۷ بازی ویدیویی بدون خشونت که می‌توانید بازی کنید!

اینجا قلمرو آرامش است؛ مزاحم نشوید!

خشونت را، چه پریدن روی قارچ‌های کوچک و لاک‌پشت‌های بیچاره و چه دریدن مردگان متحرک، همیشه به عنوان جزئی جدایی‌ناپذیر از بازی‌های ویدئویی به یاد داریم. در این میان اما برخی بازی‌ها عاری از هرگونه خشونت هستند. در این دنیای پر از خون و گلوله، با این مقاله همراه باشید تا به معرفی هفت بازی بدون خشونت دنیای ویدیوگیم بپردازیم.

Journey


بازی بدون خشونت

زمانی که thatgamecompany بازی Journey را در سال ۲۰۱۲ معرفی نمود، کمتر کسی انتظار چنین شاهکاری داشت. تعریف ژانر برای Journey کمی دشوار است؛ در نقش غریبه‌ای رازآلود که ردای بلند پانچو بر تن و روسری بلند قرمزی بر سر دارد، هدف ساده و زیبای خود را دنبال می‌کنید: رسیدن به قله کوهی دور.

هیچ خشونتی در کار نیست، هیچ دشمنی سر راهتان سبز نمی‌شود و صرفا ممکن است هنگامی که سرگردان میان مناظر زیبای بازی سرک می‌کشید، بازیکنان دیگر به شما ملحق شوند. به علاوه، قهرمان داستان هیچ‌گاه صحبتی نمی‌کند و آرام و بی‌صدا، قدم برمی‌دارد و طی مسیر می‌کند…

Abzu


Abzu شاهکاری بصری از استودیو Giant Squid و بر پایه شنا در اقیانوسی پهناور ساخته شده است. قهرمان بازی نه نام دارد و نه کلام، و زیبایی اقیانوس چنان نفس‌گیر است که راستش را بخواهید، مجالی برای صحبت نیست؛ باید فقط سکوت و تماشا کرد. می‌توانید هرکجا که خواستید دست از شنا بردارید، توقف کنید و حرکات زیبای دسته ماهی‌های رنگارنگ را ببینید و لذت ببرید. ممکن است گاهی حس جهت‌یابی خود را از دست بدهید؛ مهم نیست. وقتی خشونتی در کار نیست، عجله‌ای هم نخواهید داشت.

The Secret of Monkey Island


بازی بدون خشونت

The Secret of Monkey Island را کهنه‌کاران به یاد دارند؛ ماجراجویی خیره‌کننده‌ای که در سال ۱۹۹۰ به سبک اشاره و کلیک عرضه شد. بازیکنان با کلیک روی المان‌های صفحه، قهرمان داستان را در جزیره میمون‌ها به پیش می‌برند، مکالمات زیاد و کات‌سین‌های فراوان در جریان است و خشونتی رخ نمی‌دهد لذا مرگ بازیکن عملا ناممکن است. The Secret of Monkey Island به سبب داستان جذاب و تعاملی و البته حس نوستالژیک، قطعا ارزش تجربه کردن دارد.

Firewatch


Firewatch یک بازی ماجراجویی اول شخص است که در سال ۱۹۸۹ در وایومینگ رخ می‌دهد. شما به عنوان نگهبان، اتفاقات مرموز را دنبال می‌کنید و حین کاوش در جنگل، صرفا با Delilah که سرپرست شماست از طریق واکی-تاکی صحبت می‌کنید. انتخاب دیالوگ‌هایی که با Delilah خواهید داشت، مسیر رابطه میان او و شما و نیز جریان بازی را تا حد زیادی دستخوش تغییر قرار خواهد داد. فایرواچ یک بازی بدون خشونت است و صرفا گاهی اوقات حین پرسه‌زنی در جنگل، سایه‌ای وهم‌آلود را به چشم خواهید دید.

Firewatch پس از انتشار موفق به کسب جوایز متعددی شد و قطعا تجربه آن را به طرفداران ژانر ماجراجویی توصیه می‌کنیم.

Portal / Portal 2


بازی بدون خشونت

Portal و Portal 2 دست‌پخت مغز متفکر Valve است و شما را با ایده‌ای جذاب و صدالبته بدون خشونت به نام Portal Gun مواجه می‌کند. این سلاح قادر است در سطوح گوناگون پورتال بسازد و اگر کمی خلاق و البته باهوش باشید، به کمک آن قادرید هم معماهای ریز و درشت بازی را حل کنید و هم براحتی بین نقاط دور از یکدیگر جابجا شوید. دیالوگ‌ها بی‌نظیرند و علی‌الخصوص در صحبت‌هایی که از GLaDOS و Wheatley (دو شرور بازی) می‌شنوید، تا دلتان بخواهد ایستراگ خواهید یافت!

Animal Crossing: New Horizons


بازی بدون خشونت

شاید نمی‌دانستید که Animal Crossing: New Horizons یکی از اعتیادآورترین بازی‌های نینتندو سوییچ است. در این بازی به عنوان مزرعه‌دار در دهکده‌ای پر از حیوانات بامزه و انسان‌نما زندگی می‌کنید و از آن‌جا که هدف مشخصی (و البته هیچ‌گونه خشونتی) در بازی تعریف نشده است، آزادید زمان را هرگونه که می‌خواهید سپری کنید: ماهیگیری، نجاری، کمک به سایر روستاییان و غیره.

دنیای بازی از ساعت داخلی نینتندو سوییچ تبعیت می‌کند لذا به لحاظ زمانی واقع‌گرایانه است. شما می‌توانید از مزرعه سایر بازیکنان نیز دیدن و از این طریق با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

Flower


بازی بدون خشونت

Flower بیش از آن‌ که یک بازی ویدئویی باشد، تجربه‌ای بصری است. بازی ۶ سطح گوناگون دارد و هرکدام با شروع داستان یک گل در گلدان روی طاقچه آغاز می‌شود. داستان در حقیقت، رویای آن گل است که در آن مسیر باد را کنترل می‌کنید تا گل در رویای خود به پرواز درآید و گلبرگ‌های خود را به زیبایی در آسمان برقصاند. هیچ مسیری در کار نیست و طبیعتا قرار نیست با هیچ دشمن و خشونتی مواجه شوید. هرچه بیشتر در بازی به پیش بروید، با مناظر رنگارنگ‌ و جنب و جوش‌ بیشتری روبرو می‌شوید. الحق که thatgamecompany’s به عنوان سازنده این بازی، یکی از بهترین توسعه‌دهندگان مستقل دنیای ویدئوگیم است.

دیدگاهتان را بنویسید