نقد فیلم سونیک 2 – پرسرعت‌تر از همیشه

روایت بر علیه ساختار و شخصیت‌ها

فیلم سونیک 2 یکی از عنوان‌های پرطرفدار سال 2022 بود که همین چند روز پیش نسخه با کیفیت آن منتشر شد. شماره اول این فیلم توانست تا حدودی واکنش‌های مثبتی از سوی مخاطبان دریافت کند و تبدیل به یک اثر سرگرم کننده شود. اما آیا شماره دوم آن توانست به فیلم موفقی تبدیل شود؟

شخصیت سونیک، یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای ویدیو گیم است که از سال 1991 از آن رونمایی شد و تبدیل به یکی از پر سودترین شخصیت‌های شرکت سگا شد.

از آنجایی که شخصیت سونیک ذات قهرمانی را دارد که در راه تحول قدم برداشته، برای مخاطبان جذابیت زیادی دارد. فیلم سونیک 1 ابتدا سعی کرد دنیای سونیک و پیش‌زمینه آن را معرفی کند.

در فیلم دوم، بعد از پیش‌زمینه‌های فیلم اول، اینبار نویسنده دنیای سینمایی این شخصیت را گسترش داد و شخصیت‌های دیگری از سری بازی سونیک را وارد فیلم کرد.

به طور کلی، پرداخت به شخصیت‌ها در فیلم سونیک 2، در ساختار و روند منظمی صورت می‌گیرد.

شخصیت سونیک، در فیلم اول آنچان فرصت بروز دادن ویژگی‌های خاص خود را نداشت؛ نه اینکه شخصیت پردازی آن بد بود، اتفاقا نویسنده با وجود نگران بودن مخاطبان با نسخه سینمایی سونیک، توانست شخصیت آن را به خوبی نمایش دهد.

در فیلم دوم، بعد از زمینه‌چینی‌هایی که برای این شخصیت صورت گرفت، اکنون فرصت مناسبی بود تا ویژگی‌های دیگری از این شخصیت نمایش داده شود و بیشتر به روند تحول او اشاره شود.

شخصیت سونیک در فیلم دوم در حال عبور از بحران شخصیتی دوران بلوغ است. او هنوز یک جوجه تیغی نوجوان است که درگیر مسائل هویتی شده. پرداخت به مسائل هویتی شخصیت سونیک، یکی از عوامل موفقیت این فیلم و محبوبیت بیشتر آن نسبت به فیلم اول است.

کشمکش در موضوع قهرمان بودن و مسئولیت‌های یک قهرمان، با اینکه یک موضوع کلیشه‌ای است، اما در شخصیت پردازی، همیشه موفق بوده و توانسته گره‌های خوبی در شخصیت‌ها قرار دهد.

برای شخصیت سونیک، قهرمان بودن در ابتدا صرفا نجات دادن شهر از خلافکار‌ها به صورت تنهایی بود. اما در طول روایت، با جنبه‌های دیگری از عنوان قهرمان بودن آشنا شد.

شخصیت تیلز یکی از شخصیت‌های دنیای بازی‌ها است که وارد فیلم دوم شده. این شخصیت در کنار سونیک، شخصیتش شکل می‌گیرد و نویسنده طی یک روند هوشمندانه، تصمیم می‌گیرد این دو شخصیت را کنار یکدیگر به مخاطب معرفی کند.

شخصیت سونیک همیشه عادت به تنهایی داشته و حتی رابطه او با شخصیت تام به گونه‌ای است که شخصیت سونیک نمی‌تواند احساس تنهایی‌اش را برطرف کند. تام می‌خواهد نقش یک پدر را برای سونیک ایفا کند اما سونیک بیشتر به دنبال یک دوست است.

در نتیجه وجود شخصیت تیلز هم می‌تواند شخصیت سونیک را به تکامل برساند و هم شخصیت خودش برای مخاطب تشریح شود.

شخصیت ناکلز به عنوان یک شخصیت قوی و با جذبه، انعطاف‌پذیری زیادی دارد و این به نظر من به شخصیت پردازی او ضربه زده است.

یکی دیگر مشکلات این شخصیت سرعتی بودن روند تغییر و تحولش است. با وجود زمان کافی، نویسنده ترجیح با سرعت بیشتری به این شخصیت بپردازد و از خیلی از ویژگی‌های شخصیتی او بدون طراحی داستان خلاقانه عبور کند.

ساختار فیلم سونیک 2، شاید مهم‌ترین نقطه قوت آن باشد. زیرا کاملا با نظم و ترکیب کلاسیک پیش می‌رود. همین موضوع ضعف‌های روایت را می‌پوشاند و مانع از خسته شدن مخاطب می‌شود.

فیلم ابتدا معرفی مختصری از وضعیت فعلی هر کدام از شخصیت‌های می‌کند و به مرور آن‌ها را درگیر اتفاقات داستان می‌کند.

سپس در نقاط عطف منظم روند تغییر و تحولات داستان و شخصیت‌ها را نشان می‌دهد و منطق را به درستی در روایت به کار می‌برد.

مشکل اصلی فیلم سونیک 2 که باعث هدر رفتن شخصیت‌ها و ساختار منظم آن شده، روایت نه چندان جذاب و چالش برانگیز آن است.

روایت فیلم سونیک 2، بدون هیچ کشمکش جذابی جلو می‌رود صرفا قصه کلیشه‌ای خود را بدون در نظر گرفتن عناصر درگیر کننده روایت می‌کند.

کشمکش از مهم‌ترین عناصر یک روایت است که اگر به خوبی به آن توجه نشود، کلیت فیلم دچار مشکل بزرگی می‌شود.

در فیلم سونیک 2 عملا هیچ کشمکش درگیر کننده و خلاقی نمی‌بینیم صرفا همان الگوی تکراری و خسته کننده قبلی دنبال می‌شود.

حتی همین الگوی تکراری هم نتوانسته عناصر سرگرم کننده‌ای به روایت اضافه کند. البته نویسنده در بخش‌هایی از روایت تلاش خود را کرده تا این عناصر سرگرم کننده یا به اصطلاح کمیک را جا دهد؛ اما متاسفانه همین اندک بخش‌ها نتوانستند به خوبی روایت شوند.

سخن آخر

فیلم سونیک 2 نسبت به فیلم اول شخصیت پردازی و ساختار بهتری دارد؛ اما انتظار یک روایت قوی با کشمکش‌های جذاب و کمیک را نداشته باشید. روایت تکراری و خسته کننده این فیلم به دیگر بخش‌های فیلم ضربه زده است. با این حال اگر از طرفداران قدیمی این شخصیت و سری بازی‌های او باشید، از این فیلم لذت می‌برید.

دیدگاهتان را بنویسید