فورتنایت رسما به آنریل انجین ۵ کوچ می‌کند

بزرگ‌ترین بازی اپیک گیمز به سمت موتوری جدید می‌رود

فورتنایت رسما به آنریل انجین ۵ کوچ می‌کند

با شروع چپتر سوم فورتنایت، شرکت اپیک گیمز به طور رسمی اعلام کرد که ساخت و توسعه فورتنایت (Fortnite) به موتور بازی‌سازی قدرتمند آنریل انجین ۵، آخرین نسخه از فناوری گرافیکی این شرکت انتقال یافته است.

سال گذشته پس از آن که دموی فنی موتور بازی‌سازی آنریل انجین ۵ (Unreal Engine) برای اولین بار منتشر شد، تیم سویینی، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت اپیک گیمز اعلام کرد که ساخت و توسعه بازی فورتنایت از اواسط سال میلادی ۲۰۲۱ به موتور آنریل انجین ۵ منتقل خواهد شد. او همچنین اضافه کرد که نسخه جدید موتور «برای انجام کارهایی ساخته شده که امروزه مطلقاً امکان پذیر نیستند». اما در اواسط سال ۲۰۲۱ خبری از این انتقال نشد تا این که شب گذشته اکانت رسمی توئیتر موتور بازی‌سازی اعلام کرد که با شروع چپتر سوم، ساخت و توسعه فورتنایت به موتور قدرتمند آنریل انجین ۵ منتقل شده است.

فورتنایت

از ابتدای سال میلادی ۲۰۲۱، موتور آنریل انجین ۵ به طور رسمی و به صورت دسترسی اولیه (Early Access) منتشر شد و برای بازی‌سازان این فرصت را فراهم کرد تا ابزارها و ویژگی‌های جدید در موتور نسل بعد را مورد آزمایش قرار دهند. در حال حاضر پروژه‌ها و نسخه‌های آزمایشی فنی زیادی از آنریل انجین ۵ در دست ساخت قرار دارند و خبرهای آنها منتشر شده است.

استودیوهای بزرگ و مهمی همچون استودیو The Coalition (تیم سازنده Gears of War) کار ساخت بر روی موتور جدید را آغاز کردند و یک دموی فنی چشم‌نواز با استفاده از آنریل انجین ۵ به نمایش گذاشتند که نگاهی اجمالی به آینده سری Gears در کنسول قدرتمندی همچون ایکس باکس سری ایکس را در اختیار دوست‌داران قرار می‌داد. هفته گذشته نیز خبر ساخت بازی تعاملی Matrix Awakens پیش از آن که به طور رسمی معرفی شود، بر روی PSN لیک شده بود که از موتور آنریل انجین ۵ استفاده خواهد کرد. استودیو Psyonix سازنده راکت لیگ و همچنین استودیو Obsidian Entertainment سازنده بازی The Outer Worlds 2 نیز پیش از این اعلام کرده بودند ساخت و توسعه بازی خود را به این موتور پیشرفته انتقال خواهند داد.

اما فورتنایت یک گام فراتر از تمامی این پروژه‌های آزمایشی خواهد گذاشت و پروسه ساخت و توسعه خود را به طور کامل به موتور آنریل انجین ۵ منتقل خواهد کرد تا با صرف نظر از نمایش تنها یک دموی فنی، قدرت اصلی موتور بازی‌سازی را به رخ همگان بکشد. زمانی که این موتور پیشرفته به طور کامل عرضه شود، از تمامی کنسول‌های حال حاضر و نسل بعد، پی‌سی، سیستم عامل iOS و همچنین سیستم عامل اندروید پشتیبانی خواهد کرد.

بازی فورتنایت هم اکنون برای پی‌سی، پلی استیشن ۴ و ۵، ایکس باکس وان و ایکس سری ایکس قابل دسترس است. روز گذشته به تحلیل نقشه چپتر سوم و راز و رمزهای پنهان آن پرداخته بودیم که از بازگشت اعضاء گروه Seven خبر می‌داد و پیش از آن نیز اشاره کرده بودیم اسکین‌های پیش‌ فرض اصلی بازی به فروشگاه اضافه شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید