چرا تکرار موفقیت‌های یک دهه اخیر برای دیزنی بسیار دشوار است؟

تحولات در راس دیزنی ممکن است مشکل‌ساز شود

با گذشت یک دهه از موفقیت‌های بی‌شمار دیزنی و سلطه‌ای که بر باکس‌آفیس داشت، این کمپانی با سابقه اکنون نمی‌تواند مانند قبل به راحتی نظر مخاطبان را جلب کند. تغییرات گسترده در راس استودیو که برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد تا حد زیادی بر قاطعیت این گروه چند رسانه‌ای در مدیریت بخش‌های مختلف تاثیر گذاشت.

بنابراین علی رغم گسترش مداوم این استودیو و عناوین قابل توجهی که در آینده‌‌ اکران می‌شوند، ممکن است سرنوشت نامشخصی در انتظار یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های صنعت فیلم و انیمیشن باشد. این عدم قطعیت از جدایی آلن هورن، رئیس سابق استودیوی والت دیزنی ناشی شد. وی در حال حاضر مدیر ارشد خلاقیت دیزنی است

پس از تصدی بحث برانگیز رئیس قبلی خود، ریچ راس، که مجموعه‌ای از شکست‌های گران قیمت و درگیری‌هایی که با استودیو پیکسار داشت، هورن در سال ۲۰۱۲ به جای او آمد و این مسئولیت را تا سال ۲۰۲۰ بر عهده گرفت.

وی از مدرسه بازرگانی هاروارد فارغ‌التحصیل شد و پیش از پیوستن به دیزنی به عنوان رئیس کمپانی فاکس قرن بیستم و مدیر ارشد عملیات در برادران وارنر زندگی کاری بسیار موفقی داشت. کارنامه کاری او بسیار تحسین‌برانگیز است و در آن آثار نام‌آشنایی مانند A Few Good Men (چند مرد خوب) و When Harry Met Sally (وقتی هری سالی را دید…) در شرکت کسل راک انترتینمنت و همچنین سه‌گانه بتمن کریستوفر نولان به همراه سری هری پاتر در برادران وارنر به چشم می‌خورد.

کمپانی دیزنی

با در نظر گرفتن عملکرد خوب او طی دوران کاری‌اش، از دست دادن هورن ضربه بزرگی برای تقریباً هر شرکتی در این صنعت خواهد بود. بنابراین دیزنی هم از این قائده مستنثی نیست و با توجه به هرج و مرج نسبی که هورن به ارث گذاشته، پتانسیل پنهانی برای از هم گسستگی دارد. قبل از سال ۲۰۱۲ این استودیو پس از اکران ناموفق فیلم‌هایی مانند John Carter (جان کارتر) و Mars Needs Moms (مریخ به مادر نیاز دارد) حسابی از سوی اهالی سینما مورد انتقاد قرار گرفته و به دردسر افتاده بود. به همین دلیل است که جدایی قریب الوقوع هورن می تواند باعث تغییر مسیر برای تمام آثار دیزنی شود.

همانطور که می‌دانید استودیو دیزنی تقریبا همیشه به عنوان متخصص انیمیشن‌سازی در این صنعت شناخته می‌شده، این بخش می‌تواند با نبود هورن در سمت ریاست دست‌خوش تغییر زیادی شود. هرچند تاکنون نیز تاثیر خود را گذاشته است. ریاست هورن در دیزنی نه‌تنها با سودآورترین دوره تاریخی برای این کمپانی همزمان بوده، بلکه با حداقل ۲۰ فیلم به درآمد میلیارد دلاری نیز رسیده بود. همچنین دیزنی توانست برای نخستین بار بازار پخش آنلاین خود (سرویس‌های استریم) را هم گسترش دهد.

حال، نه‌تنها دیزنی بر بازار بلاک‌باستر‌های پرفروش تسلط دارد، بلکه مجموعه‌هایی نظیر The Mandalorian و ?…What If با اینکه از سرویس‌ آنلاین دیزنی پخش می‌شوند، به محبوبیت فراوانی رسیده و موجی فراتر از فیلم‌های سینما ایجاد کرده‌اند. با توجه به نقش کلیدی هورن در این تحولات، منطقی است که از خود بپرسیم آیا استودیو دیزنی می تواند در غیاب او همچنان قدرتمندتر از قبل ادامه دهد یا خیر.

کمپانی دیزنی

طبق گزارشی از ددلاین، دیزنی هیچ برنامه‌ای برای جایگزینی هورن با یک شخص مشابه ندارد. این امر تا حدی به دلیل استقلال خلاقانه‌ای است که توسط رؤسای مختلف استودیوها، مانند کوین فایگی (استودیو مارول) و کاتلین کندی در لوکاس فیلم به دست آمده است. با این اوصاف، کمپانی والت دیزنی زین پس توسط باب چاپک به عنوان مدیرعامل و الن برگمن رییس محتوا، به کار خود ادامه می‌دهد. حال باید دید آیا واحدهای جداگانه این شرکت می‌توانند بدون حضور و تاثیر هورن همچنان موفقیت‌های سابق را به دست بیاورند یا خیر.

با توجه به دستاوردهای فراوان او در این کمپانی، بدون شک غیاب او به وضوح حس خواهد شد. باید منتظر ماند و دید آیا دیزنی استراتژی‌ خود را مطابق با برنامه‌های هورن ادامه می‌دهد یا به دوران فاجعه‌بار جان کارتر برمی‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید