۱۰ مورد از وحشتناک‌ترین کارهای ونوم

یک فضایی که گاهی اوقات خیلی بی‌رحم می‌شود

با وجود این که تقریباً تمام شخصیت‌های کمیک بوکیِ مهم تغییرات بزرگی را به خود دیده‌اند اما شخصیت‌های کمی را می‌توان پیدا کرد که به اندازه ونوم تغییر کرده باشند. این شخصیت در ابتدا صرفاً به عنوان لباس جدید مرد عنکبوتی معرفی و سپس مشخص شد که او در واقع یک سیمبیوت فضایی است. هنگامی هم که این فضایی چسبناک با یکی از رقبای پیتر پارکر با نام ادی براک (Eddie Brock) ترکیب شد، این ژورنالیستِ از کار بی‌کار شده را تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین دشمنان اسپایدرمن کرد؛ ویلنی با نام ونوم (Venom).

اما پس از درک بیش‌تر از ماهیت خود، ونوم شروع به همکاری با اسپایدی نیز کرد تا تبدیل به یک آنتی هیرو شود. با وجود این که محافظ مرگبار به عنوان خاری در چشم اسپایدرمن کارش را آغاز کرد اما ونوم معمولاً (مخصوصاً در این اواخر) به عنوان یک نیروی خیر در نظر گرفته می‌شود.

با تمام این اوصاف اما نمی‌توان از کارهای وحشتناکی که ونوم در طول تمام این سال‌ها انجام داده است چشم پوشی کرد. با وجود این که این سیمبیوت به نجات غیرنظامی‌ها پرداخته، در کنار ابرقهرمانان جنگیده و یکی، دو باری هم دنیا را نجات داده اما او هنوز هم یک قاتل است. نه تنها یک قاتل، بلکه ونوم عامل عذاب بی‌گناهان بوده، باعث به وجود آمدن شخصیت‌هایی شده که آن‌ها نیز مرتکب قتل شده‌اند و بیش از چیزی که در موردش بحث می‌شود آدم خورده است!

در این مطلب به سراغ ۱۰ مورد از وحشتناک‌ترین کارهای ونوم می‌رویم که در دوران حضورش در دنیای داستان‌ها انجام داده است.


۱۰. تهدید به قتل دختر مرد عنکبوتی – شماره ۱ کمیک The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows

ادی براک که پیتر پارکر را به خاطر از دست دادن اعتبارش مقصر می‌شناخت، نسبت به او وسواس پیدا کرد. وقتی هم که تبدیل به ونوم شد، قسم خورد تا با استفاده از قدرت این سیمبیوت زندگی اسپایدرمن را نابود کند.

هر چند مرد عنکبوتی دشمنان خطرناک زیادی دارد اما ونوم جایگاه خاصی بین آن‌ها به خود اختصاص داده؛ چون جزو معدود کسانی است که هویت واقعی اسپایدی را می‌داند. ونوم با قصد آسیب زدن به پیتر پارکر به سراغ خانواده او رفت.

کمیک The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows در یک دنیای موازی به وقوع می‌پیوندد که در آن پیتر پارکر و مری جین واتسون (Mary Jane Watson) دختری با نام انی (Annie) دارند. یک روز وقتی پیتر به پیش خانواده‌اش بازمی‌گردد می‌بیند که ونوم، همسر و دخترش را گروگان گرفته است. این طور می‌شود که بی‌رحمانه به این سیمبیوت حمله می‌کند.

ونوم سپس به پیتر اطلاع می‌دهد که هیچوقت رهایش نمی‌کند و وقتی برگردد، مغز انی را از درون جمجمه‌اش بیرون می‌کشد. هر چند ونوم گاهی اوقات اطرافیان پیتر را تهدید می‌کند اما اسپایدی می‌دانست که این بار صرفاً یک بلوف نیست. پس پیتر تصمیم می‌گیرد همان جا ونوم را برای همیشه از بین ببرد.

۹. مرد عنکبوتی را مسموم کرد – شماره ۵۶۹ و ۵۷۰ کمیک The Amazing Spider-Man

پس از این که ادی براک دچار سرطان شد، سیمبیوت فضایی جدا را ترک و سعی کرد باقی زندگی‌اش را در آرامش بگذارند. با این حال وقتی مستر نگتیو (Mister Negative) از قدرت‌هایش برای بهبود ادی استفاده کرد، سرطان از بدن او ریشه‌کن شد.

اما وقتی سیمبیوت فضایی دوباره سراغ ادی آمد، ویژگی‌هایِ التیام دهنده قدرت‌هایِ مستر نگتیو، ونوم را تبدیل به یک موجود با نام آنتی ونوم (Anti-Venom) کردند. از آن جایی که حالت جدید ادی باعث بهبود هر بیماری یا ویروس اطرافش می‌شد، این تصور ایجاد می‌شود که آنتی ونوم می‌تواند کلی کار خیر انجام دهد.

اما یک مشکل وجود داشت. مرد عنکبوتی توانایی‌هایش را وقتی به دست آورد که توسط یک عنکبوت رادیواکتیوی نیش خورد. وقتی اسپایدی نزدیک به آنتی ونوم می‌شود، این سیمبیوت تشعشعاتی که در بدن مرد عنکبوتی جریان دارند را از بین می‌رود تا او قدرت‌هایش را از دست بدهد. هر چند ادی پس از ترکیب با آنتی ونوم فقط اهداف خیر داشت اما او باعث می‌شد که اسپایدرمن به طور مداوم قدرت‌هایش را از دست بدهد.

خبر بدتر این بود که اگر آنتی ونوم برای مدتی طولانی نزدیک پیتر پارکر می‌ماند، اسپایدرمن محبوب محله قدرت‌هایش را برای همیشه از دست می‌داد یا حتی با مرگ مواجه می‌شد. خوشبختانه این وضعیت وقتی ادی دوباره به ونوم تبدیل شد تغییر پیدا کرد.

۸. در اولین حضورش یک پلیس را به قتل رساند – شماره ۳۰۰ کمیک The Amazing Spider-Man

وقتی اسپایدرمن فهمید که لباس سیمبیوتی‌اش در حال مسموم کردن ذهنش است، سریعاً تصمیم گرفت تا از شر آن خلاص شود. با متوجه شدن این که لباس فضایی نسبت به اصوات بلند شدیداً حساس است، اسپایدی به سراغ برج ناقوس یک کلیسا می رود. با به صدا درآوردن ناقوس کلیسا، سیمبیوت فضایی ضعیف شد و بدن پیتر پارکر را رها کرد.

پیتر متوجه نبود که ادی براک همان اطراف حضور دارد. این سیمبیوت با او ترکیب شد و ونوم به وجود آمد. با بازگشت به کلیسایی که ونوم در آن جا متولد شده بود، ادی با خودش فکر کرد که این ساختمان محل مناسبی برای مرگ مرد عنکبوتی است.

ناگهان یک گشت پلیس سر می‌رسد و با تصور این که با یک دزد طرف است، تفنگش را به سمت ادی نشانه می‌گیرد. ادی از قدرت‌های سیمبیوتی خودش استفاده می‌کند تا به این پلیس حمله کند و او را به قتل برساند. این قتل از آن جایی با اهمیت است که اولین باری بود که می‌دیدیم ونوم جان کسی را بگیرد. این اتفاق وقتی تراژیک‌تر می‌شود که متوجه شویم این پلیس هنوز یک افسر جوان بود. سیمبیوت فضایی آدم‌های زیادی را کشته اما این قتلِ او جزو بی‌رحمانه‌ترین‌هایشان است.

۷. چهار نفر را در مدرسه پیتر پارکر به قتل رسانده است – شماره ۷ و ۸ کمیک Marvel Knights: Spider-Man

ادی براک شاید مشهورترین شخصیتی باشد که به عنوان میزبان ونوم فعالیت کرده اما تنها کسی نیست که چنین جایگاهی داشته است. پس از این که رئیس مافیا، دون وینچنته فورتوناتو (Vincente Fortunato)، توانست به این سیمبیوت دست پیدا کند، آن را به پسرش آنجلو (Angelo) هدیه داد.

پس از ترکیب شدن با ونوم، آنجلو خاطرات او را به دست آورد و متوجه هویت واقعی اسپایدرمن شد. با باور این که می‌تواند با به قتل رساندن این قهرمان مشهور، خانواده‌اش را سرافراز کند، این نسخه از ونوم به سراغ جشن دورهمی دبیرستان پیتر پارکر رفت و دو نفر را به قتل رساند.

آنجلو پس از این که اسپایدی را پیدا کرد، یک مشت روانه سینه‌اش کرد و قلب او را بیرون کشید. با این حال، متوجه شد که این مرد عنکبوتی صرفاً لباس اسپایدرمن را به تن داشت تا عکس‌هایش را به روزنامه دیلی بیوگل (The Daily Bugle) بفروشد. وقتی اسپایدرمن اصلی متوجه قتل‌های آنجلو شد، به سراغش آمد و شکستش داد.

آنجلو آن قدر بد شکست خورده بود که سعی در فرار داشت اما سیمبیوت فضایی او را به قدری ضعیف دید که ارتباطش را با آنجلو قطع و رهایش کرد. از آن جایی که این اتفاق در میانه آسمان افتاده بود، پسر رئیس مافیا از آسمان به زمین فرود آمد و کشته شد. با این که آنجلو فقط برای مدتی کوتاه با ونوم ترکیب شد اما در یک شب باعث مرگ چهار نفر شد که البته یکی از این چهار مرگ خودش بود.

۶. مرد عنکبوتی را خورد – شماره ۱۱۴ کمیک What If?

شماره آخر سری دوم کمیک What If? در یک واقعیت موازی رخ می‌دهد که در آن قهرمانان و ویلن‌های خط داستانی Secret Wars هیچگاه از بتل‌ورد (Battleworld)، همان سیاره‌ای که اسپایدرمن برای اولین بار با سیمبیوت فضایی برخورد داشت، خارج نشدند. حالا و پس از گذشت ۲۵ سال، نبرد هنوز ادامه دارد.

وقتی کلاو (Klaw) در مقابل مرد عنکبوتی که لباس فضایی را به تن دارد قرار می‌گیرد، با امواج صوتی به او حمله می‌کند و به این ترتیب ونوم از بدن اسپایدی جدا می‌شود.

در حالی که کنده شدن سیمبیوت را می‌بینیم، مشخص می‌شود که هیچ چیزی از بدن مرد عنکبوتی جز استخوان‌هایش باقی نمانده است. از آن جایی که پیتر تقریباً همزمان با ورود به بتل‌ورد با این کلینتار (Klyntar) ترکیب شده بود، احتمالاً این سیمبیوت در تمام این مدت از ارگان‌ها، خون و پوست پیتر پارکر در حال تغذیه بوده است. نمی‌توان تصور کرد که اسپایدرمن در این ربع قرن چه زجری را تحمل کرده.

۵. با اسکورپیون ترکیب شد – شماره ۸ و ۹ کمیک Marvel Knights: Spider-Man

ادی براک به عنوان ونوم کارهاش شرورانه زیادی را انجام داده است اما پیش از ملاقات با این سیمبیوت فضایی یک آدم نسبتاً درستکار بود. تنها دلیلی که ادی به سمت ویلن شدن پیش رفت به خاطر تحریک انگیزه‌های پایه‌ای او، مخصوصاً خشونتش بود. البته هر چقدر که این نسخه از ونوم خطرناک بود، می‌توانست خیلی بدتر از این هم باشد.

متأسفانه این اتفاق نیز رقم خورده است. وقتی که ادی قسم خورد یک زندگی پاک داشته باشد، با فروش سیمبیوت فضایی در یک حراج از شر آن خلاص شد. اما این لباس فضایی توانست به یکی از ویلن‌های کلاسیک اسپایدرمن با نام مک گارگان (Mac Gargan) یا همان اسکورپیون (Scorpion) برسد. مک گارگان به عنوان ونوم تعداد زیادی غیرنظامی، آتلانتیسی، اسکرال (Skrull)، یک تیم امنیتی از تاندربولتز (Thunderbolts) و ازگاردی‌ها را بلعید.

چیزی که باعث می‌شود دوران وحشت ترکیب ونوم با اسکورپیون بدتر به نظر برسد این است که تصمیم اولیه ادی برای جدا شدن از سیمبوت فضایی این بود که از آسیب دیدن انسان‌های بی‌گناه خسته شده بود. به طرز عجیبی، رفتار و اعمال او باعث شد تا اسکورپیون بیش از ونوم مرتکب قتل شود.

۴. کاری کرد تا همسرش خودکشی کند – شماره ۱۹ کمیک The Amazing Spider-Man

پس از این که ادی براک نسبت به پیتر پارکر وسواس پیدا کرد، همسرش ان ویینگ (Anne Weying) او را ترک کرد. وقتی که ان متوجه شد ادی تبدیل به سوپرویلنی با نام ونوم شده و سعی دارد تا پیتر را نابود کند، همسر سابقش را قانع کرد تا بیخیال کینه‌اش شود.

هر چند چنین چیزی یک موقعیت عالی برای این بود که ان و ادی یک زندگی خوب با هم داشته باشند اما این اتفاق هیچوقت در کمیک‌ها نیفتاد. پس از این که ان مورد شلیک یک گلوله قرار گرفت، ونوم برای التیام زخمش با او ترکیب شد. با این حال، این ترکیب ان را تبدیل به شی ونوم (She-Venom) مرگبار کرد. پس از به قتل رساندن چند نفر، ان به قدری احساس گناه می‌کرد که حتی نمی‌توانست خانه‌اش را ترک کند.

وقتی ادی پس از سال‌ها به سراغ او آمد، اضطراب ان اوج گرفت و بیهوش شد. ادی براک نیز وقتی اسپایدرمن را دید که در حال تاب خوردن در شهر است، فکر کرد که او عامل ترسیدن همسر سابقش بوده. بنابراین در جلوی ان تبدیل به ونوم شد و به سراغ مرد عنکبوتی رفت.

وقتی ان تبدیل ادی به ونوم را دید، به خودش قبولاند که هیچوقت نمی‌تواند از این سیمبیوت خلاص شود. از آن جایی که نمی‌توانست با ترس زندگی کند، از پنجره بیرون پرید و جان خودش را گرفت.

۳. تبدیل به یک آدم‌خوار شد – شماره ۱ تا ۴ کمیک Venom: The Hunger

کمیک Venom: The Hunger با میل شدید ادی براک به انواع مواد غذایی کم‌ارزش شروع می‌شود. با این حال، هر چه که می‌خورد از نظرش تهوع‌آور است تا به این ترتیب گرسنگی‌اش بیش‌تر و بیش‌تر شود. وقتی او با چند اراذل و اوباش رو به رو می‌شود، متوجه می‌شود که میل شدیدش برای فنتیل‌آمین است؛ یک ماده شیمایی که درون مغز وجود دارد. پس از تکه تکه کردن این اراذل و اوباش، ونوم از مغز آن‌ها تغذیه می‌کند تا سیر شود.

ادی طرفدار خوردن مغز انسان‌ها نیست و برای همین به ونوم دستور می‌دهد دیگر آدم‌خواری نکند. ونوم از این کار سر بازمی‌زند و برای این که بتواند هر چقدر که دلش می‌خواهد مغز بخورد، او را ترک می‌کند. از آن جایی که ادی این سیمبیوت را طوری آموزش داده که فقط آدم بدها را بکشد، ونوم حداقل این کد اخلاقی را زیر پا نمی‌گذارد و تنها به سراغ خلافکارها می‌رود. با تمام این اوصاف اما ونوم هنوز هم داشت از مغز آدم‌ها تغذیه می‌کرد.

چیزی که باعث بدتر شدن اوضاع می‌شود ارتباط ذهنی بین ونوم و ادی است. به لطف این ارتباط، ادی می‌توانست مزه تمام مغزهایی که سیمبیوت می‌بلعید را بچشد، حتی وقتی که به طور فیزیکی به هم متصل نبودند.

وقتی ادی کشف کرد که فنتیل‌آمین یکی از اجزای اصلی شکلات است، دوباره با ونوم ترکیب شد و او را قانع کرد که برای رفع گرسنگی‌اش به سراغ شکلات برود.

۲. کارنیج را به وجود آورد – شماره ۳۶۰ کمیک The Amazing Spider-Man

پس از شکست خوردن توسط مرد عنکبوتی، ادی براک در زندان رایکرز آیلند (Rikers Island) حبس شد. هم سلولی ادی در این زندان یک قاتل سریالی به نام کلتوس کسدی (Cletus Kasady) بود. وقتی ونوم توانست ادی را پیدا کند، دوباره با او ترکیب شد و به میزبانش کمک کرد تا از زندان فرار کند.

با این حال، ادی متوجه نشد که ونوم باعث به وجود آمدن یک سیمبیوت دیگر شده است. پس از این که فرزند ونوم با کلتوس ترکیب شد، او را تبدیل به یک سوپرویلن بی‌رحم به نام کارنیج (Carnage) تبدیل کرد. کلتوس با قدرت‌های جدیدش می‌توانست هر کسی که دلش می‌خواهد را از بین ببرد تا به این ترتیب نسبت به قبل نیز یک قاتل خطرناک‌تر شود.

با وجود این که ونوم جان خیلی‌ها را گرفته اما همیشه باور داشته که اعمالش یک هدف بزرگ‌تر را دنبال می‌کنند. برای همین است وقتی می‌بیند فرزندش بدون هیچ دلیل و منطقی مرتکب قتل می‌شود، احساس تنفر می‌کند. ونوم با اکراه با مرد عنکبوتی متحد می‌شود تا کارنیج را شکست دهد اما این اتفاق پس از سلاخی‌های سیمبیوت سرخ رنگ می‌افتد. هر بار هم که کارنیج گیر می‌افتد، او بالأخره راهی پیدا می‌کند تا فرار کرده و ده‌ها یا حتی صدها نفر دیگر را بکشد.

تنها اتفاق خوبِ به وجود آمدن کارنیج این بود که باعث شد تا ونوم تصمیم بگیرد از سوپرویلن بودن دور شود. با این حال، به وجود آمدن کارنیج احتمالاُ خیلی به مذاق هزاران نفری که توسط او کشته شده‌اند خوش نیامده باشد.

۱. نال را برای حمله به دنیا آزاد کرد – شماره ۵ کمیک Absolute Carnage

در سال‌های اخیر، مشخص شده که سیمبیوت‌ها در میلیاردها سال پیش توسط یک خدای باستانی با نام نال (Knull) به وجود آمده‌اند. اما قبل از این که او بتواند دنیا را نابود کند، گرفتار می‌شود.

وقتی کارنیج متوجه وجود این خدای تاریک شد، هر آن چه که در توانش بود را برای آزادی‌اش استفاده کرد. کلتوس کسدی متوجه شد که اگر تعدادی کافی سیمبیوت با هم ترکیب شوند، می‌توان نال را تقویت کند. با تبدیل شدن به کارنیج، کلتوس بقایای هر کسی که با یک سیمبیوت ترکیب شده بود را جذب خودش کرد.

وقتی ادی براک فهمید کارنیج پسرش را دزدیده است، دنبال این روانی رفت. دقیقاً لحظه‌ای که کلتوس قصد داشت این پسر جوان را از بین ببرد، ادی با تمام بقایای سیمبیوت‌ها ترکیب شد و با قدرت آن‌ها کارنیج را به قتل رساند. با کشتن فرزند سیمبیوتی خودش، ونوم با کارنیج ترکیب شد تا با مجموعه این قدرت، نال بتواند از زندانش فرار کند. این موجود باستانی سریعاً اعلان جنگ به کل هستی داد و با ارتشی از سیمبیوت‌ها به زمین حمله کرد.

با این که ونوم در نهایت نال را شکست داد اما اعمال او بود که باعث شد چنین موجود خطرناکی آزاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید