آیا Spider-Man: No Way Home از داستان One More Day الهام می‌گیرد؟

یک داستان بدنام برای رفع دردسرهای پیتر پارکر

با اطلاعات، ویدیوها و خبرهای فراوانی که از فیلم Spider-Man: No Way Home منتشر شده، می‌توان تصور کرد که این اثر به عنوان یک مقدمه برای فیلم Doctor Strange and the Multiverse of Madness عمل کند و همچنین مولتی‌ورس را در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول در مقیاس بزرگ‌تری به تصویر بکشد.

با این حال، فیلم‌های مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول همیشه روی داستان‌های کوچک‌تر و شخصی‌تر تمرکز کرده‌اند و قابل تصور است که این اتفاق در دنباله آن‌ها هم بیفتد. در هر صورت، پیتر پارکر با مقصر جلوه داده شدن توسط جی. جونا جیمسون (J. Jonah Jameson) به عنوان علت حمله درون‌های میستریو (Mysterio) و لو دادن هویت واقعی‌اش به دنیا، به دردسر بزرگی افتاده است.

اوضاع برای مرد عنکبوتی محبوب محله قرار نیست خوب پیش برود و برای همین است که استفن استرنج وارد ماجرا می‌شود. اما با این روند وقایع، نمی‌توان انکار کرد که شاید Spider-Man: No Way Home بخواهد از داستان One More Day، یکی از بحث برانگیزترین و حتی بدنام‌ترین داستان‌های کمیک‌های اسپایدرمن، الهاماتی بگیرد.

اما خط داستانی One More Day چیست و چگونه دکتر استرنج می‌تواند مشکل هویتی اسپایدی را رفع کند؟ در این مقاله به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم، پس همراه ما باشید.

داستان One More Day چیست؟

کاور شماره ۴ داستان One More Day (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۴ داستان One More Day (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در سال ۲۰۰۶، مارول با انتشار شماره ۲ کمیک Civil War باعث بروز کلی جنجال شد. احتمالاً بتوان گفت شوک برانگیزترین لحظه تمام این سری کمیک وقتی اتفاق می‌افتد که مرد عنکبوتی در پشتیبانی از قانون ثبت فرا انسان‌ها، هویتش را در یک کنفرانس خبری تلویزیونی که به صورت جهانی پخش می‌شود، فاش کرد.

اما خیلی طول نمی‌کشد که پیتر پارکر از این تصمیمیش پشیمان می‌شود. پس از سرخوردگی و جدا شدن از جبهه موافق این قانون با رهبری آیرون من، اسپایدی تبدیل به یک فراری از عدالت می‌شود که خانواده‌اش در خطر تهاجم تمام ویلن‌هایی که با آن‌ها جنگیده قرار دارند.

پس‌آمدهای این تصمیم اشتباه حتی بعد از اتمام داستان Civil War، در کمیک‌های The Amazing Spider-Man دنبالش می‌کنند. بدترین کابوس پیتر وقتی به حقیقت می‌پیوندد که زن عمو می (Aunt May) توسط یک آدمکش استخدام شده توسط کینگ‌پین (Kingpin) مورد شلیک گلوله قرار می‌گیرد. این تراژدی باعث شروع داستان One More Day بود.

در این مقطع، زن عمو در تلاش برای زنده ماندن است و سازمان شیلد (SHIELD) نیز هنوز به دنبال اسپایدرمن و اعضای فراری اونجرز می‌گردد. پیتر به این نتیجه می‌رسد که انتخاب دیگری ندارد جز این که واقعاً با شیطان یک معامله کند.

مفیتسو (Mephisto)، یک ارباب شیطانی، در ظاهر یک دختر جوان پیش پیتر و مری جین می‌آید تا به آن‌ها یک پیشنهاد دهد: زندگی زن عمو می در اعضای ازدواج این دو. آن طور که خود مفیستو توضیح می‌دهد، تنها چیزی که از روح یک انسان برایش شیرین‌تر است، نابود کردن شادی شخصی یک انسان است. پیتر پس از قبول این معامله و تغییر واقعیت متوجه می‌شود که مفیستو ظاهر دختری را به خود گرفته که حاصل ازدواج خودش و مری جین بود و حالا دیگر او را نخواهد داشت.

در این زمان، شاید این پرسش برایتان ایجاد شود که چرا مارول مرد عنکبوتی را در این مسیر تیره و از نظر احساسی نابود کننده قرار داده بود. مطمئناً داستان One More Day، خشم زیادی بین مخاطبان ایجاد کرد که حدود دو دهه ماجراهای پیتر پارکر، ابرقهرمان متاهل را دنبال می‌کردند.

هدف نهایی داستان One More Day این بود که وضعیت کمیک‌های مارول را به حالت گذشته‌اش درآورد. نتیجه داستان One More Day یک سریِ جدید با برچسب Brand New Day, بود؛ یک مجموعه که در آن پیتر پارکر دوباره به یک مرد مجرد، یک عکاس در تقلا و یک قهرمان که حالا هویت مخفی دست نخورده داشت تبدیل شده بود.

هر چه قدر که مشخص شدن هویت اسپایدرمن در خط داستانی Civil War شوک‌آور بود، قرار نبود که این چرخش داستانی برای همیشه در کمیک‌های مارول دست نخورده باقی بماند. چنین چیزی ذات کمیک‌های ابرقهرمانی ماهیانه انتشارات دی‌سی و مارول است.

مرد عنکبوتی چگونه دوباره هویت مخفی‌اش را احیا کرد؟

ممکن است متوجه شده باشید که معامله مفیستو شامل هیچ بندی برای احیای هویت مخفی اسپایدرمن نبود. کمی طول کشید تا این که کمیک‌خوان‌ها فهمیدند که دقیقاً چه طور پیتر توانست تا این آب از دست رفته را به جوی برگرداند.

در نهایت، مارول از طریق یک فلش‌بک نشان داد که پیتر بعد از وقایع خط داستانی One More Day به سراغ آیرون من، مستر فنتستیک (Mister Fantastic) و دکتر استرنج رفت تا درخواست کمک کند. با وجود این که او هنوز یک فراری محسوب می‌شد اما اسپایدی به آیرون من که زمانی استادش بود یادآوری کرد که او مقصر این وضعیت وحشتناک پیتر و خانواده‌اش است.

باهوش‌ترین انسان‌های دنیای مارول و جادوگر عالی‌رتبه به کمک هم منابع خود را مورد استفاده قرار دادند و یک وسیله دوگانه مکانیکی/جادویی ساختند که می‌توانست خاطره برداشته شدن ماسک پیتر پارکر را از ذهن همه مردم دنیا (و حتی خودشان) پاک کند. هیچکس جز پیتر و مری جین این اتفاق را به یاد نمی‌آورد، هر چند برخی از شخصیت‌ها پس از این اتفاق دوباره به هویت واقعی مرد عنکبوتی پی برده‌اند.

هر چه قدر این توضیح پیچیده باشد اما کاربردی است. با ترکیب جادو و علم، پیتر توانست تأثیرات دومین انتخاب بد زندگی‌اش را از بین ببرد (تصمیمی که منجر به مرگ عمو بن شد همیشه در صدر جدول جا دارد). تا این جا، شاید متوجه شده باشید که چگونه داستان One More Day و سری Brand New Day می‌توانند روی داستان اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول تأثیر بگذارند.

داستان One More Day در دنیای سینمایی مارول

خیلی جای شک دارد که مارول استودیوز و سونی برنامه‌ای برای اقتباس مستقیم از خط داستانی One More Day داشته باشند. این داستان شدیداً بحث برانگیز بود و هنوز هم بعد از گذشت چندین سال از زمان انتشارش می‌تواند بین مخاطبان و طرفداران باعث ایجاد گفتگوهای فراوان شود. حضور مفیستو نیز در Spider-Man: No Way Home خیلی محتمل نیست؛ در واقع، اصلاً پیتر پارکر دنیای سینمایی مارول ازدواجی برای فدا کردن ندارد.

در همین حال نیز باید بدانیم وضعیت پیتر پارکر پس از وقایع Spider-Man: Far from Home چگونه است. با این که می‌دانیم به لطف پاپوش درست کردن میستریو و خط یک خبرها شدن به لطف جی. جونا جیمسون، پیتر از نظر قانونی به مشکل خورده اما باید به یاد داشت که این نسخه از اسپایدی یکی از اعضای شناخته شده اونجرز است که آشناهای زیادی دارد. مطمئناً هپی هوگان (Happy Hogan) هم می‌تواند از زن عمو می از یک اقدام به قتل احتمالی به خوبی محافظت کند. در هر حال، حالا به او دل بسته است.

به جای یک دنباله که در آن پیتر در حال فرار از قانون است و با سعی و تلاش دنبال یک راه‌حل می‌گردد، در عوض Spider-Man: Far from Home می‌تواند پایه‌ریز وضعیتی باشد که شبیه به نحوه واکنش دردویل به لو رفتن هویتش در کمیک‌ها است.

در کمیک‌ها، مت مورداک (Matt Murdock) با تکذیب مداوم این اتهامات با این مشکل برخورد می‌کند و نهایت سعیش را می‌کند تا هم فعالیت‌های قانونی‌اش را به عنوان یک وکیل ادامه دهد و هم فعالیت‌های شبانه ابرقهرمانی‌اش را. البته اوضاع چندان به نفع مت در این مورد پیش نمی‌رود اما جای تعجبی هم ندارد؛ اوضاع همیشه به ضرر مت مورداک است.

اتفاق افتادن همین حالت برای Spider-Man: No Way Home نیز ممکن است. پیتر پارکر سعی می‌کند تا تظاهر به یک زندگی عادی داشته باشد و کاری کند تا هم‌کلاسی‌هایش قانع شوند اخبارگوی عصبانی روی صفحات نمایشگر در مورد مرد عنکبوتی بودن او دروغ می‌گوید.

با این اوصاف اما منطقی به نظر می‌رسد که پیتر از وضعیت مزخرف جدید زندگی‌اش چندان نیز راضی نباشد. او حتماً می‌خواهد تا حقیقت آشکار شده توسط جیمسون دوباره مخفی شود و این چیزی خواهد بود که می‌تواند منجر به «بیرون از جعبه» فکر کردنی شبیه به داستان One More Day شود.

دکتر استرنج احتمالاً حالا در فقدان تونی استارک (که در Spider-Man: Homecoming به عنوان استاد اسپایدی حضور داشت) و شاید در دسترس نبودن یا ناتوان بودن هپی هوگان (کسی که نقشی استاد گونه در فیلم Spider-Man: Far from Home را برعهده داشت) در این وضعیت، به عنوان استاد عضو اونجرزِ پیتر شناخته شود.

شاید پیتر دکتر استرنج را به چشم بهترین راه‌حل برای عذابش می‌بیند؛ یک جادوگر که می‌تواند با حرکت دستانش کاری کند تا دنیا هویت مرد عنکبوتی را از یاد ببرد. این که دکتر استرنج نیز همین طرز تفکر داشته باشد یا نه را نمی‌توان به طور قطع گفت و این دینامیک جدید را باید در فیلم تجربه کرد.

فیلم Spider-Man: No Way Home المان‌های زیادی را از خط داستانی One More Day الهام گرفته است و شاید استفاده از جادو و تکنولوژی برای احیای هویت مخفی اسپایدی نیز یکی دیگر از آن‌ها باشد. در Spider-Man: Far from Home دیدیم که او به عنوان وارث واقعی علمی تونی استارک معرفی شد. با دانستن این موضوع و ترکیب مهارت‌های جادویی دکتر استرنج، شاید راه‌حل احیای وضعیت به حالت عادی کشف شود.

آیا جهان‌های موازی پاسخی برای کلاف سر در گم اسپایدرمن است؟

تشکیل مولتی‌ورس در دنیای سینمایی مارول در سریال Loki

با توجه به این که Spider-Man: No Way Home احتمالاً در جایگاهی بین سریال WandaVision و فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول دارد، می‌توان تصور کرد که این اثر در بذرپاشی مولتی‌ورس مارول و همچنین فیلم بعدی دکتر استرنج تأثیرگذار است.

این حقیقت که قرار است جیمی فاکس دوباره نقش الکترو (Electro) را پس از فیلم The Amazing Spider-Man 2 ایفا کند و احتمالاً این نسخه از الکترو همان الکتروی The Amazing Spider-Man 2 نیست، می‌تواند اشاره‌ای به این نکته باشد که Spider-Man: No Way Home بیش از چیزی که فکر می‌کنیم قصد دارد به سراغ دنیاهای موازی برود. حتی شاید یک فیلم لایو اکشن اسپایدر ورس (Spider-Verse) نیز در دستور کار قرار داشته باشد.

در این مقطع، صرفاً می‌توانیم حدس بزنیم که Spider-Man: No Way Home چقدر می‌تواند در مولتی‌ورس مارول به کند و کاو بپردازد. با این حال، احتمالاً چنین چیزی بتواند بهترین راه‌حل برای مشکلات پیتر پارکر باشد.

در فیلم Avengers: Infinity War دیدیم که دکتر استرنج توانست میلیون‌ها خط زمانی احتمالی را در عرض چند دقیقه مورد بررسی قرار دهد و در مولتی‌ورس دنبال یک دنیا باشد که در آن قهرمانان زمین بتوانند بر تانوس (Thanos) پیروز شوند. آیا روش دکتر استرنج در Spider-Man: No Way Home نیز برای رفع کردن مشکلات پیتر به همین شکل خواهد بود؟ آیا او به دنبال جهانی می‌گردد که در آن هویت پیتر هیچوقت لو نرفته تا آن را به دنیای سینمایی مارول ترکیب کند؟

با توجه به چیزی که تا به حال از جادو در دنیای سینمایی مارول دیده‌ایم، جادو در این دنیا شباهت کمی به چیزی مثل هری پاتر دارد که در آن وردها و معجون‌ها دخیل هستند و بیش‌تر روی تغییر واقعیت و باز کردن دیگر ابعاد هستی تمرکز دارد. همه چیز خیلی علمی به نظر می‌رسد و یادآور دیالوگی از ثور است:

اجداد شما بهش می‌گفتن جادو و شما بهش میگید علم. خب، من از جایی میام که اونجا یه چیز هستن.

ثور (فیلم Thor)

به این ترتیب، دنیای سینمایی مارول شبیه به کمیک Squadron Supreme به نظر می‌رسد. Squadron Supreme شامل شخصیتی به نام آرکانا (Arcanna) بود که توضیح می‌داد «جادو» در واقع مکانیک‌های کوانتومی‌ست.

جادو دسترسی به تعداد بی‌نهایتی واقعیتی کوانتومی و جذب آن واقعیت متفاوتی است که به درد وضعیت موجود می‌خورد. در برخی واقعیت‌های موازی، شما یک خرگوش در دستتان دارد، پس جادو، کاتالیزوری‌ست که اجازه می‌دهد شما آن خرگوش را به درون کلاه خالی خود احضار کنید.

اما یک قانون کلی هنگام استفاده از جادو وجود دارد: هر طلسم و وردی یک بها خواهد داشت. اگر دکتر استرنج یک دنیای موازی پیدا کند که در آن هویت اسپایدرمن هنوز مخفی مانده، هزینه تغییر این دنیا چیست؟ آیا این دو دنیا تبدیل به یک دنیا می‌شوند؟ آن طور که کراس‌اوور Crisis on Infinite Earths شبکه CW نشان داد، ترکیب چندین دنیا به یک دنیا در نهایت باعث به وجود آمدن برخی اضافه‌های زمخت و اشتباهات کیهانی می‌شود.

شاید هم پیتر پارکر در برابر این انتخاب قرار گیرد که یا از دنیای خودش فرار کند تا زندگی قبلی‌اش را در دنیایی جدید بازیابد یا در دنیای سینمایی مارول بماند و ثابت کند که همیشه یک مرد عنکبوتی وجود خواهد داشت. چنین چیزی با تم کلی و مهم قدرت و مسئولیت اسپایدرمن هم‌خوانی دارد.

اگر مولتی‌ورس کلید احیای هویت پیتر است، چنین چیزی برای آرک داستانی دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول به چه معنی خواهد بود؟ با وجود تمام شکوه پس از مرگ آیرون من به خاطر نجات هستی، این واقعاً دکتر استرنج بود که مهم‌ترین کار را انجام داد.

نسل‌کشی کیهانی تانوس هیچوقت معکوس نمی‌شد اگر استرنج آن یک خط زمانی کلیدی را پیدا نمی‌کرد و نمی‌جنگید تا مطمئن شود تمام این اتفاق‌ها می‌افتند و روند مورد نیاز طی می‌شود. اگر استرنج آن قدر مغرور شود که فکر کند می‌تواند زمان و فضا را نه برای نجات تمام هستی، بلکه کمک به هر قهرمان، مورد بازی قرار دهد، عواقب شدیدی گریبان‌گیر دنیای سینمایی مارول خواهد بود.

ممکن است کمک به مرد عنکبوتی دقیقاً همان چیزی باشد که در را به مولتی‌ورس دیوانگی باز می‌کند. در این صورت، نه اسپایدرمن بلکه این دکتر استرنج است که بازنده اصلی یک داستان الهام گرفته شده از One More Day خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید