هر آن‌چه از بازی Marvel’s Spider-Man 2 می‌دانیم

آیا نسخه دوم به اندازه کافی جذاب خواهد بود؟

ساخت بازی از روی فیلم و بالعکس، تا سال‌های اخیر جز شکست برای استودیوها نتیجه‌ای دیگری نداشته است. دو استودیو راکستدی (Rocksteady) و اینسامنیاک گیمز (Insomniac Games) در دهه‌ی اخیر این معادله را بهم زده‌اند. راکستدی به مجموعه بتمن آرکام و اینسامنیاک گیمز اخیرا با عرضه نسخه اول بازی اسپایدرمن ثابت کرد که به فرمول خاص خود از بازی دست یافته است و از هم‌اکنون همگان موفقیت نسخه آتی بازی را نیز پیش بینی می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم با جمع آوری تمامی جزئیات دست اولی که در مورد بازی انحصاری بعدی پلی‌استیشن، یعنی اسپایدرمن ۲ که تاکنون بدست آمده است، به استقبال نسخه بعدی برویم پس با ویجیاتو همراه باشید.

تاریخ انتشار بازی اسپایدرمن ۲


در بازی اسپایدرمن قرار است شاهد ماجراجویی‌های پیتر پارکر و مایلز مورالز به شکلی دیدنی و جذاب باشیم. توسعه دهنده بازی یعنی استودیو اینسامنیاک گیمز دنباله آن را بعنوان بخشی از نمایشگاه پلی‌استیشن سپتامبر معرفی کرد. یک ماجراجویی تک نفره کاملا جدید که بطور انحصاری برای PS5 در دست ساخت است. پیش بینی معرفی نسخه بعدی  اسپایدرمن چندان برای طرفداران سونی و این مجموعه سخت نبود. نسخه قبلی بازی بیش از ۱۵ میلیون نسخه در PS4 و PS5 فروخت. درحالی که اسپین‌آف بازی یعنی اسپایدرمن: مایلز مورالز نیز که بصورت مستقل در سال ۲۰۲۰ عرضه شد، نیز موفق به فروش حدودی ۶.۵ میلیون نسخه شد.

این به تنهایی باعث می‌شود که اسپایدرمن ۲ به یکی از مورد انتظارترین انحصاری‌های PS5 تبدیل شود. تقاضای زیادی از جانب طرفداران برای این بازی وجود دارد و اینسامنیاک در مراسم رونمایی از بازی نشان داد که پیتر و مایلز به خیابان‌های شهر نیویورک رفتند. هدف آن‌ها این بار این است که با کمک همدیگر با آنتاگونیست جدید و فوراً قابل تشخیص بازی مبارزه کنند. آن‌ها با این کار می‌خواهند تا زندگی را که اکنون به یک کابوس زنده برای اهالی نیویورک تبدیل شده، دوباره به حالت قبلی برگردانند.

انتشار عنوان اسپایدرمن ۲ برای سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده است. البته که از نظر ما این تاریخ ممکن است بسیار دور به نظر برسد. اما باید قبول کرد که اینسامنیاک از زمان ارائه اولین بازی در سال ۲۰۱۸ تاکنون بسیار مشغول بوده است. استودیو نه تنها اسپایدرمن را منتشر کرد، بلکه عنوان مایلز مورالز را بعنوان لانچ تایتل PS5 (که در کنار بهبود بازی اصلی برای PS5 انتشار یافت) منتشر کرد. همچنین استودیو روی Ratchet and Clank: Rift Apart که یکی از بهترین بازی‌های PS5 درحال حاضر است، کار بزرگی انجام داده است. گمانه زنی می‌شود که اسپایدرمن ۲ اکنون حدود یک سالی باشد که در دست تولید است. بنابراین اینسامنیاک به خود زمان زیادی می‌دهد تا دنباله‌ای ارزشمند را برای سری در سال ۲۰۲۳ منتشر کند.

آیا بازی اسپایدرمن ۲ برای PS4 نیز منتشر خواهد شد؟


نسخه جدید اسپایدرمن بعنوان انحصاری PS5 طراحی شده است. درحالی که برخی از استودیوهای پلی‌استیشن بازی‌های خود مانند Horizon Forbidden West ،Spider-Man Miles Morales ،God of War Ragnarok را برای هر دو نسل منتشر کرده‌اند. اما تاکنون چنین پشتیبانی برای بازی اسپایدرمن ۲ توسط استودیو و یا سونی تأیید نشده است. در عوض اینسامنیاک می‌گوید که از پیش بردن و استفاده حداکثر از قابلیت‌های کنسول سونی در یک ماجراجویی که سفر پیتر پارکر و مایلز مورالز را ادامه می‌دهد، بسیار هیجان‌زده است. با توجه به اینکه رچت اند کلنک ریفت اپارت یک بازی انحصاری PS5 بود، منطقی است که این استودیو تمرکز خود را روی کنسول نسل جدید تغییر داده است. زیرا در تلاش است تا مرزهای بازی‌های اکشن ماجراجویی سوم شخص را بیشتر به آینده نزدیک کند.

چه کسی در حال توسعه بازی اسپایدرمن ۲ است؟

اسپایدرمن ۲ توسط همان تیم قبلی برنده جایزه در اینسامنیاک که مسئول توسعه بازی اسپایدرمن ۲۰۱۸ نیز بودند، ساخته می‌شود. برایان اینتیهار بعنوان کارگردان اصلی و رایان اسمیت به عنوان کارگردان کات سین‌ها باز می‌گردند. همکاری میان این دو دارای چندین دهه تجربه بین آن‌ها است. زیرا روی همه چیز از سری بازی‌های Resistance تا Ratchet & Clank و Sunset Overdrive بصورت دو نفری کار کرده‌اند. یوری لولنتال و نادی جتر قرار است به ترتیب نقش خود را در نقش پیتر و مایلز مورالز بازی کنند. بنظر می‌رسد تیم خلاقی که در رسیدن به اسپایدرمن: مایلز مورالس همکاری و کمک کرده بود، اکنون توجه خود را به پروژه دیگر اینسامنیاک یعنی بازی محتمل Wolverine، معطوف کرده است.

شخصیت‌های شرور اسپایدرمن ۲


تنها یک شخصیت شرور در اسپایدرمن ۲ تاکنون تایید شده است و آن نیز ونوم (Venom) است. البته که ونوم بالاخره دیر یا زود سروکله‌اش در بازی پیدا می‌شد. یک انتاگونیست برای نبردهای نفس گیر و برجسته درون بازی که این بار توسط تونی تاد، بازیگر افسانه‌ای که شاید بیشتر برای بازی ترسناک خود در نقش Candyman شناخته می‌شود، صداگذاری شده است. نکته اینجاست که ونوم با زندگی همزیستی خود تنها تهدیدی نیست که مردان عنکبوتی با آن روبرو هستند.

اینسامنیاک بطور خاص به شرورانی که سعی می‌کنند پیتر و مایلز را شکار کنند اشاره کرده است، البته به کثرت و ضمیر هم توجه کنید. بین نسخه های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰، تعداد زیادی شخصیت منفی وجود دارد که می‌توانند وارد بازی شوند. شاید به احتمال زیاد مارمولک (The Lizard) و گرین گابلین را در بازی ببینیم. اگرچه تریلر معرفی شده با مونولوگ در مورد شکوه شکار آغاز می‌شود، ممکن است یک Kraven: The Hunter داشته باشیم.

شخصیت‌های اسپایدرمن ۲

ایسامنیاک با اسپایدرمن ۲ می‌گوید که می‌خواهد یک داستان دارای جنبه‌های انسانی جذاب ارائه دهد. یک داستان سرشار از عواطف و از سوی دیگر طنز که این بار به اعماق افراد قرار گرفته در پشت ماسک فرو می‌رود. در دو بازی قبلی، ما شاهد این بودیم که پیتر (اکنون با تجربه هشت ساله در حرفه خود) و مایلز (گرچه هنوز خام است اما نشان می‌دهد که قادر به انجام کارهای بزرگی است) نشان می‌دهند که می‌توانند از نیویورک در مواقعی که بیشترین نیاز را دارد، محافظت کنند. آنچه جالب توجه است این است که آیا هر دو قهرمان قادرند در یک شهر مشترک باشند؟ یا تفاوت‌های ایدئولوژیکی آن‌ها و تایخچه متفاوت آن‌ها با شرورانی که در سایه کمین کرده‌اند، آن‌ها را از هم دور می‌کند؟

لباس‌های اسپایدرمن ۲

با توجه به سخاوتمند بودن اسپایدرمن و اسپایدرمن: مایلز مورالز با محتوای اضافی، خوب است که بشنوید که اینسامنیاک واقعاً روی لباس و توانایی‌های جدید دنباله بازی تلاش می‌کند. این که آن‌ها سرانجام به چه چیزی دست خواهند یافت، در این مرحله از توسعه بازی و تا زمان انتشار بازی یک سوال بی جواب خواهد ماند. رایان اشنایدر رئیس بخش استراتژی فرانچایزهای اینسامنیاک، اظهار داشت که تریلر فقط یک نگاه اجمالی و اولیه به آنچه در انتظار بازی است می‌کند. در ادامه به ندرت توانایی نشان دادن بازی جدید از نظر توانایی‌های جدیدی است که قهرمانان ما به دست خواهند آورد. مانند لباس‌هایی که آن‌ها می‌پوشند (بیشتر در دفعات دیگر است) و شرورانی که سعی خواهند کرد آن‌ها را شکار کنند.

آیا بازی اسپایدرمن ۲ از حالت چند نفره پشتیبانی می‌کند؟


به محض اینکه اینسامنیاک در تریلر خود نشان داد که پیتر پارکر و مایلز مورالز در کنار هم مبارزه می‌کنند، نظریه پشتیبانی از حالت چندنفره برای بازی اسپایدرمن ۲ در سراسر اینترنت پخش شد. براحتی می‌توان فهمید که چرا بازیکنان چنین حالتی را از استودیو می‌خواهند. دویدن و دیوانه بازی در شهر با یک دوست، بسیار سرگرم‌کننده‌تر و باحال‌تر خواهد بود. اما استودیو ظاهراً تأیید کرده است که بازی اسپایدرمن ۲ فقط یک نفره خواهد بود. رایان اشنایدر رئیس بخش استراتژی فرانچایزهای اینسامنیاک، در یک پست فاش شده در وبلاگ پلی استیشن، بصورت دقیق از لحن زیر استفاده کرد. ما بسیار هیجان‌زده هستیم که ماجراجویی پیتر پارکر و مایلز مورالز را در حماسی‌ترین ماجراجویی تک نفره خود ادامه دهیم.

نگاه دقیق به تریلر منتشر شده از بازی اسپایدرمن ۲

تریلر اولیه بازی اسپایدرمن ۲ در سپتامبر ۲۰۲۱ بعنوان بخشی از کنفرانس پلی‌استیشن برای PS5 نمایش داده شد. در اولین نگاه، ما شاهد پیتر پارکر و مایلز مورالز هستیم که در کنار یکدیگر مشغول پاکسازی خیابان‌ها از دشمنان هستند. در اواخر تریلر شاهد رویارویی با ویلن اصلی که در سایه‌ها پنهان شده است هستیم که طی یک فلاش سینمایی مشخص شد که ونوم است. ونوم در بازی توسط تونی تاد صداگذاری می‌شود. طبق زیرنویس اولیه ثبت شده در پایین تریلر، این فیلم تماما از اجرای بازی روی PS5 ضبط شده است.

بد نیست در این جا به تاریخچه ونوم و سونی نیز اشاره‌ای کوتاه داشته باشیم. ونوم شروری است که سونی خیلی تلاش برای بولد کردن و وارد کردن آن به فیلم و بازی‌های اسپایدرمن می‌کند. پیش‌تر نیز سم ریمی کارگردان سه گانه موفق اسپایدرمن در دفاع از خود و فیلم آخر اسپایدرمن که چندان مانند دو نسخه قبلی خود ظاهر نشده بود، دخالت‌های سونی برای وارد کردن ونوم به فیلم را یکی از دلایل شکست نسخه سوم برشمرده بود. بازی برای انتشار خود بازه‌ای در سال ۲۰۲۳ را هدف قرار داده است و به نظر می‌رسد بازی بسیار زیبایی خواهد بود! تریلر ارزش توجه به انیمیشن‌های هر دو طرف درگیری را دارد، می‌توانید تفاوت تجربه و چابکی را در نحوه حملات پیتر و مایلز مشاهده کنید و جزئیات خیره‌کننده هستند. این همان توجه به جزئیات است که ما می‌خواهیم در بازی نهایی نیز شاهد آن باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید