DNS چیست و چطور آن را تغییر دهیم؟

با تغییر DNS تجربه بهتری از گیمینگ داشته باشید

DNS چیست؟

دی‌ان‌اس یا DNS که کوتاه شده‌ی عبارت Domain Name System است، در واقع فهرست توزیع شده‌ای است که نام دامنه قابل خواندن توسط انسان

 را به اعداد خوانا برای کامپیوترها یعنی آی‌پی (IP) آدرس ترجمه می‌کند.

DNS چیست
 روش تغییر DNS

سیستم نام دامنه (DNS) زیرساخت وب را که هر روزه مورد استفاده قرار می‌دهیم تشکیل داده است. این سیستم کاملاً در پس‌زمینه عمل می‌کند و نام وب‌سایت‌های قابل شناسایی برای انسان را به آدرس‌های IP عددی که مناسب تشخیص رایانه است تبدیل می‌کند. DNS این کار را از طریق جستجوی اطلاعات بر روی سیستمی انجام می‌دهد که به سرورهای DNS سراسر اینترنت متصل است. با این حال سرورهای DNS مختلف ممکن است بر حسب سرعت و امنیت عملکرد متفاوتی داشته باشند.

DNS چطور کار می‌کند؟

غالبا از DNS به صورت یک کتابچه تلفن یاد می‌شود که شما در آن به دنبال نام یک نفر می‌گردید و کتابچه شماره تلفن فرد را به شما ارائه می‌کند. DNS نیز همچون کتابچه تلفن نام‌های خوانا برای انسان را به اعدادی تبدیل می‌کند که رایانه‌ها به راحتی آن را می‌فهمند. به بیانی دیگر زمانی که شما قصد جستجو چیزی در اینترنت دارید، تمامی این جستجو‌ها برای یک دیتابیس ارسال شده و بعد از یافتن جواب از دیتابیس به شما نشان داده می‌شوند، هرچه این دیتابیس سریعتر باشد، سرعت بارگذاری صفحات شما نیز به شدت افزایش پیدا می‌کند.

سرورهای DNS نام‌های دامنه‌ها را به آدرس‌های IP متناظرشان مطابقت می‌دهند. وقتی یک نام دامنه را در مرورگر خود وارد می‌کنید رایانه شما با سرور DNS موجود تماس گرفته و آدرس IP مرتبط با آن نام دامنه را می‌پرسد. سپس رایانه شما به آدرس IP وصل می‌شود و صفحه وب مربوطه را برای شما بارگذاری می‌کند.

DNS

سرورهای DNS که ما استفاده می‌کنیم، به صورت غالب از سوی شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی ISP ارائه می‌شود. اگر از یک روتر استفاده می‌کنید رایانه شما از خود روتر به عنوان یک سرور DNS استفاده می‌کند؛ اما روتر درخواست‌های شما را به سرورهای DNS شرکت ISP ارسال می‌کند.

کامپیوترها پاسخ‌های DNS را به صورت محلی در حافظه کش (catch) ذخیره می‌کنند و از این جهت درخواست‌های DNS هر بار که بخواهید به یک نام دامنه خاص وصل ‌شوید که پیش از این از آن بازدید کرده‌اید، مجددا ارسال نمی‌شوند. زمانی که رایانه شما آدرس IP مرتبط با نام دامنه مورد نظر شما را دریافت کرد، آن را برای مدت معینی به خاطر می‌سپارد تا در دفعات بعد با رد کردن مرحله درخواست DNS سرعت اتصال شما را افزایش دهد.

آیا DNS بر سرعت اینترنت تاثیرگذار است؟

با وجود اینکه DNS ارتباط مستقیمی با سرعت اینترنت ندارد، اما همان طور که پیش‌تر گفتیم، کامپیوترها پاسخ‌های DNS را به صورت محلی در حافظه کش ذخیره می‌کنند و از این جهت دامنه‌های خاص و از پیش بازدید شده را با سرعت بالاتری اجرا می‌کنند؛ پس DNS تاحدودی می‌تواند بر سرعت نمایش یک صفحه در رایانه شما تاثیر بگذارد.

استفاده از DNS چه مزایایی دارد؟

هیچ دلیل قطعی وجود ندارد که تغییر سرورهای DNS باعث بهبود پینگ برای بازی های آنلاین شود. با این حال تغییر سرورهای DNS به طور بالقوه می‌تواند سرعت بارگیری و بارگذاری (bandwidth) را بهبود بخشد، اما هیچ نشانه واقعی وجود ندارد که تابت کند، تأخیر (latency) یا پینگ (ping) را هنگام بازی کردن، کاهش دهد.

همچنین با بهره گیری از سرویس‌های DNS شما می‌توانید به سرویس‌های تحریم و محدود شده برای کاربران ایرانی استفاده کرد. سرویس‌هایی چون ایکس باکس که دسترسی به آن‌ها تنها با تغییر DNS، برای کاربران ایرانی ممکن است.

چطور DNS را تغییر دهیم؟

برای تغییر تنظیمات DNS در ویندوز ده، کافیست از طریق تنظیمات (Settings) ویندوز، وارد بخش Network & Internet شده و اتصال شبکه‌ی موردنظر خود را انتخاب کنید. سپس گزینه IP Settings را یافته و روی گزینه ویرایش (Edit) کلیک کنید. با انتخاب گزینه Manual شما امکان ویرایش DNS خود را خواهید داشت.

DNS

همچنین در جهت سهولت بیشتر، شما می‌توانید از نرم افزارهایی چون DNS Jumper استفاده کنید تا امکان تغییر DNS با تنها چند کلید برای شما فراهم شود. شما برای کسب سرعت بهتر می‌توانید از DNSهای رایگانی چون CloudFire ،Google DNS Servers و یا Open DNS استفاده کنید تا اتصال پرسرعت‌تر و در نتیجه تجربه بهتری از بازی کردن داشته باشید.

بهترین DNSهای رایگان برای بازی کردن

سرویس CloudFire

1.1.1.1 (CloudFire) در حال حاضر سریعترین DNS حال حاضر است که کاربران ایرانی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. این DNS سرعت اینترنت را بهبود داده و تا حدی باعث افزایش سرعت ارتباطی شما با سرور بازی خواهد شد. شما می‌توانید از این DNS به صورت زیر استفاده کنید:

  • Preferred DNS Server: 1.1.11
  • Alternate DNS Server: 1.0.0.1
DNS

سرویس OpenDNS

OpenDNS که یکی از بهترین DNS سرور های عمومی و رایگان سال گذشته است که در حال حاضر متعلق به شرکت بزرگ و قدرتمند سیسکو است. این دی‌ان‌اس سرور خدمات رایگان و مزایای زیادی را ارائه می‌دهد که به صورت زیر می‌توانید از آن استفاده کنید:

  • Preferred DNS Server: 208.67.222.222
  • Alternate DNS Server: 208.67.220.220

سرویس Google DNS Servers

سرویس دیگری که به صورت عمومی و کاملا رایگان در دسترس کاربران است، سرویس‌های DNS گوگل است که به صورت زیر می‌توانید از آن استفاده کنید:

  • Preferred DNS Server: 8.8.8.8
  • Alternate DNS Server: 8.8.4.4

دیدگاهتان را بنویسید