۱۰ فیلم ابرقهرمانی که جلوتر از زمان خود بودند

دوران پیش از دنیای سینمایی مارول چه شکلی بود؟

جهان هم‌اکنون در عصر طلایی فیلم‌های ابرقهرمانی به سر می‌برد. با فرنچایزهایی همچون دنیای سینمایی مارول و دنیای توسعه‌یافته دی سی، فیلم‌های کمیک بوکی به‌سان آهن‌ربایی است که خیل عظیم مردم را به‌سوی گیشه‌ها می‌کشاند. هرچند، همیشه وضع این‌طور نبود و فیلم ابرقهرمانی یک عنوان موفق به نظر نمی‌رسید.

در گذشته فیلم‌های ابرقهرمانی هدف مضحکه و تمسخر بینندگان، منتقدین و حتی استودیوهای فیلم‌سازی بودند. همین امر منجر به موردتوجه قرار گرفتن فیلم‌هایی که سزاوار تحسین و قدرشناسی بودند سال‌ها پس از عرضه آنها شد و با نزدیک‌شدن عصر حاضر علاقه به این دست فیلم‌ها بیش از گذشته شد. با ویجیاتو همراه باشید تا ده فیلم ابرقهرمانی که جلوتر از زمان خود بودند را بشناسید.

10- اسکای‌های (2005)

با بازی لیندا کارتر در نقش مدیر مدرسه و کرت راسل در نقش یک ابرقهرمان و بروس کمپل در نقش مربی ورزش بداخلاق، اسکای‌های فیلمی بود که به‌طور همزمان به ژانر ابرقهرمانی احترام گذاشت و آن را به سخره گرفت. فیلم پسر جوانی را به نمایش می‌کشد که قدرت‌هایش را از والدینش به ارث می‌برد. درست مشابه مجموعه انیمیشنی شکست‌ناپذیر.

بعداً، او مجبور به حضور در مدرسه‌ای می‌شود که افراد با قدرت‌های مختلف در آنجا تمرین می‌کنند تا نسل بعدی قهرمانان را شکل دهند. مضمونی که دی سی بعدها تبدیل به یک سری انیمیشنی می‌کند.

در آن زمان، اسکای‌های با بودجه نه چندان بالای خود فروشی متوسط در باکس آفیس داشت و نمراتی متوسط از جانب منتقدان کسب کرد. هرچند، سال‌ها بعد، اسکای‌های به لطف شهرت زیرشاخه‌ای که در آن قرارگرفته بیش از گذشته به محبوبیت دست‌یافته است. این شهرت نوظهور، به دلیل به‌روز بودن پیام‌های فیلم درباره موقعیت اجتماعی جامعه و دانش آموزان و داستان ماجراجویی ابرقهرمانی سرگرم‌کننده آن است.

9- مرد تاریکی (1990)

سم ریمی پیش از خلق سه‌گانه به‌یادماندنی مرد عنکبوتی، خود ابرقهرمانی را خلق کرد و به پرده نقره‌ای آورد. ریمی با ترکیب فیلم سینمایی شبح (The Spirit) و موجودات کلاسیکی چون هیولای فرانکشتاین و مرد نامرئی، مرد تاریکی را خلق کرد. داستان درباره دانشمندی بود که توسط جنایتکاران به طرز فجیعی شکنجه و دچار جراحات شدید جسمی می‌شود. وی به‌منظور انتقام گرفتن از این افراد از دانش و تحقیقاتش برای ساخت پوشش‌های بی‌عیب و نقص استفاده می‌کند.

در آن زمان، هنوز داستان‌های جدی و تاریک ضدقهرمانی مانند مرد تاریکی ساخته نشده بودند. داستانی سرتاسر از خشونت، وحشی‌گری و پر شده از سبک مرده شریر (Evil Dead) سم ریمی. لیام نیسون مالک اولیه این نقش بود پیش از آنکه دردویل نتفلیکس به شهرت دست یابد.

8- شگفت انگیزان (2009)

پیکسار پیشگام خلق داستان‌های خاص و انقلابی بوده است اما انیمیشن شگفت انگیزان، به‌نوبه خود راه را برای فیلم‌هایی به سبک دنیای سینمایی مارول باز کرد. شگفت انگیزان در روایت یک داستان ابرقهرمانی حماسی و جالب و درعین‌حال حفظ جنبه کمدی فیلم موفق عمل می‌کند.

اکثر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول داستان‌های سبک‌سری خاص خود را دارند و همه اعضای یک خانواده را سرگرم می‌کنند. علاوه بر این، مشابه شگفت انگیزان، مخاطب را با داستان‌های قدرتمند، شخصیت‌های جذاب و سکانس‌های اکشن خیره‌کننده خود کاملاً میخکوب و شگفت‌زده می‌کنند.

از طرف دیگر، این انیمیشن ماجراجویی بردلی بِرد نیز تشابهاتی به واچمن داشت از این نظر که به تفحص ابرقهرمانان یاغی می‌پرداخت.

7- واچمن/ نگهبانان (2009)

فیلم واچمن در زمان عرضه خود در سال 2009 میلادی در بازه‌ای قرار داشت که اکثر فیلم‌های قهرمانی باهدف فرار از واقعیت و سرگرمی ساخته می‌شدند. درنتیجه متأسفانه این فیلم ساخته زک اسنایدر به تله اکران در زمان اشتباهی گرفتار شد زیرا در آن بازه ایده ساختارشکنی ابرقهرمانان برای هرکسی جذابیت نداشت.

اکنون در جهانی که چندین دنیای سینمایی چنین راهی در پیش‌گرفته‌اند و حتی داستان‌های درباره نسخه‌های شر سوپرمن راه خود را به سینما و تلویزیون باز کرده‌اند واچمن شانس بیشتری در دریافت پذیرش و بازخورد مثبت از جانب بینندگان دارد.

فیلم سینمایی واچمن زک اسنایدر در باکس آفیس فروش موفقی داشت اما با گذر سالها بیشتر مورد تحسین هواداران قرارگرفته است. دلیل چنین واکنشی این است که بسیاری پس از مشاهده تریلوژی اسنایدر در دنیای توسعه‌یافته دی سی به سراغ تماشای دوباره این فیلم رفتند تا از تعادل میان ساختارشکنی و گریزگرایی اسنایدر که در تریلوژی او به‌وضوح حس می‌شود لذت ببرند.

6- مردان اسرارآمیز (1999)

یکی دیگر از رسانه‌های ابرقهرمانی که در شاخه طنز و تقلید به محبوبیت دست‌یافته است. این دست فیلم‌ها به کلیشه‌هایی که از فیلم‌های کمیک بوکی و کمیک بوک ها نشأت می‌گیرند طعنه می‌زنند. مردان اسرارآمیز یکی از اولین آثار ساخته‌شده در این سبک بود که منجر به نادیده گرفته شدن آن شد.

باگذشت سال‌ها، اکنون‌که این زیرشاخه از محبوبیت و شناخت بیشتری برخوردار شده، بینندگان به‌تازگی طعم طنز لجام‌گسیخته اما هوشمندانه مردان اسرارآمیز را تجربه می‌کنند. این داستان تعدادی ابرقهرمان رده پایین را به تصویر می‌کشد که سعی دارند دنیا را در نبود بزرگ‌ترین ابرقهرمانشان نجات دهند.

دیدگاهتان را بنویسید