دارندگان پلی استیشن 5 بازی‌های فیزیکی را به دیجیتالی ترجیح می‌دهند

بازار این پلتفرم هنوز آنقدرها دیجیتالی نشده است

دارندگان پلی استیشن 5 بازی‌های فیزیکی را به دیجیتالی ترجیح می‌دهند

آماری که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد دارندگان پلی استیشن 5 خرید فیزیکی بازی‌ها را به دیجیتالی ترجیح می‌دهند.

این آمار از شرکت Global Sales Data منتشر شده است. سام ناجی، مشاور بازی‌های ویدیویی این شرکت، طی یک کنفرانس از یافته‌های خود درباره فروش بازی‌های پلی استیشن 5 از نوامبر ۲۰۲۰ تا آگوست ۲۰۲۱ صحبت کرد. این نتایج فروش فیزیکی بازی‌ها در ۲۳ کشور دنیا، و فروش دیجیتالی آن‌ها در ۴۹ کشور دنیا را پوشش می‌دهند و شامل تمام ناشرهای بزرگ و معتبر می‌شوند.

طبق کشفیات، بازی‌های فیزیکی از نظر تجاری همواره عملکرد بهتری نسبت به دیجیتالی داشته‌اند، در حدی که در آگوست ۲۰۲۱ بازی‌های جعبه‌ای ۵۱٪ بیشتر از بازی‌های دانلودی فروش داشته‌اند. تنها در نوامبر ۲۰۲۰ بود که فروش دیجیتالی بازی‌ها با ۹۵۰ هزار نسخه فروش رفته توانست از فروش فیزیکی با ۸۴۰ هزار نسخه فروش رفته عبور کند.

بعد از آن، بازی‌های فیزیکی همواره نسخه‌های بیشتری نسبت به دیجیتالی فروخته‌اند و اختلافشان هم آرام آرام بیشتر شده است. در دسامبر ۲۰۲۰، به ازای هر ۴ نسخه دیجیتالی ۵ نسخه فیزیکی فروش رفتند. این در حالیست که در پایان ماه آگوست، به ازای هر ۲ نسخه دیجیتالی ۳ نسخه فیزیکی فروخته شدند. از زمان انتشار پلی استیشن 5 در نوامبر ۲۰۲۰ تا آگوست ۲۰۲۱، مجموعا ۱۰.۱۴ میلیون بازی فیزیکی و ۷.۵۱ میلیون بازی دیجیتالی به فروش رفته‌اند.

ناجی چهار عامل برای به وجود آمدن این آمار و ارقام مطرح کرده است: اول از همه قیمت ۷۰ دلاری بازی‌های پلی استیشن 5 و تمایل مشتریان به خرج کردن چنین پولی برای یک کالای فیزیکی است. این مستقیما به عامل دوم ختم می‌شود، که علاقه گیمرهای کنسولی به داشتن یک کتابخانه فیزیکی از بازی‌های ویدیویی است. ناجی سپس به قابلیت فروختن و قرض دادن بازی‌های فیزیکی اشاره کرد، و در نهایت گفت که فروش دیجیتالی در بازی‌های قدیمی‌تر عملکرد بهتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید