خشن‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما

ابرقهرمانان لزوما برای بچه‌ها نیستند!

هنگامی که ابرقهرمانان برای اولین‌بار ایجاد شدند، این دنیای جدید در درجه اول برای کودکان در نظر گرفته شده بود. در واقع کتاب‌های کمیک یک سرگرمی ارزان برای بچه‌ها بود؛ بنابراین با گذشت دهه‌ها این تفکر شکل گرفت که اساساٌ جهان ابرقهرمانی یک جهان کودکانه است. در نتیجه با وجود چنین جهانی بحث پیرامون خشن‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما شبیه به یک جوک بود.

با این حال، در نهایت، سازندگان کمیک شروع به پیشروی در مورد آنچه ابرقهرمانان می‌توانند انجام دهند، کردند و خیلی زود فیلم‌های ابرقهرمانی نیز توسط عامه مردم دنبال شد. امروزه کمیک‌هایی برای هر گروه سنی و جمعیتی وجود دارد که با فیلم‌ها نیز مطابقت دارند. و با توجه به تعداد زیادی فیلم ابرقهرمانی که هر ساله ساخته می‌شود، یکی از راه‌های برجسته شدن در رقابت، ارائه خشونت و خونریزی شدیدتر و شدیدتر است.

اکثر این فیلم‌ها شامل شخصیت‌هایی از خارج از دنیای اصلی Marvel و DC می‌شوند، اما حتی امثال این شرکت‌ها نیز با آثاری مانند فیلم انیمیشنی Injustice با درجه R، بر اساس مجموعه بازی‌های ویدئویی بسیار خشن، وارد گود عمل می‌شوند. حالا ما در ویجیاتو خشن‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی آمریکایی را برای معرفی به شما انتخاب کرده‌ایم. اگر هنوز معتقدید که کمیک‌ها فقط برای کودکان است، هر یک از این عناوین بلافاصله این مفهوم را از ذهن شما دور می‌کند.

یک نکته سریع قبل از شروع: فیلم‌هایی که در این لیست قرار دارند فقط بر اساس یک کتاب کمیک ساخته نشده‌اند، بلکه آنها همچنین دارای عنصری چون یک «ابرقهرمان» یا محتوای مربوط به آثار ابرقهرمانی هستند.

Punisher: War Zone | 2008

جای تعجب نیست که یک فیلم از مجموعه آثار پانیشر یا مجازت‌گر در این لیست باشد. چرا که بر اساس ماهیت این شخصیت، هر فیلم Punisher بی‌رحمانه و خشن خواهد بود. اما وحشیانه ترین فیلمِ مربوط به این شخصیت چیزی نیست جز فیلم کمتر دیده شده «PUNISHER: WAR ZONE» به کارگردانی لکسی الکساندر. این فیلم به دلیل نقدهای ضعیف و عدم کسب مخاطب به سرعت اکران شد و به سرعت نیز فراموش شد.

مهم نیست که درباره خط داستانی یا بازیگری این اثر چه تصوری دارید، نکته مهم این است که این فیلم قطعاً وحشیانه است. فرانک کسل این فیلم را با شیوه‌های وحشتناکی که برای کشتن بلد است خونین‌تر از حد تصور کرده است. برای مثال در طول فیلم اندام‌ها از بین می‌روند، صورت‌ها نابود می‌شوند و خون در همه جا پراکنده می‌شود. این یک نسخه خشونت‌بار از شخصیت‌های مارول است. میزان خشونت بیش از حد در فیلم باعث می‌شود فیلم پانیشر با بازی توماس جین در سال 2004 شبیه یک فیلم بچه گانه باشد.

V for Vendetta | 2005

فیلم V for Vendetta اقتباسی واقعاً خوب از سری کمیک‌های کلاسیک آلن مور و دیوید لوید است. این اثر که توسط واچوفسکی‌ها (سازندگان ماتریکس) نوشته و تهیه شده است دارای سبک و اجرای فوق‌العاده است. البته موضوعات و خشونت موجود در آن به محبوبیت و ماندگاری فیلم کمک می‌کند، اما قسمت‌های واقعاً وحشیانه این اثر تنها به صحنه‌های آشکار خشونت گرافیکی مربوط نمی‌شود. صحنه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد شخصیت «V» افراد را با چاقو به شکلی دیدنی می‌کشد، اما حتی با وجود این خشونت، وحشیانه‌ترین لحظات شاید بی سروصدا ترین لحظات آن باشد.

برای مثال تماشای صحنه‌هایی که ایوی برای اطلاعات در مورد V شکنجه می‌شود سخت است. دیدن عملکرد ناتالی پورتمن واقعاً باعث می‌شود دردی را که او متحمل شده احساس کنید. همچنین تعداد زیادی فلاش‌بک وجود دارد که تاریخ و شکنجه V را در نسخه‌ای از اردوگاه کار اجباری نشان می‌دهد. این فلاش‌بک‌ها و شکنجه‌های ایوی بسیار وحشیانه‌تر از هر چاقویی است که به بدن افراد فرو می‌رود.

Blade II | 2002

دو فیلم اول بلید به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تمام دوران شناخته می‌شوند. قبل از اینکه ابرقهرمانان و فیلم‌های کمیک سودآور به پرده سینما بیایند و مخاطب جذب کنند، دو فیلم اول Blade موفقیت‌های بزرگی را به نمایش گذاشتند. اما فیلم «Blade II» گیلرمو دل‌تورو را به عنوان کارگردانی توانا معرفی کرد و او خلاقیت و سبک خود را در این اثر به بهترین شکل به ارمغان آورد.

این فیلم وقایعی را به تصویر می‌کشد که در آن بلید هزاران خون آشام را به شدیدترین شکل ممکن می‌کُشد. در واقع او با استفاده از اسلحه و شمشیر خود، آنها را تکه‌تکه کرده و نابود می‌کند. بنابراین، خشونت وحشیانه یکی از نقاط قوت فیلم است. در یک صحنه Blade گردن‌ها را می‌شکند، جمجمه‌ها را خُرد می‌کند و عموماً هزاران مأمور امنیتی را قبل از مبارزه با شخصیت ران پرلمن می‌کشد. سپس بلید شمشیر را از شخصیت پرلمن می‌گیرد و او را از وسط برش می‌دهد و او را به طور کامل به دو قسمت تقسیم می‌کند.

Dredd | 2012

وقتی Dredd در سال 2012 اکران شد، هیچ کس انتظار زیادی از آن نداشت. این فیلم بر اساس یک کمیک طولانی مدت ساخته شده که بسیار مورد احترام طرفداران آن قرار دارد، اما اکثر تماشاگران هنوز شخصیت فیلم فوق‌العاده شاد سیلوستر استالونه در سال 1995 را در قامت این شخصیت می‌شناسند. اما فیلم مورد نظر ما نسخه مدرن آن است.

فیلم Dredd داستان یک قاضی در شهر مگا سیتی را روایت می‌کند. نیروی پلیس این فیلم در حکم قاضی، هیئت منصفه و اجرا کننده حکم در این شهر است. اما این فیلم ابرقهرمانی مملو از صحنه‌های اکشن جالب و خشن است که وحشیگری فوق‌العاده‌ای را نشان می‌دهد. در اکثر لحظات خون در همه جا دیده می‌شود، اندام‌ها نابود می‌شوند و قسمت‌هایی از صورت اشخاص فیلم منفجر می‌شود. تماشاگران حتی اثر موجی گلوله‌ها را در هنگام برخورد با بدن مشاهده می‌کنند. از همه مهمتر، فیلم واقعا خوب است و ارزش دیدن نیز دارد.

Robocop | 1987

فیلم RoboCop اثری است که استاندارد خشونت افسارگسیخته و وحشیانه را در یک فیلم ابرقهرمانی تعیین می‌کند. اولین فیلم از فرنچایز RoboCop با روایت داستان یک افسر پلیس که در حین انجام وظیفه کشته می‌شود و به عنوان یک سایبورگ زنده می‌شود، یک مطالعه موردی در مورد نحوه ایجاد خشونت وحشیانه در یک فیلم است. از همان ابتدا، جایی که تماشاگران شاهد کشته شدن شخصیت الکس مورفی با روشی خشن هستند، همه متوجه می‌شوند که آنها در حال تماشای یک سواری خشونت آمیز هستند. در طول فیلم، خشونت از هر صحنه نسبت به صحنه بعد افزایش یافته و در واقع، این خشونت کاملاً بلاعوض است! حتی ما در این فیلم رسماً شاهد ذوب شدن یک انسان جلوی دوربین می‌شویم.

Kick-Ass | 2010

فیلم Kick-Ass یک اثر سرگرم‌کننده است درباره اینکه یک نوجوان چگونه می‌تواند ابرقهرمان شود و سعی کند کارهای خوبی انجام دهد. در حالی که شخصیت دیو ستاره فیلم و قهرمان ما است، اما هر بار که شخصیت Hit-Girl روی پرده می‌آید، داستان دیدنی‌تر می‌شود. شخصیت سرگرم‌کننده او، همراه با میل عجیبش به قتل، این شخصیت را به خاطره انگیزترین قسمت کل فیلم تبدیل می‌کند.

در مجموع بهترین و وحشیانه‌ترین صحنه‌ها در فیلم Kick-Ass حول دختر کوچکی می‌چرخد که با لبخند بر لب کلمات بد و خشونت‌باری می‌گوید. برای مثال اولین صحنه‌ای که Hit-Girl یک اتاق پر از فروشندگان مواد مخدر را در حالی که در تمام مدت لبخند می‌زند می‌کشد، سطح جدیدی از وحشیگری افسار گسیخته است. سپس، در انتها همین شخصیت از اسلحه استفاده می‌کند تا دهها پسر را در راهرو به قتل برساند. شخصیت Hit-Girl با بازی کلویی گریس مورتز ترکیبی از شور کودکی و خشونت کاملاً بی‌رحمانه و وحشیانه است.

Deadpool 2 | 2018

فیلم Deadpool 2 واقعاً یک انفجار مطلق در امر شوخی با خشونت و کشتار بدون ترمز است. از آن جایی که کارگردان این قسمت یکی از مغز متفکر‌های پُشت فیلم جان ویک است، بنابراین چیزهای دیگری نیز به جز شوخی ددپولی به فرمول فیلم اضافه کرده است. از همان ابتدای فیلم صحنه‌های بیش از حد خشونت آمیز دیده می‌شود و این روند تا آخرین مرحله پس از تیتراژ نیز پشت سر هم ادامه دارد. در واقع این فیلم یک شوخی خشونت‌بار کمیک گونه است که به ظاهر افسار آن از هم پاشیده و پایانی در نمایش خشونت ندارد.

Darkman | 1990

دوازده سال قبل از آغاز سه‌گانه مرد عنکبوتی، کارگردان معروف ژانر وحشت سم ریمی یکی از عجیب ترین، شلوغ ترین و البته خشن‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی را تولید کرد: دارکمن. فیلم دارکمن با بازی لیام نیسون در نقش دکتر پیتون وستلیک نمایشگر یک دانشمند وحشتناک بدشکل شده است که برای انتقام از افرادی که چهره او و روابطش با دوستش جولی (برنده اسکار ، فرانسیس مک دورمند !) را مخدوش کردند، شروع به اقدامات خشنی می‌کند. از آنجایی که شخص سم ریمی پُشت دوربین این اثر قرار دارد و همچنین دست او برای اجرای صحنه‌های خشونت‌بار باز بوده، در نتیجه این اثر یکی از ماندگار ترین آثار این لیست است.

Brightburn | 2019

زمان نشان خواهد داد که برایتبورن بعدها به عنوان یک اثر کالت شناخته خواهد شد یا نه، اما این اثر خاص کارگردان دیوید یارووسکی فیلمی است که یک نقطه اشتراک شیرین و خونین بین دو ژانر ابرقهرمانی و وحشت باز کرده است. فیلم برایتبورن تهیه شده توسط جیمز گان مغز متفکر نگهبانان کهکشان و جوخه انتحار جدید، و نوشته شده توسط برادر و پسر عموی این فیلمساز یعنی مت و مارک گان، شیوه بازی با نشانه‌های ژانر وحشت و ابرقهرمانی را بلد است. یک پسر فرازمینی به سبک سوپرمن در روستاهای اطراف کانزاس سقوط می‌کند و توسط یک پدر و مادر انسان (الیزابت بنکس و دیوید دنمن) بزرگ می‌شود.

اما این پسر جوان به جای این که به حقیقت، عدالت و روش‌های عامیانه یک زندگی خوب ایمان بیاورد، در عوض معتقد است که باید با چشمان لیزری‌اش افراد را به طرز خشونت آمیزی کُشت. سناریو جالب این فیلم سرانجام تبدیل به یک ابزار برای نمایش خشونت می‌شود. خشونتی به پاره کردن فک و فرو رفتن شیشه به درون چشم نیز منتهی می‌شود. فیلم‌های دیگر در این لیست ممکن است به شکل استعاری خشونت آزاردهنده‌ای داشته باشند. اما این فیلم دارای خشونت واقعی و تاثیرگذار است.

The Crow | 1994

کلاغ فیلمی است که از جهات مختلف بی‌رحمانه است. شما خشونتی دارید که البته گاهی اوقات تماشای آن دشوار است، اما از همه جذاب‌تر این است که داستان درباره مردی است که پس از تجاوز و کشته شدن نامزدش کشته می‌شود. سپس او برای انتقام مرگ آنها به زندگی بازگردانده می‌شود، و همین باعث می‌شود که او به روش‌های بسیار خشن کارهای فراموش نشدنی را انجام دهد. از آنجا که او آسیب ناپذیر است، می‌تواند خود را با سر به خطر بیاندازد، و گاهی اوقات قبل از کشتن افراد بد یک خط شوخی نیز اجرا کند.

نکته مهم پیرامون این فیلم در مورد ستاره آن براندون لی (فرزند بروس‌لی) است که به دلیل نقص موجود در صحنه مجروح شد و بعداً در بیمارستان جان سپرد. این نکته یک شرمساری مطلق برای هالیوود بود، زیرا اگر فیلم کلاغ یک چیزی را ثابت کند، این است که براندون لی قرار بود یک ستاره شود. این بازیگر انرژی قوی و حیاتی را به داستان گوتیک و انتقام محور فیلم می‌افزاید. بنابراین، دانستن اینکه براندون لی در حین ساخت این فیلم کشته شده است،به همه چیز یک وزن احساسی وحشیانه تزریق می‌کند.

Deadpool | 2016

ددپول یکی از موفق‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ابرقهرمانی است که دارای خشونت بدون قید و بند است. فیلم از ابتدا تا انتها با شوخی‌های بزرگسالانه، کنش‌های مضحک، صحنه‌های خشونت‌بار آزاد و یک مونتاژ جنسی بسیار عجیب و غریب پر شده است. اگر این لیست مربوط به رتبه‌بندی بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی با درجه R بود، Deadpool ممکن بود در صدر جدول قرار بگیرد، اما حتی با بازی قوی و داستان سرگرم‌کننده‌اش، این فیلم وحشیانه‌ترین اثر ابرقهرمانی تاریخ نیست.

با این حال، وقتی فیلم می‌خواهد وحشیگری را نشان دهد، عقب نمی‌ماند. به طور خاص، یک صحنه در اوایل فیلم وجود دارد که در آن ددپول هنگام تیراندازی افراد بد داستان، گلوله‌های خود را شمارش می‌کند. او یک گلوله دارد اما پیش روی او بیش از یک مرد شرور وجود دارد. بنابراین او همه آنها را به صف می‌کند و گلوله را به سر هر یک از آنها شلیک می‌کند. اینجاست که گوشت، خون و مغز آنها به پرواز در می‌آید. سپس او برای تکمیل کار خود، شمشیرهایش را به درون شکم مردی فرو می‌کند. این صحنه بسیار وحشیانه و خشن است.

Watchmen | 2009

کمیک Watchmen یکی از بزرگترین مجموعه‌های داستانی کمیک تمام دوران است. بنابراین، وقتی زک اسنایدر تصمیم گرفت این اثر را برای یک فیلم با بودجه‌ای بزرگ اقتباس کند، طرفداران به نتیج آن شک کردند. این فیلم به جز چند صحنه و اضافات کلیدی، یک بازسازی کمیک‌بوکی تقریباً موفق است. در واقع اسنایدر کار آلن مور و دیو گیبونز را تقریباً فریم به فریم به زندگی زنده و پویا تبدیل می‌کند.

با نمایش یکی از بهترین سکانس‌های ابتدایی تمام دوران، فیلم Watchmen خشونت‌بار شروع می‌شود و هرگز نیز متوقف نمی‌شود. همچنین برخی از بازیگران آنقدر عالی هستند که نمی‌توانید تصور کنید شخص دیگری آن لباس های تنگ را پر کند. از طرفی خشونت در این اثر تا حدودی تقویت می‌شود که قهرمانان فیلم به طور معمول و به اندازه کافی به افراد اطرافشان ضربات دردناکی وارد می‌کنند تا استخوان‌های بدن آنها را بشکنند. بنابراین، این فیلم نیز جایگاه مستحکمی درون این لیست به خودش اختصاص می‌دهد.

The Suicide Squad | 2021

قسمت جدید از فیلم جوخه خودکشی به کارگردانی جیمز گان با فراموش کردن درجه PG-13 فیلم اول، خود را به عنوان یک بازی بسیار سنگین و بسیار خونین در ژانر ابرقهرمانی معرفی می‌کند تا ببیند چه کسی می‌تواند بیشترین افراد را به پیچیده ترین شیوه‌ها بکشد. برای مثال در این فیلم شخصیت هارلی کوئین نامزد خود را با خونسردی می‌کشد و با یک نیزه از کل راهرویی که افراد شرور در آن قرار دارند می‌گذرد. پادشاه کوسه به نام خود عمق می‌بخشد و به خوی ذاتی خود عمل می‌کند و مردم را کامل می‌خورد. در مجموع افراد حاضر در جوخه خودکشی کشتار و قتل‌های زیادی را بدون هیچگونه ترحم انجام می‌دهند.

جیمز گان تمام اسباب بازی‌هایی را که در تمام دوران حرفه‌ای خود در سینما با آن بازی می‌کرد در این اثر باهم ترکیب کرده است. برای مثال ما در این فیلم تیم‌های خرابکار، خشونت‌های کارتونی، موجودات هیولایی و رگبار شوخی‌های عجیب و غریب را شاهد هستیم. آنچه تفاوت را برای نمایش خشونت این فیلم ایجاد می‌کند قلب و احساس درون آن است. با این اوصاف جایگاه این اثر در این لیست بسیار برتر است.

Blade | 1998

بلید واقعاً راه را برای فیلم‌های ابرقهرمانی مدرن هموار کرد. نشان دادن این که می‌توانید داستانی درباره یک ابرقهرمان کتاب‌های مصور به صورت جدی اما سرگرم‌کننده بیان کنید در آن زمان امری انقلابی بود. فیلم بلید شاید پادزهر فیلم‌های بتمن ساخته جوئل شوماخر بود که چند سال قبل از آن فیلم‌های کمیک بوک را خراب کرد. بهترین قسمت فیلم این بود که چگونه هرگز یکبار هم سعی نکرده است اثری برای بچه‌ها باشد و لحن فیلم را خراب کند.

وحشیانه ترین صحنه در کل فیلم زمانی اتفاق می‌افتد که بلید به یک کلوب شبانه می‌رود. کلوپ شبانه پر از خون آشام‌ها است که می‌رقصند و اوقات خوشی را سپری می‌کنند. سپس، سیستم بارانی پا می‌گیرد تا باشگاه را در خون خیس کند. این صحنه به قدری خشونت‌بار است که به یک شورش تبدیل می‌شود. سپس بلید وارد می‌شود و همه اعضای باشگاه را نابود می‌کند. این صحنه بسیار خشن و وحشیانه است؛ یک راه عالی برای معرفی شخصیت و شروع فیلمی که همه چیز را شروع کرد!

Logan | 2017

وقتی به فیلم‌های ابرقهرمانی وحشیانه با درجه خشونت افسار گسیخته فکر می‌کنید، باید در نظر بگیرید لوگان از بهترین‌های آن لیست است. چرا که این فیلم تمام جنبه‌های وحشیگری را بررسی می‌کند. خون، خشونت و خونریزی همه عناصر درونی فیلم هستند. ما در این اثر دختر كوچكی داریم كه شرور‌های فیلم را بدون هیچ ترحمی نابود می‌کند و تکه‌تکه می‌کند.

لوگان شاید بهترین فیلم ابرقهرمانی تمام دوران با رتبه خشونت R باشد. جیمز منگولد با جدی گرفتن شخصیت لوگان و نشان دادن وحشی بودن او، دقیقاً همان چیزی را که تماشاچیان مشتاق دیدن آن بودند به آنها هدیه می‌کند. یک ولورین واقعاً رها شده و بی پروا در این اثر وجود دارد که علاوه بر داشتن لحظات فوق العاده احساسی چنگال خود را به جمجمه افراد شرور می‌چسباند. او در کارهایی که انجام می‌دهد بهترین است و آنچه او انجام می‌دهد، چیزی نیست جز یک قتل وحشیانه!

نکته مهم در مورد لوگان این است که از لیست‌هایی مانند این فراتر می‌رود. این فقط یکی از بهترین فیلم‌های دارای رتبه R یا پنج فیلم برتر کمیک‌بوکی نیست، بلکه یکی از بهترین فیلم‌های 20 سال گذشته است. فیلم جیمز منگولد یک فیلم حماسی وسترن است که هنوز هم به شدت احساس تازگی می‌کند. در واقع این اثر همان قوسی است که پس از 17 سال، ولورین هیو جکمن شایسته آن بود. بخش کلیدی موفقیت این اثر آن است که فقط بهانه‌ای نیست که یکی از مردان ایکس افراد دورش را نابود کند، بلکه لوگان بی‌رحم است زیرا باید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید