گوگل سال آینده بازی‌های اندروید را برای رایانه‌های شخصی عرضه می‌کند

تجربه بازی‌های تلفن همراه بر روی رایانه‌های شخصی

گوگل سال آینده بازی‌های اندروید را برای رایانه‌های شخصی عرضه می‌کند

گوگل به تازگی اعلام کرد بازی‌های اندرویدی را که پیش از این تنها برای تلفن‌های همراه منتشر شده بودند را به طور رسمی در سال ۲۰۲۲ برای رایانه‌های شخصی عرضه خواهد کرد.

با خبرهای جدید به نظر می‌رسد که گوگل قصد دارد گام بعدی خود در رابطه با بازی‌های انحصاری سیستم عامل اندروید را بر دارد. این شرکت بزرگ در حال برنامه ریزی برای راه اندازی یک سرویس بازی جدید تحت عنوان Google Play Games است که در سال ۲۰۲۲ برای سیستم عامل ویندوز مایکروسافت رایانه‌های شخصی و لپ‌ تاپ‌ ها در دسترس قرار خواهد گرفت.

گوگل مطمئناً در چند سال گذشته نفوذ خود را در زمینه بازی گسترش داده است. گوگل استادیا (Google Stadia) چند سال گذشته را صرف رقابت با کنسول‌های سنتی‌تر و دستگاه‌های بازی رایانه شخصی از طریق یک سرویس استریم کرد، اما پس از گذشتی مدت که مشخص شد سرویس موفقی از آب در نیامده، گوگل استودیوهای بازی‌سازی خود را تعطیل کرد. اکنون به نظر می‌رسد این غول اینترنتی به دنبال راهی جدید برای آوردن مجموعه بازی‌های موبایل خود به رایانه‌های شخصی در سال آینده است.

در بیانیه‌ای که گرگ هارترل، مدیر محصولات گوگل در زمینه بازی‌های اندروید و گوگل پلی، برای وبسایت The Verge ارسال کرده، اظهار کرده است که سرویس Google Play Games چیزی فراتر از آن خواهد بود که تنها بخواهد بازی‌هایی که پیش از این برای تلفن‌های همراه عرضه شده بودند را اکنون برای رایانه‌های شخصی منتشر کند. در این سرویس مکانیزمی وجود خواهد داشت که امکان جابجایی یکپارچه از یک دستگاه تلفن همراه یا Google Chromebook به رایانه‌های شخصی و بالعکس را فراهم خواهد کرد.

یکی دیگر از سخنگویان گوگل اذعان کرد که این شرکت به تنهایی برنامه‌ای را ساخته که برای کاربران این امکان را فراهم می‌کند که بازی‌های اندروید را بر روی رایانه‌های شخصی بازی کنند. بدین معنی که برای تولید و ساخت این برنامه با هیچ شرکت دیگری شریک نشده است. اما این که اقدام ساخت سرویس به تنهایی از جانب گوگل در نهایت تا چه اندازه عملکرد خوبی خواهد داشت و آیا این امر باعث بروز مشکلات خاصی خواهد شد یا خیر، باید گفت که هنوز مشخص نیست و در آینده معلوم می‌شود.

به جز جزئیات اندکی که گوگل تاکنون به اشتراک گذاشته، اطلاعات زیادی در رابطه با سرویس Google Play Games در دست نیست. یک تیزر کوتاه نیز از این سرویس در جریان برگزاری مراسم امسال گیم اواردز (The Game Awards) منتشر شد. اما کسانی که این نمایش سه ساعت و نیمه را تماشا می‌کردند، آنقدر غرق تریلرها و نمایش‌های جدید بازی‌ها شده بودند که می‌توان عدم توجه کافی طرفداران به این تیزر کوتاه را منطقی دانس. از جمله اطلاعاتی که هنوز چیزی از آن فاش نشده، تاریخ انتشار رسمی سرویس است. چرا که شرکت گوگل تاکنون تنها اعلام کرده است که این سرویس در سال آینده میلادی عرضه خواهد شد.

هر زمان که Google Play Games در دسترس بازیکنان قرار بگیرد، باید اقرار کرد که این شرکت یک گام دیگر برای جای نهادن همیشگی در صنعت بازی‌های ویدیویی برداشته است. علاوه بر راه‌اندازی گوگل استادیا، طی برگزاری دادگاه بین اپیک گیمز و اپل مشخص شد که گوگل با همکاری شرکت تنسنت، زمانی به فکر خرید شرکت اپیک گیمز خالق بازی محبوب فورنتایت نیز بوده است. تنسنت، شرکت هلدینگ چینی که مالک رایوت گیمز و بسیاری از توسعه‌دهندگان بزرگ دیگر است، ۴۰ درصد از سهام اپیک گیمز را در اختیار دارد.

در انتها باید بار دیگر اشاره کرد که سرویس Google Play Games قرار است در سال ۲۰۲۲ راه اندازی شود. گوگل روز گذشته فهرست «جستجوی سال ۲۰۲۱» خود را منتشر کرد که شامل بیشترین عبارات جستجو شده توسط کاربران سراسر جهان در سال جاری می‌شود و یک بازی کلیکی ساده در صدر لیست ۱۰ بازی برتر سال ۲۰۲۱ قرار داشت.

دیدگاهتان را بنویسید