۱۰ دیالوگ برتر تاریخ بازی‌های ویدیویی

از مستر چیف تا زلدا

در برخی موارد نقل‌قول‌ها یا دیالوگ بازی بسیار ماندگار می‌شود و طرفداران را به یاد عنوان یا شخصیت خاصی می‌اندازند.

بازی‌های ویدیویی از چندین دهه قبل، به یکی از حوزه‌های اصلی تبدیل شده‌اند و هرچند بیشتر از گیم پلی و اتفاقات خاطره‌انگیز یاد می‌شود، در برخی موارد این نقل‌قول‌ها و دیالوگ‌ها هستند که توجه علاقه‌مندان را به خود جلب می‌کنند. در واقع برخی دیالوگ‌های به قدری فراموش‌نشدنی هستند که تا مدت‌ها در ذهن طرفداران بازی‌های ویدیویی باقی خواهد ماند.

Dark Souls


دیالوگ بازی

“You Died”

هنگام کشته شدن شخصیت اصلی بازی

هرچند Demon’s Souls اولین بازی رسمی سری Souls محسوب می‌شود اما فرام‌سافتور تصمیم گرفت برای Dark Souls چندین دنباله تولید کند و به دلیل گیم پلی فوق‌العاده آن مورد ستایش همگان قرار گرفت. وقایع بازی در دنیای فانتزی تاریک، متروک و خطرناک لردران رخ می‌دهد و شما وظیفه دارید تا این محیط خطرناک و بی‌رحمانه را کاوش کنید.

بدون توجه به توانایی و مهارت شما در بازی‌های نقش‌آفرینی، بدون شک شما هم حروف قرمز و بزرگ You Died را چندین بار روی صفحه بازی خود مشاهده کرده‌اید. یا اگر هنوز بازی را تجربه نکرده‌اید، احتمالا چندین بار با آن مواجه خواهید شد.

مهم‌ترین راز موفقیت در بازی‌های دارک سولز تمرین، تمرین و کمی تمرین بیشتر است. هرچقدر تجربه بازی بسیار سخت باشد، اما تلاش برای زنده‌ماندن و شکست دشمنان و باس‌های Dark Souls بدون شک یکی از تکرار نشدنی‌ترین تجربه‌ها در بین تمام بازی‌ها است.

Half-Life 2


دیالوگ بازی

فرد مناسب در مکان نامناسب می‌تواند تغییرات دنیا را رقم بزند. پس بیدار شو آقای فریمن، بیدار شو و طعم دنیا را بچش.

The right man in the wrong place can make all the difference in the world. So wake up Mr. Freeman, wake up and smell the ashes.

این اولین دیالوگ بازی Half-Life 2 است و به همین دلیل بازیکنان هرگز آن را فراموش نخواهند کرد. همچنین یک مقدمه بسیار عالی محسوب می‌شود زیرا برای اولین بار با G-Man مواجه می‌شود و جزئیاتی از داستان را به شما ارائه می‌کند.

شخصیت مرموز G-Man در طول مراحل وجود دارد و راهنمای اصلی گوردون فریمن محسوب می‌شود. با این وجود در طول بازی هیچ جزئیاتی درباره او ارائه نمی‌شود، به همین دلیل یکی از رازآلودترین شخصیت‌های این سری محسوب می‌شود. او در هنگام ادا کردن این دیالوگ، فریمن را پس از ۲۰ سال از خواب مصنوعی بیدار می‌کند و سپس ناپدید می‌شوید.

در وقع داستان نیمه جان ۲ با «جی من» آغاز می‌شود و به همین دلیل او و اولین دیالوگ‌های او واقعا فراموش‌نشدنی هستند.

Fallout: New Vegas


دیالوگ بازی

زنده ماندم، چون شعله آتش درونم بسیار بزرگتر از آتش اطرافم بود.

I survived because the fire inside me burned brighter than the fire around me.

جاشوا گراهام این جمله را در بسته الحاقی Honest Hearts بازی Fallout: New Vegas می‌گوید و یکی از شخصیت‌های محبوب و مهم بازی است. ماجرا از آن قرار است که گراهام باعث شکست خوردن نیروهای سزار در نبرد می‌شود و سپس سزار برای اینکه نشان دهد شکست غیرقابل قبول است، گراهام را اعدام کرد و دستور داد او را آتش بزنند و به دره Grand Canyon پرتاب کنند.

دیالوگ ماندگار جاشوا و بازی Fallout: New Vegas پس از این اتفاقات گفته می‌شود.

Fallout: New Vegas به عقیده بسیاری از بازیکنان نقطه اوج این سری محسوب می‌شود و دیالوگ‌های قدرتمند و عاقلانه آن، بازی را به مرزهای جدیدی وارد می‌کند.

Kingdom Hearts


دیالوگ بازی

به سلاح احتیاجی ندارم. قدرت من دوستانم هستند!

I don’t need a weapon; my friends are my power!

ایده فوق‌العاده ترکیب شخصیت‌های کلاسیک دیزنی و فاینال فانتزی هنگام مطرح شدن توسط دیزنی و اسکوئر انیکس، باعث کنجکاوی بسیاری از طرفداران شد، اما Kingdom Hearts به یک مجموعه عظیم و بزرگ تبدیل شد. اولین بازی این سری حول محور شخصیت Sora و دو دوست صمیمی او Riku و Kairi می‌گذشت که از خانه خود در Destiny Islands فرار کرده بودند، زیرا نیروهای تاریکی آن را نابود کردند.

سورا در ادامه با کمک دانلد داک و گوفی شخصیت‌های دیزنی همراه می‌شود تا نیروهای تاریکی را نابود کنند.

در طول داستان متوجه می‌شویم که سورا به شکوه یا ثروت اهمیتی نمی‌دهد و فقط به نجات دوستان خود و بازگشت به خانه فکر می‌کند. به همین دلیل وقتی به یکی از Heartless یا نیروهای تاریکی تبدیل شد، از عشق خود نسبت به دوستانش برای شکست آن‌ها و بازگشت استفاده کرد.

Tomb Raider


دیالوگ بازی

فداکاری انتخابی است که آن را انجام می‌دهید اما از دست دادن انتخابی است که برای شما ساخته شده.

Sacrifice is a choice you make. Loss is a choice made for you.

لارا کرافت و کنراد راث در Tomb Raider مکالمه‌ای با یکدیگر داشتند که دیدگاه جدیدی در مورد «فداکاری» و «از دست دادن» ارائه می‌کرد. در بین بازی‌های ویدیویی موارد زیادی وجود ندارد که جهان بینی جدیدی به بازیکنان ارائه می‌کند و این دیالوگ Tomb Raider یکی از آن‌هاست.

در طول تاریخ، کرافت همیشه در حال کشف اسرار جدید بوده و در تلاش‌های خود برای جلوگیری از جهان با شرکت‌ها و مردان شرور زیادی مواجه شده است. به همین دلایل او متخصص خوبی در هنگام مواجهه با فداکاری و از دست دادن است.

Mass Effect 3


دیالوگ بازی

در میان خاکستر یک تریلیون مرده بایستید و از ارواح سوال کنید که آیا افتخار و سربلندی مهم است یا خیر. جواب شما سکوت خواهد بود.

Stand amongst the ashes of a trillion dead souls and ask the ghosts if honor matters. The silence is your answer.

بحث‌های زیادی در مورد این نقل قول که در بازی Mass Effect 3 توسط Javik گفته می‌شود وجود دارد، زیرا بازیکنان در مورد معنای دقیق آن تردید دارند. به عقیده برخی طرفداران مبارزه برای کسب افتخار و شهرت نباید از بقای یک نژاد مهم‌تر باشد و برخی دیگر اعتقاد دارند که افتخار بر هر چیز دیگری مقدم‌تر است.

همین بحث، این دیالوگ را به یکی از مشهورترین موارد بازی‌های ویدیویی در تمام دوران تبدیل می‌کند. همچنین Mass Effect 3 دیالوگ‌های معروف زیاد دیگری نیز دارد.

همچنین بازیکنانی که سال ۲۰۱۲ بازی را تجربه کرده باشند، احتمالا با این دیالوگ روبرو نشده‌اند زیرا Javik بخشی از محتوایی محسوب می‌شود که پس از عرضه به بازی اضافه شد. با این حال خوشبختانه Mass Effect Legendary Edition که سال جاری عرضه شد شامل این محتوا نیز می‌شود.

Mortal Kombat


دیالوگ بازی

Finish Him!

از زمان انتشار اولین بازی مورتال کمبت نزدیک به ۳۰ سال می‌گذرد و یکی از به یادماندنی‌ترین ویژگی‌های بازی بدون شک صدای گوینده آن است. این صدا و البته جمله Finish Him به قدری معروف و محبوب شده که حتی در دنیای واقعی نیز به شوخی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جمله Finish Him به قدری محبوب است که همچنان در بازی‌های Mortal Kombat استفاده می‌شود و از طرفی دیگر بازیکنان همیشه منتظر این جمله هستند تا فیتالیتی‌های مورد علاقه و مرگبار خود را انجام دهند.

The Legend Of Zelda: Ocarina Of Time


دیالوگ بازی

Hey! Listen!

نینتندو برخی از بزرگترین بازی‌های تاریخ را توسعه داده و به عقیده بسیاری از بازیکنان، Ocarina of Time بهترین بازی در سری The Legend of Zelda محسوب می‌شود که هنوز هم طرفداران زیادی دارد و تاثیر بسیار زیادی روی صنعت داشته است.

یکی از بزرگترین موارد اضافه شده توسط Ocarina of Time به بازی‌های این سری، یک پری به نام Navi بود که به Link برای نجات دادن هایرول (Hyrule) تلاش می‌کند. در طول بازی، Navi با استفاده از این عبارت توجه لینک را به موارد با ارزش یا مناطق مهمی جلب می‌کند تا در پیشرفت و حل معماهای بازی تلاش کند.

The Legend Of Zelda


دیالوگ بازی

تنها رفتن خطرناک است! این [شمشیر رو] بگیر.

It’s dangerous to go alone! Take this.

همه چیز با این دیالوگ شروع شد. The Legend of Zelda که سال ۱۹۸۶ منتشر شد، شروع یکی از بزرگترین سری بازی‌های ویدیویی تاریخ محسوب می‌شود. داستان اصلی بازی ساده بود، شاهزاده خانم را از دست نیروی شیطانی نجات دهید. بازی‌های این سری شخصیت‌های نمادین زیادی مانند لینک و زلدا را با بازیکنان آشنا کرد، اما برخی شخصیت‌های بدون نام و عنوان آن اغلب نادیده گرفته می‌شوند.

«لینک» قهرمان جوان، دقیقا در اولین غار بازی به طور تصادفی و ناخواسته با پیرمردی مواجه می‌شود. پیرمرد بدون توجه به خطرناک بودن ماجراجویی لینک برای نجات شاهزاده، شمشیری را به او می‌دهد و با گفتن این دیالوگ ماجرای اصلی بازی شروع می‌شود. به همین دلایل این دیالوگ مهم بازی‌های ویدیویی را نمی‌توان نادیده گرفت.

Halo 2


دیالوگ بازی

پایان دادن به این مبارزه، قربان!

Sir. Finishing this fight.

شاید کات سین نهایی Halo 2 یکی از قوی‌ترین دیالوگ‌های تمام تاریخ را دارد. در پایان بازی شاهد مستر چیف هستیم که سوار بر سفینه‌ای به مقصد Covenant حرکت می‌کند. زمانی که ترنس هود او را شناسایی و از او سوال می‌پرسد که در حال انجام چه کاری است، مستر چیف با گفتن جمله «پایان دادن به این مبارزه» یکی از خفن‌ترین دیالوگ‌های تاریخ ویدیوگیم را بیان می‌کند.

با وجود این دیالوگ، Halo 2 که به عقیده بسیاری از طرفداران بهترین بازی این سری است، در حال تمام شد که بازیکنان با وجود جنگ با Covenant و نجات بشریت حسابی غافل‌گیر شدند.

دیدگاهتان را بنویسید