف به وجود آمد: برخی از آن‌ها می‌خواستند فرست فیرممنت را بپرستند اما برخی دیگر قصد داشتند خودشان دست به خلق حیات و زندگی زده و اجازه دهند تا هستی رشد و تغییر پیدا کند.

یک نبرد بین دو گروه به وجود آمد؛ بین وفاداران و شورشی‌های رنگی. شورشی‌ها پیروز این نبرد شدند و فرست فیرممنت با متلاشی شدنش تبدیل به اولین مولتی‌ورس شد. این شورشی‌ها (که حالا تنها سلستیال‌های باقی مانده محسوب می‌شدند) خیلی زود در این مولتی‌ورس استقرار پیدا کردند. این موجودات باستانی را همیشه به شکل موجودات غول‌پیکر به شکل انسان‌ها می‌بینیم که درون یک زره رنگی قرار گرفته‌اند. ظاهر و زره هر سلستیال با سلستیال دیگر تفاوت‌های کوچکی دارد.

به این ترتیب، سلستیال‌ها به عنوان منبع اصلی به وجود آمدن زندگی در کیهان مارول محسوب می‌شوند. چنین موقعیتی به خوبی دلیل جایگاه مقدس آن‌ها در دنیای مارول را توضیح می‌دهد؛ چرا که آن‌ها نزدیک‌ترین موجودات به یک خدا در مارول محسوب می‌شوند.

تاریخچه سلستیال‌ها با زمین

برخوردهایِ نادرِ این موجودات باستانی با قهرمانان زمین جایی است که اکثر اطلاعات از آن‌ها در دنیای مارول به دست آمده است. همچنین در همین برخوردهای کوچک مشخص می‌شود که چرا زمین جایگاه خاصی در دنیای مارول دارد. در شماره ۵ کمیک Avengers، می‌بینیم که ۴ میلیارد سال پیش یک سلستیال دچار یک انگل فضایی پر ولع شده که با نام هورد (Horde) شناخته می‌شود.

این سلستیال مریض به زمین می‌آید و در هنگام مرگش، عصاره آلوده شده بدنش با انرژی اولیه سیاره ترکیب می‌شود. دخالت مستقیم دی‌ان‌ای در حال نابودی این سلستیال دلیل به وجود آمدن انواع و اقسام موجودات با قدرت‌های فرا انسانی متفاوت در زمین است.

بقیه سلستیال‌ها خیلی با این حقیقت که مرگ یکی از آن‌ها به طور اتفاقی باعث تغییر پیدا کردن خط تکامل یک سیاره شده خوشحال نشدند. بنابراین آن‌ها به زمین آمدند تا این حیات آلوده که همان اجداد بشریت بود را ریشه‌کن کنند. اما بعد از شکست دادن اونجرز دوران کهن، نظر سلستیال‌ها عوض شد و تصمیم گرفتند تا این خط تکامل سرکش ادامه پیدا کند؛ هر چند پس از دخالت خودشان.

این دخالت به طور مستقیم باعث به وجود آمدن اترنالز و دیوینت‌ها و به طور غیرمستقیم باعث پیدایش جهش‌یافته‌ها شد. در شماره ۱ کمیک The Eternals می‌بینیم که سلستیال‌ها ۱۰۰ دیوینت را با انجام آزمایش روی اجداد انسان‌ها به وجود آوردند تا در مورد احتمال اختلاقات ژنتیکی این نژادها کند و کاو کنند.

سپس ۱۰۰ اترنال خلق کردند تا حافظ بشریت باشند تا وقتی که انسان‌ها بتوانند برای خوشان قهرمانانی به وجود آورند. برای اطمینان حاصل کردن از این که این قهرمانان حتماً به وجود می‌آیند نیز سلستیال‌ها ژن ایکس (X-Gene) را به اجداد بشریت اضافه کردند. نقشه آن‌ها این بود که یک روز بشریت توانایی‌هایی به دست می‌آورد تا از هر دوی جاودانگان و دیوینت‌ها برتر شود.


قدرت‌ها و توانایی‌های سلستیال‌ها

سلستیال‌ها از ابتدای به وجود آمدنشان مشغول خلق حیات بوده‌اند. این که آن‌ها دقیقاً چطور این کار را انجام می‌دهند مشخص نیست اما این پروسه باعث شده تا نژادهای قدیمی و قدرتمند زیادی به وجود آید. در شماره ۵ کمیک Avengers، لوکی از آن‌ها با عنوان قادر مطلق نام می‌برد.

پروسه‌ای که در آن سلستیال‌ها حیات را در یک سیاره توسعه می‌دهند شامل چهار بازدید به آن سیاره با یک گروه خاص از سلستیال‌ها که با نام «هاست» شناخته می‌شوند است. فرست هاست (First Host) به یک سیاره می‌رود تا حیات را آغاز، موجودات زنده به وجود آمده را بررسی و سپس موجوداتی که احتمال موفقیت بالاتری دارند را شناسایی کند. دو هاست بعد برای مطالعه و رسیدگی به وضع تکامل سیاره سر می‌زنند.

هاست چهارم (فورث هاست) سلستیال‌ها این وظیفه را برعهده دارد تا به یک سیاره آمده و برای پنجاه سال آن جا بماند تا موجودات آن را مورد قضاوت قرار دهند. اگر سلستیال‌ها خط تکامل این سیاره را موفق بدانند، آن جا را ترک کرده و تمام خاطرات مربوط به بازدیدشان را پاک می‌کنند. اگر این خط تکامل را ناموفق ببینند، تمام حیات روی سیاره از بین می‌رود.

این پروسه نشان می‌دهد که سلستیال‌ها جزو قدرتمندترین نژادهای مارول محسوب می‌شوند. آن‌ها قدرت بی‌نظیری دارند و همچنین علاوه بر عدم سال‌خوردگی، تقریباً هیچ آسیبی نیز نمی‌بینند. شماره ۴ کمیک Avengers نشان می‌دهد که قدرت ترکیب شده اودین (Odin) و اونجرز دوران باستان نیز نتوانست جلوی آمدن فرست هاست به زمین را بگیرد.

با این که چنین چیزی به معنی عدم امکان کشتن سلستیال‌ها نیست اما نشان می‌دهد حتی قدرتمندترین قهرمانان هستی نیز نمی‌توانند آن‌ها را از بین ببرند.

سلستیال‌ها خارج از دنیای کمیک‌ها

یکی از اعضای سلستیال‌ها در فیلم Eternals
یکی از اعضای سلستیال‌ها در فیلم Eternals

این موجودات باستانی در بازی‌های Lego Marvel Super Heroes 2 و Marvel Ultimate Alliance 3: The Black Order نقش‌های نسبتاً کوتاهی ایفا کرده‌اند.

از سلستیال‌ها در دنیای سینمایی مارول نیز بهره برده شده اما مثل کمیک‌ها، سرگذشت و ذات آن‌ها عموماً ناشناخته باقی مانده است. بیش‌ترین استفاده از آن‌ها مربوط به سری فیلم‌های Guardians of the Galaxy بوده اما شاهد حضور آن‌ها در فیلم Eternals نیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید