بررسی اولین تریلر Spider-Man: No Way Home ویلن‌های قدیمی اسپایدی، دنیاهای موازی و جادو

بالأخره اولین تریلر Spider-Man: No Way Home منتشر شد و تأیید کرد که داستان این فیلم قرار است از یکی از بحث برانگیز‌ترین کمیک‌های منتشر شده از اسپایدرمن اقتباس داشته باشد. در این تریلر توضیح داده شد که چگونه قرار است هویت مخفی پیتر پارکر پس از وقایع Spider-Man: Far from Home به حالت قبل بازگردد. این اتفاق با دخالت دکتر استرنج و مولتی‌ورس انجام می‌شود و قرار است چهره‌های آشنا اما نه الزاماً دوستانه را دوباره ببینیم.

تریلر نشان می‌دهد که پیتر پارکر (با بازی تام هالند) به دنبال کمک از استاد مهارت‌های جادویی (با بازی بندیکت کامبربچ) است تا کاری کند تا همه فراموش کنند که او اسپایدرمن است. لو رفتن هویت مخفی اسپایدی در انتهای Spider-Man: Far from Home باعث شده که عزیزان پیتر نیز مثل ام‌جی، زن عمو می و ند در موقعیت خطرناکی قرار بگیرند. در این موقعیت، نیاز به جادو است تا تمام دنیا فراموش کنند پیتر پارکر اسپایدرمن است. خوشبختانه پیتر یک آشنا در این ضمینه دارد.

پیتر، دکتر استرنج را به عنوان بهترین راه حل برای مشکلاتش می‌بیند؛ یک جادوگر که می‌تواند با تکان دادن یک چوب جادو کاری کند که دنیا، هویت مخفی مرد عنکبوتی را فراموش کنند. ظاهراً استرنج الزاماً همین حس را نسبت به این قضیه ندارد و به پیتر هشدار می‌دهد که: «مواظب باش چه آرزویی داری، پارکر.»

در ادامه به سراغ بررسی تریلر Spider-Man: No Way Home و سرنخ‌هایی می‌رویم که ما را به خط داستانی بدنام One More Day و این که چرا دکتر استرنج کلید حل شدن بحران هویت اسپایدی است می‌رساند.

الهامات کمیک بوکی Spider-Man: No Way Home – داستان‌های Civil War و One More Day

در ابتدا، باید به سراغ نسخه کمیک بوکی Civil War رفت، جایی که در آن پیتر پارکر با میل خودش، هویت واقعی‌اش را به دنیا آشکار می‌کند تا نشان دهد از معاهده ثبت فرا انسان‌ها پشتیبانی می‌کند. با این حال، مجبور می‌شود که پس از شورش علیه آیرون من و این معاهده، تبدیل به یک فراری زیرزمینی شود. وضعیت او پس از این که زن عمو می توسط یک آدمکش استخدام شده توسط کینگ‌پین (Kingpin) مورد هدف قرار می‌گیرد، بدتر از قبل می‌شود. در نهایت، پیتر و ام‌جی مجبور می‌شود تا با شیطان، مفیستو (Mephisto)، یک قرار بگذارند و با فدا کرد ازدواجشان زندگی زن عمو می را نجات دهند. با استفاده از ترکیبی از علم و جادو نیز کاری کنند تا دنیا هویت واقعی مرد عنکبوتی را فراموش کنند.

اما قرار است همچین اتفاقی در Spider-Man: No Way Home بیفتد؟ جای شک دارد، مخصوصاً که وضعیت پیتر در دنیای سینمایی مارول کاملاً متفاوت‌تر است. در ابتدا، پیتر در دنیای سینمایی مارول اصلاً ازدواج نکرده و مهم‌تر آن که باید به یاد داشت که پیتر پارکر دنیای سینمایی مارول مثل کمیک‌ها یک یقه‌آبی کم‌اهمیت نیست. تا جایی که فیلم‌ها نشان داده‌اند، او هنوز هم یک قهرمان ثبت شده طبق پیمان سوکویا است. پیتر از پشتیبانی اونجرز و دیگر افراد با نفوذ مثل هپی هوگان و نیک فیوری برخوردار است.

بله، این مشکل وجود دارد که میستریو (Mysterio)، مرد عنکبوتی را متهم به قتل کرده است اما تریلر Spider-Man: No Way Home نشان می‌دهد که پیتر تبدیل به یک فرد تنها و در حال فرار از پلیس پس از وقایع Spider-Man: Far from Home نشده است. از نظر تئوری، پیتر منابع محافظت از خودش، خانواده‌اش و احیای اعتبارش را دارد. حتی این موضوع باعث بروز بحث‌هایی شد که قرار است در Spider-Man: No Way Home، مت مورداک (با بازی چارلی کاکس) به دنیای سینمایی مارول اضافه شود تا با درگیر شدن موسسه حقوقی نلسون و مورداک، از پیتر پارکر در دادگاه دفاع کند.

جای شک زیادی وجود دارد که مارول استودیوز و سونی یک اقتباس مستقیم از خط داستانی One More Day انجام داده باشند. داستانی اصلی شدیداً بحث برانگیز بود و هنوز هم پس از گذشت چند سال باعث بروز گفت و گوهای داغی می‌شود. الزامی به حضور مفیستو در داستان Spider-Man: No Way Home نیست، مخصوصاً بعد از این که از این شخصیت در سریال وانداویژن نیز استفاده نشد و در ضمن، قرار است کلی ویلن دیگر در این فیلم مورد استفاده قرار بگیرند.

ویلن‌های Spider-Man: No Way Home – دکتر اختاپوس، گرین گابلین، الکترو و دیگران؟

«سلام، پیتر». تریلر با بازگشت دکتر اختاپوس (با بازی آلفرد مولینا) به اتمام می‌رسد. تریلری که در آن اشاراتی به گرین گابلین (با بازی ویلم دفو) و الکترو (با بازی جیمی فاکس) نیز می‌شود. خیلی وقت بود شایعات حضور این شخصیت‌ها در Spider-Man: No Way Home در کنار اسپایدرمن‌های توبی مگوایر و اندرو گارفیلد شنیده می‌شد. حالا که در تریلر، ارتباطات مولتی‌ورسی نشان داده شده، ممکن است پیتر در مولتی‌ورس مارول گم بشود، سعی کند تا به خانه بازگردد و به این منظور به طور موقت با همتایانش از دنیاهای دیگر متحد شود؟ چنین چیزی می‌تواند تم مهم کمیک‌ها در مورد قدرت و مسئولیت را به خوبی به تصویر بکشد و از طرف دیگر به عبارت No Way Home در عنوان فیلم، معنای دیگری بدهد.

خیلی راحت می‌توان تصور کرد که Spider-Man: No Way Home به یک درگیری اساسی خلاصه شود. آیا پیتر انتخاب می‌کند تا از دنیای خودش فرار کند و زندگی قبلی‌اش را در دنیایی جدید ادامه دهد یا او قبول می‌کند که مسئولیت محافظت از دنیای خودش را دارد، آن هم به هر بهایی؟

و اگر مولتی‌ورس کلید احیای هویت پیتر پارکر باشد، چنین چیزی برای آینده دکتر استرنج در دنیای سینمایی مارول چه معنایی خواهد داشت؟ ما می‌دانیم که Spider-Man: No Way Home نقش بزرگی در وقایع فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness در سال ۲۰۲۲ بازی خواهد کرد. اگر استرنج آن قدر مغرور است که فکر می‌کند می‌تواند زمان و مکان را بازیچه قرار داده تا نه تنها جهان را نجات دهد، بلکه به تک تک قهرمانان کمک کند، ممکن است عواقب وحشتناکی برای دنیای سینمایی مارول رقم بخورد.

مرد عنکبوتی، دکتر استرنج و مولتی‌ورس مارول

همان طور که در Avengers: Infinity War دیدیم، دکتر استرنج توانست میلیون‌ها خط زمانی ممکن را در عرض چند دقیقه بررسی کند و در مولتی‌ورس به دنبال واقعیتی باشد که در آن قهرمانان زمین در نهایت توانسته‌اند در برابر تانوس پیروز شوند. آیا دکتر استرنج کاری مشابه همین را قرار است در این جا انجام دهد؟ آیا او به دنبال دنیایی می‌گردد که در آن هویت پیتر هیچوقت لو نرفته بود و آن واقعیت را با دنیای سینمایی مارول ترکیب می‌کند؟

هچنین برای بسیاری از طرفداران این پرسش پیش آمده که چرا دکتر استرنج اصلاً این جادو را انجام می‌دهد، مخصوصاً از آن جایی که ظاهراً این جادو خیلی راحت توسط پیتر می‌توانست خراب شود؟ اگر یک موضوع همیشگی در مورد جادو در دنیای سینمایی مارول باشد، این است که جادوها همیشه بهایی دارند. اگر دکتر استرنج یک دنیای مجزا پیدا کند که در آن هویت اسپایدرمن هنوز مخفی است، بهای تغییر این واقعیت چیست؟ آیا این دو دنیا تبدیل به یک دنیا می‌شوند؟ ترکیب چند دنیا تبدیل به یک دنیا در نهایت باعث به وجود آمدن حاشیه‌هایی ناهموار و اشتباهات کیهانی می‌شود. اما دکتر استرنج همچنین تصدیق می‌کند که چیزهای خیلی زیادی در مورد مولتی‌ورس وجود دارد که آن‌ها هنوز نمی‌توانند درکش کنند.

شاید کمک به مرد عنکبوتی دقیقاً چیزی است که باعث باز شدن درهای بیش‌تر در مسیر مولتی‌ورس دیوانگی می‌شود؛ همان طور که در اختیار واندا بودن کتاب دارک‌هولد (Darkhold) و متلاشی شدن خط زمانی مقدس توسط سیلوی (Sylvie) همین مسیر را هموار کردند. در این صورت، دکتر استرنج و نه اسپایدرمن، بازنده واقعی این کشمکش اقتباس شده از خط داستانی One More Day خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید