وقتش رسیده به DDR5 آپگرید کنیم؟

هزینه‌ی بالای DDR5 هنوز هم ارزشش را ندارد

هر ساله با پیشرفت‌های علمی شاهد ارائه فناوری‌های جدیدی در بخش سخت افزار رایانه‌‌ها می‌باشیم. رم‌ به عنوان حافظه‌های موقت نیز از این قاعده استثناء نبوده است؛ و در چند سال گذشته به صورت پیوسته شاهد پیشرفت تکنولوژی‌ در آن‌ها بوده‌ایم.

وقتش رسیده به DDR5 آپگرید کنیم؟

هزینه‌ی بالای DDR5 هنوز هم ارزشش را ندارد

در یک سال گذشته با ورود رم‌های DDR5 به بازار و پیشرفت‌های قابل توجه آنها نسبت به نسل قبل، این سوال پیش خواهد آمد که آیا در زمان حال، ارزش دارد رم DDR5 بخریم یا نه؟ در این مقاله به بررسی زمان مناسب خریداری رم DDR5 خواهیم پرداخت.


چه مادربرد و پردازنده‌هایی رم‌های DDR5 را پشتیبانی می‌کنند؟

در مرحله اول برای استفاده از رم DDR5 شما باید پردازنده و مادربرد پشتیبانی کننده از رم‌های DDR5 داشته باشید. متاسفانه هم اکنون اگر به دنبال سیستمی با رم‌های DDR5 می‌باشد انتخاب زیادی پیش روی شما نیست.

در حال حاضر برای استفاده رسمی از رم‌های DDR5 شما محدود می‌شوید به انتخاب برخی از مادربرد‌های نسل ۱۲ اینتل. در واقع به غیر از نسل ۱۲ اینتل هیچ پردازنده و مادربردی از رم‌های DDR5 پشتیبانی نمی‌کند.


در آینده چه مادربرد و پردازنده‌‌های از DDR5 پشتیبانی خواهند کرد؟

در حال حاضر کمتر از دو ماه دیگر شاهد عرضه پردازنده‌ها و مادربرد‌های سری رایزن Ryzen 7000 از سمت AMD خواهیم بود، این مادربورد‌ها فقط از رم‌های DDR5 پشتیبانی می‌کنند.

در سمت مقابل پردازنده‌های AMD نسل بعدی پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل طبق شایعات موجود به مانند نسل ۱۲ اینتل از هر دو سری رم‌های DDR4 و DDR5 پشتیبانی خواهند کرد.


نسل ۱۲ اینتل با رم‌های DDR5 بخریم؟

رم‌های موجود فعلی DDR5 به زبان ساده رم‌های نسل اولی DDR5 می‌باشند، این رم‌ها با از نظر توانایی می‌توانند بسیار بهتر عمل کنند ولی در پلتفرم نسل ۱۲ اینتل شاهد عملکرد ضعیف آن‌ها می‌باشیم. هم اکنون رم‌های DDR4 با قیمت کمتر و با استفاده از پروفایل‌های XMP به مانند رم‌های DDR5 بوده و کمی ضعیف‌تر عمل می‌کند.

مقایسه عملکرد رم‌های نسل ۴ و ۵ در ۴۱ بازی توسط Hardware Unboxed

اگر در حال بستن سیستم میان رده و پایین رده اینتلی خود هستید بهترین انتخاب، رم‌های DDR4 فعلی می‌باشند. ولی اگر از نظر مالی مشکلی ندارید پیشنهاد می‌شود رم‌های سیستم خود را از نوع DDR5 انتخاب کنید.


آیا خرید رم DDR5 در زمان حال آینده نگری است؟

حرکت در لبه تکلنوژی کاری بسیار سخت و پرهزینه‌ای می‌باشد. هر روزه شاهد ارائه و پیشرفت صنعت سخت افزار می‌باشم، تکلنوژی امروز ممکن است در چند ماه آینده به یک تکلنوژی منسوخ شده تبدیل شود.

اگر همین الان رم DDR5 تهیه کنید و چند سال دیگر اقدام به ارتقاع سیستم خود کنید، متوجه خواهید شد رم‌های فعلی نسل اولی DDR5 شما، جایگاه خودشان را به رم‌های نسل بعدی DDR5 داده‌اند؛ که فرکانس بالاتر و زمان تاخیر کمتری دارند. اگر شما رم فعلی خودتان را کنار این رم‌های جدید بگذارید، شاهد کم شدن سرعت، فرکانس و زمان تاخیر رم‌های جدید خود خواهید بود.


چه زمانی رم DDR5 بخریم؟

بهترین زمان صبر کردن و بستن سیستمی با پردازنده‌های نسل ۱۳ اینتل و یا رایزن‌های سری ۷۰۰۰ خواهد بود. محصولات آینده این دو کمپانی از تمام ظرفیت‌ و توانایی‌ رم‌های DDR5 استفاده می‌کنند.

شرکت‌های سازنده حافظه رم همزمان با معرفی نسل جدید پردازنده‌ها، اقدام به معرفی رم‌های جدید DDR5 برای این پردازنده‌ها خواهند کرد. این حافظه‌ها در مقایسه با رم‌های فعلی DDR5 شاهد افزایش دوباره فرکانس و کم شدن زمان تاخیر می‌باشند.


آیا قیمت رم‌های DDR5 کاهش پیدا خواهد کرد؟

طبق پیش بینی‌ جدید موسسه TrendForce قیمت‌ رم‌ها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ حدود ۱۳ الی ۱۸ درصد کاهش خواهد یافت، و دوباره در سه ماهه آخر سال میلادی جاری شاهد افت ۳ الی ۸ درصدی قیمت رم‌ها خواهیم بود.


کلام نهایی

هرچند رم‌های DDR5 از نظر کارایی ارتقاع قابل توجهی نسبت به نسل پیش خود داشته‌اند، ولی هم اکنون برای استفاده از این رم‌ها مجبور به استفاده از سخت افزار‌های خاص و گران می‌باشیم.

پیشنهاد می‌شود اگر قصد ارتقاع یا خرید رم DDR5 را دارید تا ۳ ماه آینده دست نگه دارید و سیستمی با نسل ۱۳ اینتل یا رایزن‌های سری ۷۰۰۰ ببندید. قیمت رم کاهش خواهد یافت و مادربرد‌های ارزان قیمت پشتیبانی کننده از این نوع رم‌ها به صورت گسترده وارد بازار می‌شوند.

بهترین زمان خرید رم DDR5 چه زمانی است؟

زمستان امسال بهترین زمان خرید رم‌های DDR5 خواهد بود. پیشنهاد می‌شود اگر سیستم جدیدی می‌بندید حتما با رم DDR5 ببندید.

در بازی‌ها چقدر رم‌های DDR5 روی فریم ریت تاثیر دارند؟

در برخی بازی‌های خاص تفاوت رم‌های نسل ۴ و ۵ زیر ۱۰ فریم می‌باشد.

در نرم‌ افزار‌های مانند فتوشاپ تفاوت رم‌های DDR5 به چه مقداری است؟

رم‌های فعلی DDR5 بر خلاف بازی‌ها در نرم‌افزار‌ها عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند. در نرم افزاری مانند فتوشاپ شاهد افزایش ۱۰ الی ۲۰ درصدی سرعت می‌باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید