You are currently viewing اولین نمایشگاه تخصصی بین المللی بازی و سرگرمی، فناوری ها و صنایع وابسته

اولین نمایشگاه تخصصی بین المللی بازی و سرگرمی، فناوری ها و صنایع وابسته

در این مطلب بعنوان یک شرکت کننده در این نمایشگاه بین المللی، اهداف و محتوای آن را به شما معرفی میکنیم:

نمایشگاه بازی

بازی همواره با وسایلی همراه بوده است که با عنوان اسباب بازی از آن ها یاد می کنیم. در بسیاری از موارد ما بازی را مترادف با اسباب بازی می انگاریم. در حالیکه بازی مقوله ای بسیار وسیع تر و گسترده تر از اسباب بازی است. بازی می تواند نقش های بزرگ فرهنگی را به دوش بکشد. می تواند برای کودکان مفید و عامل درمانی باشد. می تواند برای بزرگسالان عامل افزایش مهارت و درمان باشد. نمایشگاه هایی که تا کنون در کشور برگزار شده است بیشتر در زمینه اسباب بازی بوده  لذا این نمایشگاه می تواند فرصتی برای تمامی گروه های حوزه باشد.

چرا دنبال سرگرمی هستیم

انسان در لحظاتی که از کار و فعالیت جدی فارغ می شود و در زمان های آزاد خود نمی تواند تمام وقت خود را به استراحت اختصاص دهد. زمان های استراحت می تواند لحظات کسالت بار و خسته کننده ای را برای ما رقم بزند. ما نیاز داریم تا این لحظات کسالت بار را به طریقی پر کنیم. به همین دلیل است که به سرگرم شدن از طریق بازی و تفریحات نیاز داریم.

تعریف سرگرمی

فرهنگ معین سرگرمی را این گونه تعریف کرده است: آنچه موجب مشغولیت و تفریح باشد.
بازی و سرگرمی بر اساس شخصیت افراد می تواند گونه های مختلفی را شامل شود. هر شخص بر اساس زمان و دوره زندگی، فرهنگ شخصی و قومی و عوامل بسیار دیگری می تواند سلیقه خاص خود را داشته باشد. نمایشگاه بازی و سرگرمی می تواند محلی برای ارائه محورها و بازی های مختلف به مخاطبان باشد.

محورهای نمایشگاه

این نمایشگاه در چهار محور اصلی: بازی های فیزیکی(فضای عینی)، بازی های انتزاعی (فضای مجازی)، بازی های بزرگ سالان (درمـانی، مهارتی) و چاپ و نشر؛ با هـدف هم افزایی دردانـش، مهارت، ابزار، فناوری و زیر بخش های مربوطه متمرکز می باشد. و به عنوان یکی از بزرگ ترین و موثرترین رویداد های موجود در جهت بیان دستاوردهای بازی و سرگرمی، فناوری ها و صنایع وابسته و رفع چالش های حوزه برگزار می شود.

بازی و فناوری های نو

رفتارهای اجتماعی از طریـق بازی شکل می گیرند(شخصیت) و پس از مـدتی تبدیل به فـرهنگ جـامعه شده و در رفتارهای اجتماعی خود را نـمایان می کنند(فرهنگ). عصر جدید با تغییرات بزرگی در نوع و روش بازی ها و در نتیجه فرهنگ سازی همراه بوده است. و رفتارهایی را در اجتماع موجب شده است که برای یک نسل قبل تر نیز قابل درک نیست. نگریستن به مقوله بازی به عنوان یک عامل گذران وقت اشتباه بزرگی است که در دراز مدت غیر قابل جبران است. نسل بومی های فضای دیجیتال با جهان ما بیگانه شده اند و ما نیز با جهان آن ها بیگانه هستیم(شکاف تمدن ها).

برنامه های نمایشگاه

اعتقاد داریم و در برنامه ریزی این نمایشگاه نیز مد نظر قرار داده ایم، بازی و سرگرمی و داستان پردازی بر اساس شاخص های فرهنگی، اجتماعی موتور محرکه تمدن های بشری بوده اند. و تاثیر عمیقی در فرهنگ سازی برای نسل های متوالی داشته اند. و تاثیر غیر قابل انکاری در فناوری و اقتصاد، علوم شناختی، فناوری های نرم و هویت ساز دارند.

ایجاد تعامل بین مشارکت کنندگان، برنامه سازان و سیاست گذاران و مخاطبان با هدف افزایش اثرگذاری نمایشگاه در دسته های حاضر در نمایشگاه در طول زنجیره ارزش بازی و سرگرمی.

محل برگزاری

این نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می گردد. این محل مزیت های زیادی برای مشارکت کنندگان و مخاطبان دارد. قرار گرفتن در محلی مناسب با چشم اندازی زیبا، سالن ها و امکانات نمایشگاهی استاندارد و راه های دسترسی این محل را نسبت به محل های دیگر برگزاری نمایشگاه در اولویت قرار می دهد.

بازی درمانی

بازی درمانی یا گیم تراپی یکی از مهم ترین شاخه های روان درمانی است که در حوزه بازی مغفول مانده و در رویدادهای اجتماعی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، این بخش بیشتر برای درمانگران و درمان گیران(کودک و بزرگسال) مطرح شده است اما چه بسا که بتوان با کاربرد ایزارهای این بخش بسیاری از مشکلات کودکان به ظاهر معمولی را هم حل کرد قبل از اینکه این مسائل به چالش تبدیل شوند یا به بزرگسالی فرد منتقل گردند. با این دیدگاه در برگزاری نمایشگاه بازی و سرگرمی یکی از حوزه های مورد نظر مجریان رویداد توجه ویژه به این بخش و تخصیص فضایی درخور برای فعالان این حوزه است. انتظار داریم با حضور سازمان ها، تشکل ها، بنگاه ها، کلینیک ها و متخصصین، نخبگان و دانشگاهیان و کلیه فعالان حوزه بتوانیم قدمی درخور با همکاری یکدیگر برداریم و در شناساندن ویژگی ها و توانمندی های حوزه یکدیگر را یاری دهیم.

محورهای مورد نظربازی درمانی

 شن درمانی، نوروفیدبک، کار درمانی، ورزش درمانی، موسیقی درمانی، آموزشی چرتکه و ….

اهداف

 • یک مکان ملاقات، بازار، محل گفتگو، شبکه و مرکز اجتماعی برای صنعت بازی شامل طرف عرضه و تقاضا، تنظیم کننده ها، اشخاص ثالث، صاحب نظران و رهبران صنعت.
 • رشد کسب و کارها، چشم اندازها و فرصت های جدیدی برای ایجاد روابط با شرکای کلیدی در بازار بازی.
 • گردهم آوری متخصصان بخش در یک مکان بصورت متمرکز.
 • معرفی ایده ها و پژوهش های جدید.
 • ایجاد تغییر در اقتصاد تولید کنندگان و فعالان بخش.
 • توسعه برند بنگاه های اقتصادی.
 • ایجاد ارتباطات جدید با کسب و کارهای فعال در بخش های مرتبط.
 • دستیابی به رویکردهای جدید برای توسعه کسب و کار در زمینه های مرتبط.
 • تعیین و پر کردن شکاف های بازار و سرمایه گذاران بالقوه.
 • فرصت خوبی برای بازاریابی محصولات، خدمات، نوآوری ها و ایده های خود.
 • معرفی بازی ها و سرگرمی های جدید و ناشناخته به گروه های هدف.
 • امکان ملاقات بین فعالان بخش با افراد و گروه های مصرف کننده نهایی، کاربران و عموم مردم و بازدیدکنندگان.

دیدگاهتان را بنویسید