۷ بار که اعضای جاستیس لیگ کشته شدند و دوباره به زندگی بازگشتند

به علاوه سه عضو جاستیس لیگ که تاکنون هیچگاه نمرده‌اند!

مرگ معمولاً در دنیای کمیک‌ها، و به طور مشخص‌تر دنیای کمیک‌های دی‌سی و مارول، یک اتفاق همیشگی محسوب نمی‌شود. بازگشت و احیای یک شخصیت کمیک بوکی می‌تواند به اندازه مرگ آن‌ها در یک داستان نقشی اساسی داشته باشد. چند وقت است که دی‌سی خبر از مرگ جاستیس لیگ داده. با توجه به مقدمه نوشته شده، می‌توانید حدس بزنید که این مرگ نیز احتمالاً دائمی نخواهد بود.

اما این اولین باری نیست که اعضای جاستیس لیگ کشته می‌شوند. برخی از اعضای جاستیس لیگ مرگ را در داستان‌های مختلف تجربه کرده‌اند. در این مطلب قصد داریم به سراغ ۷ مورد از مهم‌ترین مرگ های اعضای جاستیس لیگ در دنیای کمیک‌ها برویم و ببینیم آن‌ها چطور کشته شدند، چطور بازگشتند و چه مدت زمانی غیبت داشتند.


سوپرمن

کاور شماره ۷۵ کمیک Superman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۷۵ کمیک Superman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مرگ: شماره ۷۵ کمیک Superman – در تاریخ ۱۷ نوامبر سال ۱۹۹۲
 • علت مرگ: دومزدی
 • بازگشت به زندگی: شماره ۲۵ کمیک Superman: The Man of Steel – در تاریخ ۱۳ جولای سال ۱۹۹۳
 • علت بازگشت به زندگی: ماتریکس احیا

با وجود این که مرگ سوپرمن احتمالاً مشهورترین مرگ بین اعضای جاستیس لیگ باشد اما دوره غیبت این شخصیت بین اعضای حال حاضر جاستیس لیگ از همه کوتاه‌تر است.

پس از یک نبرد منجر به مرگ با دومزدی (Doomsday)، در نهایت مشخص شد که بدن سوپرمن توسط ربات‌های قلعه خلوت (Fortress of Solitude) به درون ماتریکس احیا (Regeneration Matrix) منتقل شده است. این دستگاه طوری طراحی شده تا کریپتونی‌های تازه از بین رفته را احیا کند. البته باید اشاره کرد که در طی مدت غیبت نسبتاً کوتاه سوپرمن، سر و کله چهار مدعی برای جانشینی او پیدا شد.

 • فاصله بین مرگ تا بازگشت به زندگی: ۲۳۸ روز (۷ ماه و ۲۶ روز)

واندر وومن

کاور شماره ۷ کمیک Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۷ کمیک Dark Nights: Death Metal (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مرگ: شماره ۷ کمیک Dark Nights: Death Metal – در تاریخ ۱۶ ژوئن سال ۲۰۲۰
 • علت مرگ: بازسازی مولتی‌ورس
 • بازگشت به زندگی: شماره ۷۸۰ کمیک Wonder Woman – در تاریخ ۱۲ اکتبر سال ۲۰۲۱
 • علت بازگشت به زندگی: سفر درون قلمرو خدایان

این سفر دایانا به آن دنیا اولین مرگ طولانی مدت او در دنیای کمیک‌ها نبود. افتخار این مورد به نرون (Neron) می‌رسد که واندر وومن را در سال ۱۹۹۷ و شماره ۱۲۴ تا ۱۲۷ کمیک Wonder Woman برای سه ماه به جهنم تبعید کرد.

اما پیروزی اخیر دایانا در سری Dark Nights: Death Metal در برابر تاریک‌ترین شوالیه (Darkest Knight) این فرصت را به او اعطا کرد تا تمام حالات از هم پاشیده و ناجور مولتی‌ورس را تعمیر و تبدیل به یک پیوستگی منسجم کند… البته به بهای جان خود او.

واندر وومن که در برابر انتخاب نجات تمام نسخه‌های هر کسی که تا به حال زندگی کرده یا فقط خودش قرار گرفته بود، یک انتخاب قهرمانانه کرد. ولی وقتی یک کودتا در زندگی پس از مرگ دایانا در کوه المپ در حال رخ دادن بود، واندر وومن خود را در سفری در قلمرو خدایان دید تا یک ناهماهنگی در سطح خدایان را اصلاح کند.

بعد از زمانی مساوی با حدود دو برابر زمان مرگ مشهور سوپرمن، دایانا به عنوان قهرمان چندین پانتئون به سرزمین زنده‌ها بازگشت.

 • فاصله بین مرگ تا بازگشت به زندگی: ۴۸۳ روز (۱ سال و ۳ ماه و ۲۶ روز)

بتمن

کاور شماره ۶ کمیک Final Crisis (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۶ کمیک Final Crisis (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مرگ: شماره ۶ کمیک Final Crisis – در تاریخ ۱۴ ژانویه سال ۲۰۰۹
 • علت مرگ: دارک‌ساید
 • بازگشت به زندگی: شماره ۶ کمیک Batman: The Return of Bruce Wayne – در تاریخ ۱۰ نوامبر سال ۲۰۱۰
 • علت بازگشت به زندگی: امگا سنکشن

برخی‌ها می‌گویند بتمن هیچگاه در اوج نبرد با دارک‌ساید (Darkseid) در شماره ۶ کمیک Final Crisis کشته نشد؛ چرا که نشان داده شد او زنده است و در زمان به عقب فرستاده شده. می‌توان دو پاسخ برای این مورد داد: اولاً خیلی زود مشخص می‌شود که بتمن به طور مداوم در حال مرگ بود اما متعاقباً خود را در حالی می‌دید که در دوره‌های مختلف تاریخ بشر احیا می‌شود. دوماً، تا جایی که به دنیای اصلی دی‌سی مربوط می‌شد، بتمن در تمام این مدت سفر در زمان مرده بود.

آن طور که در سری Batman: The Return of Bruce Wayne مشخص شد، هدف امگان سنکشنِ (Omega Sanction) دارک‌ساید صرفاً کشتن بتمن نبود بلکه تبدیل او به یک بمب انسانی از طریق ساخت انرژی امگا به وسیله هر احیای او بود تا وقتی که با انفجار به دنیای مدرن برسد.

دخالت متحدان بتمن از جاستیس لیگ جلوی این اتفاق را گرفت تا بار دیگر بتمن را صحیح و سالم در قرن بیست و یکم ببینیم.

 • فاصله بین مرگ تا بازگشت به زندگی: ۶۶۵ روز (۱ سال و ۹ ماه و ۲۷ روز)

مارشن منهانتر

کاور شماره ۱ کمیک Final Crisis (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک Final Crisis (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مرگ: شماره ۱ کمیک Final Crisis – در تاریخ ۲۹ می سال ۲۰۰۸
 • علت مرگ: جامعه مخفی سوپر ویلن‌ها
 • بازگشت به زندگی: شماره ۸ کمیک Blackest Night – در تاریخ ۳۱ مارس سال ۲۰۱۰
 • علت بازگشت به زندگی: وجودیت سفید

جاه‌طلبانه‌ترین نقشه دارک‌ساید تا آن دوران در سری Final Crisis با لیبرا (Libra) و جامعه مخفی سوپر ویلن‌ها (Secret Society of Super-Villains) به عنوان نیروهای پیشتازش آغاز شد. افرادی که اولین اقدامشان علیه قهرمانان زمین به قتل رساندن قلب جاستیس لیگ، ژان ژونز (J’onn J’onzz) یا همان مارشن منهانتر (Martian Manhunter) بود.

حدود یک سال پس از یک مراسم خاکسپاری ناراحت کننده، در انتهای حمله نکرون (Nekron) به خود زندگی در سری کمیک Blackest Night، ژان توسط وجودیتِ سفیدِ (White Entity) کیهانیِ زندگی به عنوان یکی از دوازده شخص از بین رفته انتخاب شد تا به عنوان بخشی از یک نقشه پیچیده برای برقرار مجدد تعادل بین مرگ و زندگی احیا شود. دو نفر دیگر از این دوازده نفر نیز در این لیست حاضر هستند.

 • فاصله بین مرگ تا بازگشت به زندگی: ۶۷۱ روز (۱ سال و ۱۰ ماه و ۲ روز)

آکوامن

کاور شماره ۴۰ کمیک Aquaman: Sword of Atlantis (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۴۰ کمیک Aquaman: Sword of Atlantis (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مرگ: شماره ۴۰ کمیک Aquaman: Sword of Atlantis – در تاریخ ۱ مارس سال ۲۰۰۶
 • علت مرگ: قربانی کردن برای خدایان کهن دریا
 • بازگشت به زندگی: شماره ۸ کمیک Blackest Night – در تاریخ ۳۱ مارس سال ۲۰۱۰
 • علت بازگشت به زندگی: وجودیت سفید

پس از رویداد Infinite Crisis، راز »یک سال بعد» در دنیای دی‌سی به وجود آمد: یک پرش زمانی که چندین پرسش در مورد این دنیا را به وجود آورد که در طول زمان از آن‌ها پرده برداشته شد. در شماره ۴۰ کمیک Aquaman: Sword of Atlantis مشخص شد که در طی سال گذشته خبری از آرتور کری (Arthur Curry)، نبوده و فرض می‌شد که او کشته شده است.

یک آکوامن جدید با نام آرتور جوزف کری (Arthur Joseph Curry) جای او را گرفته بود. در نهایت مشخص شد شد که آکوامن اصلی جان خودش را به خدایان باستانی دریا در اعضای نجات جان چند نفر از اعضای در خطر جامعه زیرآبی ساب دیگو (Sub Diego) پیشنهاد داده بود.

طی چند سال بعد، اطلاعاتی جعلی خبر از بازگشت آکوامن اصلی می‌دادند. در حالی که در واقعیت او خودش به عنوان یک خدای باستانی هیولاگونه با نام ساکن اعماق (Dweller of the Depths) احیا و بازگشته بود. اما در انتهای Blackest Night، آرتور کری به عنوان یکی از افرادی که توسط وجودیت سفید احیا شدند، بازگشت.

 • فاصله بین مرگ تا بازگشت به زندگی: ۱۴۹۱ روز (۴ سال و ۳۰ روز)

گرین ارو

کاور شماره ۱۰۱ کمیک Green Arrow (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱۰۱ کمیک Green Arrow (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مرگ: شماره ۱۰۱ کمیک Green Arrow – در تاریخ ۳ آگوست سال ۱۹۹۵
 • علت مرگ: افنجار هواپیما
 • بازگشت به زندگی: شماره ۱ کمیک Green Arrow – در تاریخ ۲۸ فوریه سال ۲۰۰۱
 • علت بازگشت به زندگی: اسپکتر

الیور کوئین (Oliver Queen) پس از این که به یک گروه اکوتروریست با نام ادن کورپز (Eden Corps) نفوذ می‌کند، خود را در وضعیتی می‌بیند که در یک هواپیما با بمبی که قصد نابود کردن متروپلیس (Metropolis) را دارد گیر افتاده است.

در لحظه آخر اما سوپرمن سر می‌رسد تا یک انتخاب سخت جلوی الیور قرار بگیرد: او می‌تواند با هواپیما از بین برود یا زنده بماند اما دست کمانش را که گیر افتاده است از دست بدهد. گرین اروی کماندار مثل همیشه یک تصمیم کله‌شقانه می‌گیرد تا با هواپیما از بین برود.

در غیبت او، پسرش کانر هاوک (Connor Hawke) جایگزین الیور کوئین شد. اما الیور در نهایت توسط بهترین دوست سابقش، هال جوردن (Hal Jordan)، توسط یکی از مزایای نقش جدیدش به عنوان اسپکتر (Spectre) پس از مرگ خودش به زندگی بازگشت.

البته الیور مجبور شد یک مسیر دیگر را بپیماید تا روحش را ترمیم کند اما در هر صورت یک بازگشت از مرگ هنوز هم یک بازگشت از مرگ محسوب می‌شود.

 • فاصله بین مرگ تا بازگشت به زندگی: ۲۰۳۶ روز (۵ سال و ۶ ماه و ۲۵ روز)

هاوک‌گرل/کندرا ساندرز

کاور شماره ۱ کمیک Blackest Night (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک Blackest Night (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
 • مرگ: شماره ۱ کمیک Blackest Night – در تاریخ ۱۵ جولای سال ۲۰۰۹
 • علت مرگ: سو دیبنیِ بلک بنترن
 • بازگشت به زندگی: شماره ۱ کمیک Dark Days: The Forge – در تاریخ ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۷
 • علت بازگشت به زندگی: ریبوت

هاوک‌گرل (Hawkgirl) تنها قهرمانی است که دقیقاً به زندگی بازنگشت، حداقل نه به شکلی که می‌شناختیمش. پیشگویی شده بود که این شخصیت وقتی عشق خود را به هاوک‌من (Hawkman) ابراز می‌کند می‌میرد. این زندگی پیچیده درگیر زنجیر احیا دقیقاً همان اتفاقی که پیشگویی شده بود را انجام داد؛ چرا که او لحظاتی بعد توسط سو دیبنی (Sue Dibny) که تبدیل به یک بلک لنترن (Black Lantern) یا فانوس سیاه شده بود از بین رفت.

در انتهای سری کمیک Blackest Night، هاوک‌من و هاوک‌گرل جزو دوازده شخصیتی بودند که توسط وجودیت سفید به زندگی بازگشتند. اما هاوک‌من در نهایت متوجه می‌شود که این هاوک‌گرل احیا شده کندرا ساندرز (Kendra Saunders) نیست، بلکه نسخه قدیمی او با نام شیرا (Shiera) است.

کندرا ساندرز برای تمام دوران پیش از فلش‌پوینت دی‌سی در حالت مرگ قرار داشت. در دوران نیو ۵۲ (New 52) نیز به عنوان یکی از ساکنان جهان موازی زمین ۲ معرفی شد. پس از چندین ریبوت کامل دیگر، کندرا ساندرز یک بار دیگر در داستانی که منجر به شکل گیری Dark Nights: Metal شد حضور داشت و از آن به بعد نقشی مرکزی در بین اعضای جاستیس لیگ به دست آورد.

 • فاصله بین مرگ تا بازگشت به زندگی: ۲۸۹۱ روز (۷ سال و ۱۰ ماه و ۳۰ روز)

با توجه به مرگ های جاستیس لیگی که در این لیست می‌بینیم، فاصله زمانی متوسط بین مرگ و بازگشت به زندگی‌های قبلی قهرمانان دی‌سی ۱۲۱۱ روز یا ۳ سال و ۳ ماه و ۳ روز است.


اعضای جاستیس لیگی که از چنگال مرگ گریخته‌اند

۳ عضو حال حاضر جاستیس لیگ که هنوز طعم مرگ را نچشیده‌اند

به این ترتیب فقط سه شخصیت از آخرین نسخه جاستیس لیگ وجود دارند که هنوز پا به دنیای مردگان نگذاشته‌اند: بلک کناری (Black Canary)، جان استوارت (John Stewart) و زاتانا زاتارا (Zatanna Zatara).

بلک کناری: بلک کناری یک مورد جالب است. در پیوستگی‌های مختلف دی‌سی، هویت‌های دینا دریک (Dinah Drake) و دینا لنس (Dinah Lance) از هم جدا شده یا به هم پیوسته‌اند. اکثر اوقات این دو هویت به عنوان مادر و دختر معرفی می‌شوند ولی گاهی اوقات نیز یک شخص واحد هستند. بلک کناری کنونی دی‌سی هیچگاه برای مدت قابل توجهی از بین نرفته است اما مادرش یا سال‌ها با دخترش ترکیب شده یا پیش از این که کناری جوان فعالیتش را شروع کند از دنیا رفته است. در هر صورت، بلک کناری کنونی هیچوقت واقعاً از بین نرفته. البته به جز در سال ۱۹۸۳ و شماره‌های ۲۱۹ و ۲۲۰ کمیک Justice League of America که صرفاً تظاهر شده بود که پس از حمله ویزارد (Wizard) کشته شده است.

جان استوارت: بر خلاف اکثر هم‌رزمانش، جان استوارت هنوز طعم مرگ را نچشیده است. اما گرین لنترن پیش از او داستان دیگری دارد. هال جوردن از ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۶ تا ۱۶ فوریه سال ۲۰۰۵ را به عنوان اسپکتر سپری کرد. یک دوره که ۳۰۶۶ روز یا ۸ سال و ۴ ماه و ۲۲ روز بین شماره ۴ کمیک The Final Night و شماره ۴ کمیک Green Lantern: Rebirth طول کشید. این بازه زمانی حتی از دوره غیبت هاوک‌گرل نیز طولانی‌تر است. باید اشاره کرد که بری آلن (Barry Allen) حتی از این نیز طولانی‌تر مرده بود؛ از رویداد Crisis on Infinite Earths تا Final Crisis. اما از آن جایی که این دو شخصیت جزو اعضای اصلی حال حاضر جاستیس لیگ محسوب نمی‌شوند پس به سراغ آن‌ها نمی‌رویم.

زاتانا زاتارا: آخرین مورد برای بررسی، زاتانایی‌ست که او نیز هیچگاه نمرده است. اما چنین چیزی را نمی‌توان در مورد پدر او گفت. به عنوان یکی از اولین قهرمانان دی‌سی، زاتارا (Zatara) در تاریخ ۱۷ آوریل سال ۱۹۸۶ و در شماره ۵۰ کمیک Swamp Thing کشته شد و از آن وقت به بعد هیچگاه وارد دنیای زنده‌ها نشد. مرگ پدر زاتانا را باید جزو داده‌های آماری پرت به حساب آورد و آن در محاسبات شرکت نداد. اما نکته اصلی در مورد مرگ زاتارا این است که چیزی که او را کشت همان چیزی است که حالا تمام جاستیس لیگ و به طور کلی دنیای دی‌سی در برابر خود می‌بینند: تاریکی عظیم (The Great Darkness).

تاریکی عظیم بعد از ۳۶ سال و پس از توقف موقت در تقابل با سوامپ تینگ (Swamp Thing) بازگشته است و به نظر می‌خواهد هر شخصیتی که در برابرش قرار می‌گیرد را به سرنوشت دائمی زاتارا منتهی کند.

دیدگاهتان را بنویسید