۲۰ نکته ریز از سه‌گانه جاستیس لیگ زک اسنایدر که متوجهشان نشده بودید

ریزبینی‌های کارگردان در دنیایی شلوغ

زک اسنایدر به عنوان کارگردانی شناخته می‌شود که توجه زیادی به جزئیات آثارش می‌کند. المان‌های زیادی را در ساخته‌های او می‌توان یافت که با هدف نمادگرایی، ساخت دنیا، ادای احترام به داستان‌های مورد علاقه‌اش یا اشاره به فیلم‌های آینده، به کار رفته‌اند.

پروژه‌های DCEU‌ او نیز از این قاعده مستثنی نیستند. جزئیات و نکات زیادی در ساخته‌های زک اسنایدر وجود دارد که پیدا کردن آن‌ها برای مخاطبانش به‌سان یک بازی می‌ماند.

حالا در این مطلب قصد داریم به سراغ ۲۰ مورد از جزئیات و نکات ریز سه‌گانه جاستیس لیگ DCEU‌ زک اسنایدر برویم. پس همراه ما در ویجیاتو باشید.


۲۰. تصویر کاور کمیک The Dark Knight Returns

تصویر سازی کمیک The Dark Knight Returns در سه‌گانه جاستیس لیگ زک اسنایدر

زک اسنایدر برای ساخت فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice به شدت از کمیک The Dark Knight Returns الهام گرفته است و این قاب نیز یک ادای احترام جالب به این کمیک محسوب می‌شود.

وقتی بتمن توسط دومزدی (Doomsday) تعقیب می‌شود، او از گرپل گان (Grapple Gun) برای حرکت به سمت یک ساختمان استفاده می‌کند. وقتی از این ساختمان آویزان می‌شود، پشت شوالیه تاریکی رعد و برق می‌زند. زک اسنایدر واضحاً می‌خواسته تا تصویر کاور کمیک کلاسیک فرانک میلر را بازسازی کند.

۱۹. سوپرمن مرده در فضا

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice
تصویرسازی سوپرمن نیمه مرده در سه‌گانه جاستیس لیگ زک اسنایدر

در نبرد حماسی با دومزدی، سوپرمن این موجود فضایی را به سمت مدار زمین می‌برد. از این جا، ایالات متحده یک بمب اتم را به سمت دومزدی شلیک می‌کند؛ هر چند در نابود کردن این موجود موفق نمی‌شود اما تقریباً سوپرمن را می‌کشد.

تصویر سوپرمن پژمرده که در فضا غوطه‌ور است یک اشاره دیگر به کمیک The Dark Knight Returns محسوب می‌شود. در این کمیک، سوپرمن وقتی به این وضعیت درمی‌آید که جلوی برخورد یک موشک اتمی شلیک شده توسط شوروی به ایالات متحده را می‌گیرد.

۱۸. کارت بازی جوکر

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice
کارت بازی جوکر در سه‌گانه جاستیس لیگ زک اسنایدر

در انتهای فیلم Zack Snyder’s Justice League، بتمن در آینده در برابر جوکر قرار می‌گیرد؛ کسی که یک کارت بازی جوکر را به عنوان نماد آتش‌بس بینشان به شوالیه تاریکی می‌دهد.

با این حال، این کارت را می‌توان در حالی دید که در طی سکانس نایتمر (Knightmare) فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice، به تفنگ بتمن متصل شده است. در ابتدا، به نظر می‌رسید که این کارت نشان از کشته شدن شاهزاده جرم و جنایت گاتهام باشد اما حالا می‌دانیم که این دو برای جنگیدن با دارک‌ساید (Darkseid) با هم متحد شده‌اند.

۱۷. ماه متلاشی شده کریپتون

ماه متلاشی شده در Man of Steel

در ابتدای فیلم Man of Steel، چندین نمای زیبا از سیاره کریپتون (Krypton) را تماشا می‌کنید. در دور دست، می‌توان یک ماه متلاشی شده را در آسمان دید که به ادعای زک اسنایدر به عنوان اشاره به دومزدی اولیه (دومزدی‌ای که در کریپتون به وجود آمده بود) استفاده شده است.

وقتی زک اسنایدر در حال ساخت دنیای Man of Steel بود، به این ایده رسید که اولین دومزدی در واقع این ماه را همان طور که به طور اتفاقی در کمیک‌ها نابود کرده، متلاشی کرده است. در نهایت، این دنیاسازی هوشمندانه به عنوان یک پیش‌گویی از تهدید قدرتمندی که سوپرمن در دنباله این فیلم در برابرش قرار می‌گیرد، عمل می‌کند.

۱۶. رابینِ نایتمر

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice
رابین در نایتمر

بسیاری از مخاطبان امیدوار بودند تا پسر شگفت انگیز بتمن را در دنیای DCEU ببینند. با این حال، به طور مخفیانه توانستیم رابین را به شکل کری کلی (Carrie Kelley) ببینیم؛ دختری که در کمیک The Dark Knight Returns تبدیل به رابین شد.

با این که در لباس رابین نیست اما زک اسنایدر تأیید کرده که زنی که یک تفنگ را به سمت بیرون از پنجره در سکانس نایتمر Batman v Superman: Dawn of Justice نشانه رفته بود، خود اوست.

۱۵. استار سافایر

 • فیلم: Man of Steel
استار سافایر در سه‌گانه جاستیس لیگ زک اسنایدر

شاید دستیار ژنرال سوانویک (Swanwick) را به یاد بیاورید که پس از نابود شدن یک ماهواره توسط مرد پولادین در آن جا حضور داشت. این زن کارول فریس (Carol Ferris)؛ کسی که به طور عمومی به عنوان دختر مورد علاقه گرین لنترن (Green Lantern) و همچنین رقیب او، استار سافایر (Star Sapphire)، شناخته می‌شود.

۱۴. مرسی گریوز

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice
مرسی گریوز در Batman V Superman: Dawn of Justice

در فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice، لکس لوتر (Lex Author) عموماً به همراه دستیار و بادیگارد شخصی خودش که شدیداً به او وفادار بود، دیده می‌شد. این زن مرسی گریوز (Mercy Graves) نام داشت که اولین بار در سریال انیمیشنی Superman: The Animated Series حضور پیدا کرد و تبدیل به یکی از شخصیت‌های محبوب مخاطبان شد.

۱۳. رئیس‌جمهور اورم

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice

در حالی که پاتریک ویلسون در DCEU به عنوان اورم (Orm)، برادر شرور آکوامن (Aquaman)، حضور پیدا کرده است اما در واقع خیلی قبل‌تر، از او در این فرانچایز استفاده شده بود. ویلسون نقش رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا را در Batman v Superman: Dawn of Justice ایفا کرده بود.

صدای او در حالی شنیده می‌شود که فقط از طریق تلفن در طی نبرد دومزدی با ژنرال سوانویک صحبت می‌کند. این اولین باری نیست که ویلسون با اسنایدر همکاری داشته است. پیش از این او را در اقتباس Watchmen زک اسنایدر در نقش نایت اول دوم (Nite Owl II) دیده‌ایم.

۱۲. هوش مصنوعی سفینه کریپتونی

هر بار که شخصیت‌ها وارد قلعه خلوت (Fortress of Solitude) می‌شوند، هوش مصنوعی کامپوتری سفینه به طور مداوم با آن‌ها صحبت می‌کند. این هوش مصنوعی توسط کارلا گوجینو صداگذاری شده است. مخاطبان می‌دانند که او نقش اولین سیلک اسپکتر (Silk Spectre) را در Watchmen بازی کرده و همچنین انتخاب زک برای ایفای نقش کتوومن (Catwoman) در DCEU بوده است.

۱۱. بقایای جاستیس لیگ

هنگامی که جاستیس لیگ سعی دارد تا سوپرمن را احیا کند، سایبروگ (Cyborg) آینده‌ای را می‌بیند که در آن دارک‌ساید، مرد پولادین را شست و شوی مغزی داده است تا کنترل زمین را به دست بگیرد.

در انتهای این تصویر، بقایای تالار عدالت (Hall of Justice) را در کنار نیزه سه‌شاخ آکوامن، سپر واند وومن (Wonder Woman)، نقاب بتمن و یک گرین لنترن کشته شده می‌بینیم. تکه‌هایی از کارت بازی‌ای که جوکر به بتمن داده شده نیز توسط باد جا به جا می‌شود.

۱۰. مرگ و تولد مجدد

 • فیلم: Zack Snyder’s Justice League

وقتی فلش در حال سرعت گرفتن در قلعه خلوت است تا سوپرمن را احیا کند، می‌بینیم که مادر باکس (Mother Box) به همراه عکسی از پدر کلارک، جاناتان، به آرامی به درون آب‌های محفظه جنسیس (Genesis Chamber) فرو می‌روند.

اما به لطف توانایی‌های معکوس کردن زمان فلش، می‌بینیم که هر دوی این اشیا به سمت بیرون و بالا بازمی‌گردند؛ نمادی از مرگ و تولد مجدد مرد پولادین.

۹. ۱۹۳۸

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice

وقتی کلارک با رئیسش، پری وایت (Perry White)، بحث می‌کند، به این نکته اشاره می‌کند که دیلی پلنت (Daily Planet) هنگام به وجود آمدن برای هدفی پایه‌گذاری شد. وایت پاسخ می‌دهد که کلارک هم می‌تواند هدفی داشته باشد، اگر در سال ۱۹۳۸ می‌بود اما «دیگر ۱۹۳۸ نیست».

این یک اشاره به اولین معرفی سوپرمن در همان سال است. زک اسنایدر این نکته را مطرح می‌کند که مرد پولادینِ خالص و ایده‌آل که مردم او را می‌شناسند و دوستش دارند دیگر در دنیای مدرن وجود ندارد.

۸. اسب‌ها

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice

این حیوانات به عنوان سمبل مداوم مرگ در Batman v Superman: Dawn of Justice مورد استفاده قرار گرفته‌اند. پدر کلارک بیان می‌کند که چطور به طور ناخواسته اسب‌های مزرعه همسایه را کشته است. یک اسب هنگام انفجار بمب در کاخ کنگره شیهه می‌کشد. در حین هر دو مراسم خاکسپاری سوپرمن نیز اسب‌ها دیده می‌شوند.

حتی هنگامی که استپن‌ولف (Steppenwolf) در فیلم Zack Snyder’s Justice League به روسیه می‌رود، یک اسب چوبی اسباب بازی دیده می‌شود.

۷. شمشیر اسکندر

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice

وقتی بروس در یک دورهمی هنری با دایانا (Diana) ملاقات می‌کند، در حالی او را می‌بیند که در حال تماشای یک بدل از شمشیر اسکندر است؛ شمشیری که برای بریدن گره گوردی استفاده شده بود.

این یک اشاره هوشمدانه به فیلم Watchmen است؛ اثری که در آن اوزیماندیاس (Ozymandias) شرور قصد داشت تا دنیا را از جنگی اتمی با طراحی یک حمله دروغین توسط دکتر منهتن (Dr. Manhattan) نجات دهد.

این روش، بریدن گره گوردیِ اوزیماندیاس بود. لکس لوتر نیز سعی دارد همین کار را با کشتن سوپرمن انجام دهد. در واقع، به وجود آوردن دومزدی، آینه‌ای از ساخته شدن یک هیولای فضایی توسط اوزیماندیاس برای رسیدن به اهدافش در کمیک‌ها است.

۶. کلیدها

 • فیلم: Zack Snyder’s Justice League

کلیدها به طور مداوم در فیلم Zack Snyder’s Justice League دیده می‌شوند. تروریستی که واندر وومن با او می‌جنگد از یک کلید برای فعال کردن بمب استفاده می‌کند. زنی که سایبروگ به او کمک می‌کند در خارج از از آپارتمانش گیر می‌کند. فلش از یک کلید برای ورود به مخفیگاهش استفاده می‌کند. سایبروگ هم از یک بدلی برای فعال کردن محفظه جنسیس بهره می‌برد.

حتی از لوئیس لین (Lois Lane) پس از رویای ملاقات بروس با فلش سفر کننده در زمان به عنوان کلید قلب سوپرمن یاد می‌شود. این که مرگ لوئیس باعث می‌شود تا دارک‌ساید بتواند مرد پولادین را شست و شوی مغزی دهد اشاره‌گر این است که تمام این کلیدها قرار است پایه‌گذار بازگشت او به سمت تاریکی باشند.

۵. اکس‌کالیبور

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice
تصویرسازی Excalibur در سه‌گانه جاستیس لیگ زک اسنایدر

طرفداران زک اسنایدر می‌دانند که فیلم مورد علاقه او Excalibur است که در این فیلم به آن اشاره می‌کند. در ابتدای Batman v Superman: Dawn of Justice، بروس وین جوان را هنگامی می‌بینیم که به همراه والدینش از سالنی که در حال اکران Excalibur است بیرون می‌آید.

همچنین به این فیلم وقتی که در نبرد نهایی، سوپرمن و دومزدی به طرز مرگباری به هم ضربه می‌زنند اشاره‌ای می‌شود. موقعیت آن‌ها به گونه‌ای است که شاه آرتور و پسر شرورش، موردرد (Mordred)، را تصویرسازی می‌کند؛ وقتی که همدیگر را به همین شکل می‌کشند.

۴. تخت‌های کریپتونی

 • فیلم: Man of Steel

همه می‌دانند که سیاره محل تولد سوپرمن پس از تولدش منفجر شد. در DCEU، این اتفاق به خاطر استخراج از هسته سیاره رخ داد. این حقیقت با طراحی تخت‌های شورای عالی سیاره نمادسازی شده است. این تخت‌ها شبیه به ستون‌های آتشی هستند که در هنگام انفجار کریپتون، به وجود می‌آیند. تأکیدی بر این که چطور این آخرالزمان تقصیر آن‌ها بوده است.

۳. نقل قول ۱ درصد

 • فیلم: Batman v Superman: Dawn of Justice

هنگامی که بروس در حال بحث با آلفرد در مورد خطر سوپرمن است، ادعا می‌کند که حتی اگر ۱ درصد احتمال وجود داشته باشد که او بتواند به نسل بشر آسیب بزند، این ۱ درصد باید به عنوان قطعیت مطلق در نظر گرفته شود.

این نقل قول الهام گرفته از معاون سابق رئیس‌جمهور ایالات متحده، دیک چینی، در مورد جنگ با تروریسم است. تأکیدی بر تمثیل فیلم از این جنگ و شکاف سیاسی حول محور آن.

۲. فلش مسیر خودش را می‌سازد

 • فیلم: Zack Snyder’s Justice League
ساخته شدن مسیر فلش در Zack Snyder's Justice League

احتمالاً یکی از محبوب‌ترین سکانس‌های Zack Snyder’s Justice League وقتی بود که فلش از اسپید فورس (Speed Force) برای بازگشت در زمان با هدف احیای زمین از نابودی استفاده کرد. در حالی که او به سمت دوستانش در قلعه استپن‌ولف حرکت می‌کند، مسیر زیر پای او دوباره ساخته می‌شود.

این اتفاق یک اشاره زیرکانه به صحبت پدرش در مورد این که «آینده خودش را بسازد» است. در این سکانس، فلش عیناً مسیر خودش به سمت جلو را در حالی می‌سازد که به دنبال ساخت یک آینده صلح‌آمیز برای تمام هستی است.

۱. لیگ در خورشید

 • فیلم: Zack Snyder’s Justice League
اعضای جاستیس لیگ در سه‌گانه جاستیس لیگ زک اسنایدر

در فیلم Man of Steel، هوش مصنوعی پدر سوپرمن، جور ال (Jor-El)، بیان می‌کند که او «به مردم زمین ایده‌آلی برای تلاش می‌دهد» و در نهایت، آن‌ها «در خورشید [به او] می‌پیوندند».

این پیش‌گویی در انتهای Zack Snyder’s Justice League به ثمر می‌رسد؛ جایی که سوپرمن و پنج متحد او در کنار هم در تابش آفتاب پس از پیروزی‌شان در برابر استپن‌ولف ایستاده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید