از یاد رفتگان؛ فینیکس رایت کجاست و داستان Ace Attorney به کجا می‌رود؟ این بار میدان بازی دادگاه است

داستان عدالت مسئله‌ روزمره‌ زندگی ماست. داستانی که گاهی به درستی پیش می‌رود و گاهی هم نه. داستان اصلی کارکتر امروز ما از سری مقالات از یاد رفتگان به ماجرای عدالت و مسیرهای قانونی آن بر می‌گردد. شخصی که تلاش می‌کند تا موکلینش بی‌گناه و پیروز از دادگاه خارج شوند. امروز به دنبال شخصیت فینیکس رایت رفتیم. در ادامه قصد داریم اشاره‌ای کوتاه به این شخصیت از یاد رفته داشته باشیم.

دادگاه، وکیل، موکل، دادستان


فینیکس رایت

سال ۲۰۰۱ بود که عنوانی ناشناس توسط کپکام برای کنسول گیم بوی ادونس منتشر شد. بازی داستان وکیلی را روایت می‌کرد. وکیلی تازه کار که تلاش می‌کند موکلانش را بی‌گناه معرفی نماید. این وکیل با ظاهری متفاوت در دنیایی فانتزی به ما برای اولین بار معرفی شد. درمورد فینیکس رایت صحبت می‌کنیم. شخصیتی مرموز که در قالب کارگاه و وکیلی تازه کار به ما معرفی می‌شود. در روند روایت داستان و به مرور با دیگر دوستان و شخصیت‌های همراه او آشنا می‌شویم.

از اعضای خانواده‌ فینیکس تنها با رینوسوک ناروهودو (Ryunosuke Naruhodo) جد فینیکس و تراسی رایت دختر خوانده‌ش آشنا شدیم. درمورد مادر او اطلاعاتی نیست و حداقل باید بگوییم اسمی از وی نداریم. اما جدای از خانواده دوستان دیگری درکنار رایت دیده می‌شوند. از معروف‌ترین دوستان او می‌توانیم به دادستان مایلز، میا فی دستیارش و مایا فی، خواهد میا، اشاره نماییم. در ادامه و درروند نسخه‌‎های مختلف با فینیکس رایت همراه شدیم تا پرونده‌های مختلفی را بررسی کنیم. البته که همه چیز درحد بررسی و حل یک پرونده‌ ساده پیش نرفت. درنهایت هم باید بگوییم او لیستی عریض و طویل از القابی دارد که به روش‌های مختلف دریافت نموده است. این القاب گاهی کاملا از اعداد مانند 26381 بودند و گاهی هم چون رایتو براساس نام او به وی اختصاص داده شدند.

کارآگاهی جوان و وکیلی تازه کار


فینیکس رایت

پیش از هرچیز باید بگوییم کارکتر مورد بحث ما با یک امضا انحصاری شناخته می‌شود. اشاره‌ای که آن را تقریبا در تمام تصاویر مرتبط با وی می‌بینیم. فینیکس رایت ظاهر و شخصیتی آرام دارد. درکنار این شخصیت آرام او روحیه رهبری هم دارد و تمام دوستانش را هدایت می‌کند. همان‌طور که بالاتر هم اشاره داشتیم فینیکس وکیل است. پس سعی شده تا المان‌های کارکتری که به این کار می‌پردازد به این هویت اضافه گردد. دوستانی که برای او تعریف شدند عموما یا موکلینی هستند که با او دوست شدند و یا افرادی هستند که در دادستانی‌‎ها فعالیت دارند.

نکته‌ مهم این است که این شخصیت تنها یک وکیل ساده نیست. باتوجه به بررسی‌هایی که او برای پرونده‌هایش انجام می‌دهد می‌توانیم او را کارآگاه هم به حساب بیاوریم. بنابراین این مسئله نیز از دیگر المان‌هایی است که در فینیکس رایت دیده می‌شود. درمجموع تمامی این موارد باید بگوییم موارد زیادی وجود دارند که خالقان این کارکتر درمورد آن‌ها حداقل اطلاعات دقیقی به ما ندادند. مثلا می‌توانیم به سن این شخصیت اشاره داشته باشیم. برخی از اسناد سن او را تا ۳۵ سال نشان می‌دهند در حالی‌که برخی موارد دیگر وجود دارند که او را ۲۱ سال می‌دانند. اما چیزی که به خوبی و به جذاب‌ترین حالت ممکن طراحی شده طراحی ظاهری این کارکتر است.

هرچند که فینیکس رایت طراحی ظاهری ثابت و مشخصی حداقل از نوع پوشش ندارد اما می‌توان تنوع لباس‌های او را متناسب با دو جبهه‌ مختلف کاریش دانست. وی چشمانی با رنگ آبی تیره و موهای مشکی دارد. قد درنظر گرفته شده برای او تقریبا برابر با ۱۷۶ سانتی‌متر است. آنچه که می‌توان گفت این است که طراحان دو حالت رسمی و اسپرت را برای این کارکتر درنظر گرفتند. هرچند که این دو مدل در این کارکتر آنقدر تفاوت دارد که می‌توانیم فینیکس رایت را با لباس رسمی و اسپرت دو شخصیت جداگانه بدانیم. به هر ترتیب با اینکه او را حتی در سال‌های آینده و زمانی که هنوز نرسیده است هم دیدیم اما می‌توانیم شخصیت پردازی این هویت را دوست داشتنی بدانیم.

حضور مستقیم و اقتباسی


فینیکس رایت

درمجموع ۱۳ عنوان اصلی و فرعی را از خانواده‌‌ Ace Attorney و فینیکس رایت دیدیم که برای پلتفرم‌های مختلفی در دسترس قرار گرفتند. با اینکه بیشتر پلتفرم‌ها و کنسول‌هایی که این بازی برای آن‌ها منتشر شده ساخت شده توسط نینتندو بودند اما انتشار این بازی را برای پلتفرم رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان، پلی استیشن 4، اندروید و آی‌اواس هم شاهد بودیم. از ۱۳ بازی منتشر شده ۶ عنوان اصلی و ۷ عنوان دیگر از مجموعه سری‌های فرعی این فرانچایز بودند. فینیکس تنها در دنیای عنوان خودش محبوس نبود و او را در بازی‌های دیگری چون Marvel vs. Capcom 3 هم دیدیم.

همان‌طور که احتمالا می‌دانید این سری برپایه‌ رمانی برای اولین بار ساخته شد. بنابراین فارغ از دنیای ویدئوگیم او را در چند رمان و کامیک مختلف هم دیدیم. به دلیل ظاهر متفاوت و طراحی انجام شده هم این کامیک‌ها بیشتر به مانگا نزدیک بودند. باتوجه به پتانسیل زیادی که در این کارکتر وجود دارد لایو اکشن، فیلم، انیمه و انیمیشن‌های زیادی با حضور این کارکتر و یا با اقتباس از آن ساخته شدند.

روح عدالت


فینیکس رایت

آخرین عنوان از فرانچایز Ace Attorney و با حضور فینیکس رایت تقریبا یک ماه پیش منتشر شد. اما نکته‌ مهم اینکه این عنوانی فرعی از این خانواده است. آخرین دیدار رسمی ما با فینیکس رایت به سال ۲۰۱۷ و بازی Phoenix Wright: Ace Attorney − Spirit of Justice باز می‌گردد. همان‌طور که گفتیم اخیرا هم کارکتر مورد بحث را در عنوانی فرعی دیدیم. اما باتوجه به اینکه ملاکمان بر نسخه‌های اصلی یک خانواده است، از آخرین ملاقات رسمی تقریبا ۵ سال می‌گذرد.

هستم، اما میزان درخششم به شما و سازندگان بستگی دارد


فینیکس رایت

با قطعیت تمام باید بگوییم او را در آینده هم خواهیم دید. دقیقا همان‌طور که ماه گذشته دیده شد. اما کیفیت این دیدارها و اینکه قرار است او را در عنوانی اصلی ببینیم یا نه امری مهم به‌نظر می‌رسد. مسلما همه‌ی ما دوست داریم او را با حضوری درخشان و جزئیاتی نسل نهمی ببینیم. حتی دوست داریم آن را روی پلتفرم‌های بزرگ‌تری هم جدای از کنسول‌های نینتندو ببینیم. حتی به قطع می‌توانیم بگوییم بیشتر گیمرها منتظر سریالی از در ارتباط با فینیکس رایت هستند. درمجموع کپکام به خوبی از وضعیت خودش اطلاع دارد و می‌داند که باید تمرکزش را به‌طور کامل روی عناوینش حفظ کند تا آن‌ها را از دست ندهد. مسلما این تمرکز برای عناوینی که تنها با یک کارکتر شناخته می‌شوند حساسیت بیشتری دارد. به دنبال آن هم الزامی ایجاد می‌شود که شخصیت آن مجموعه هم حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید