۱۰ ماد گرافیکی که ظاهر بازی‌ها را به شکل چشم‌گیری تغییر دادند

یکی از بهترین ویژگی‌های پی‌سی‌ گیمینگ، امکان استفاده از هزاران مادی است که توسط کاربران مختلف ساخته شده. خیلی از بازی‌ها مثل اسکایریم و GTA V به لطف ماد‌ها تبدیل به یک بازی متفاوت شدند. برای مثال اگر مادها وجود نداشتند، الان قادر به تجربه رول‌پلی در GTA V نبودیم.

اما مادها قرار نیست صرفا به بازی‌ها یک آیتم یا تعدادی ویژگی‌ تازه اضافه کنند. بلکه بسیاری از مادهایی که در حال حاضر روی وبسایت‌های مختلف منتشر شده‌اند، مستقیم روی ظاهر بازی‌ها تاثیر می‌گذارند و زیبایی بصری آن‌ها را دو چندان می‌کنند. برای همین در این مقاله از ۱۰ ماد گرافیکی برایتان می‌گوییم که به شکل چشم‌گیری ظاهر بازی‌های پر طرفدار را تغییر دادند و زیبایی خاصی به آن‌ها بخشیده‌اند. پس در ادامه با ویجیاتو همراه باشید.

۱۰) سینماتیک ماد برای Half Life 2

Half Life 2 یکی از بزرگترین بازی‌های تاریخ است و بسیاری از افرادی که در حال خواندن این مقاله هستند (منجمله خودم)، امیدوارند زنده باشند و اپیزود سوم یا حتی قسمت بعدی آن را تجربه کنند. Half Life 2 از نظر گیم‌پلی هنوز فوق‌العاده به نظر می‌رسد و از آن بازی‌هایی است که برخی پی‌سی گیمرها هر از چندگاهی دوباره به سراغش می‌روند و تجربه‌اش می‌کنند.

با این حال، اگر تا الان سراغ Half Life 2 نرفته‌اید، شاید گرافیک نسبتا سالخورده آن، توی ذوق‌تان بزند. برای اینکه چنین اتفاقی نیفتد، حتما قبل از شروع بازی به سراغ سینماتیک مادی بروید که فیک فکتوری ساخته. سینماتیک ماد به طور ویژه روی بافت‌ها، جزئیات مدل‌ها و حتی شارپنس بازی تاثیر می‌گذارد و گرافیک بازی را به شکل ویژه‌ای ارتقا می‌دهد.

۹) ری‌برث ماد برای The Elder Scrolls III: Morrowind

حرف از سالخوردگی شد؛ خب بگذارید کمی هم از The Elder Scrolls III: Morrowind برایتان بگویم. قبل از اینکه اسکایریم یا آبلیویون عرضه شوند، این Morrowind بود که معنای بازی‌های نقش آفرینی را تغییر داد و با تمام محدودیت‌های آن زمان توانست ما را با دنیایی پر از جادو و اژدها آشنا کند.

با این حال، اگر واقع‌بینانه به قضیه نگاه کنیم، باید گفت که گرافیک Morrowind واقعا سالخورده شده و به سختی می‌توان تحملش کرد؛ البته اگر بازی را بخواهید در حالت اصلی‌اش تجربه کنید. با این حال، از آنجایی که رابطه بازی‌های بتسدا هنوز با مادسازها خوب است، شاید بد نباشد برای چشیدن طعم یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌های کلاسیک تاریخ، از ماد ری‌برث ساخته شده توسط ترنس‌مستر کمک بگیرید. ری‌برث به شکلی باور نکردنی ظاهر بازی را تغییر می‌دهد و تا حد امکان گرافیک Morrowind را به استانداردهای امروزی نزدیک‌ می‌کند.

۸) فوتو ریلستیک ماد تمریل برای The Elder Scrolls V: Skyrim

مثل Morrowind، برای اسکایریم هم تعداد زیادی ماد گرافیکی با کیفیت طراحی شده که هر کدامشان ظاهر بازی را از چیزی که هست جذاب‌‌تر می‌کنند. اما از بین تمام این مادهای گرافیکی باید به فوتو ریلستیک ماد تمریل اشاره کرد.

فوتو ریلستیک ماد تمریل، جهان اسکایریم را به قدری تغییر می‌دهد که اگر ویدیوهایش را ببینید متوجه نمی‌شوید که این بازی، سال ۲۰۱۱ عرضه شده. سایه‌های عمیق‌تر، بافت‌های طبیعی‌تر، کنتراست رنگی غنی‌تر و حتی نور پردازی بهتر، همه از ویژگی‌های ماد فوتو ریلستیک تمریل هستند و به لطفشان اسکایریم، تبدیل به بازی به شدت زیباتری می‌شود.

۷) ری‌شید ماد دیجیتال دریمز برای Red Dead Redemption 2

اگر بخواهیم ۱۰ بازی برتر تاریخ را نام ببریم که گرافیک فوق‌العاده‌شان هوش از سر هر گیمری می‌برد، قطعا Red Dead Redemption 2 جزو ۳‌تای اول لیست خواهد بود. جدیدترین بازی راکستار به قدری زیبا است که فقط می‌توان در جهان آن قدم زد و جلوه‌های بصری بی‌نظیرش را تحسین کرد.

با این حال، چه کسی از زیبایی بیشتر بدش می‌آید. اخیرا ری‌شید ماد دیجیتال دریمز برای Red Dead Redemption 2 منتشر شده که به لطف آن، غرب وحشی بازی ظاهری واقع‌گرایانه‌تر به خود می‌گیرد.

۶) نچرال ویژن ریمسترد برای GTA V

همانطور که ابتدای متن هم گفتم، سرنوشت GTA V روی پی‌سی با مادها گره خورده و هر روز مادسازها هزاران ویژگی ریز و درشت به بازی اضافه می‌کنند. اما در این جا صحبت بر سر ماد‌های گرافیکی است. پس قطعا نمی‌توان ماد نچرال ویژن ریمسترد GTA V را نادیده گرفت.

ماد نچرال ویژن ریمسترد GTA V، زیبایی دنیای این بازی ۸ ساله را چندین برابر بیشتر می‌کند و باعث می‌شود بازی طوری به نظر برسد که انگار همین دیروز عرضه شده. ماد نچرال ویژن ریمسترد GTA V، یکی از جذاب‌ترین و در عین حال واقع‌گرایانه‌ترین مادهای گرافیکی ساخته شده است و حالا که بازی روی اپیک گیمز رایگان شده، بد نیست با آن بازی را تجربه کنید.

۵) جفرسون ریتکسچرد ماد برای GTA San Andreas

تا همین چند لحظه پیش داشتیم در مورد بازی ۸ ساله راکستار حرف می‌زدیم و از کاری که ماد گرافیکی جذاب نچرال ویژن با آن کرده بود می‌گفتیم. اما بیایید کمی به عقب‌تر برگردیم و ببینیم که مادسازها با بازی موفق و خاطره‌انگیز ۱۳ سال پیش آن‌ها چه کار کرده‌اند. بله در مورد GTA San Andreas صحبت می‌کنم که هنوز هم برای بسیاری از گیمرها، بهترین GTA تاریخ است و جایگزینی برایش پیدا نشده.

البته GTA San Andreas دیگر آن ظاهر جذابش را از دست داده و حالا خیلی سخت می‌شود گرافیک سال‌خورده‌اش را تحمل کرد. با این حال، کافیست نگاهی به تصویری که همین چند خط بالاتر برایتان گذاشتم بیندازید تا متوجه شوید هنوز هم می‌توانید به سراغ GTA San Andreas بروید و خاطرات روزهای خوش گذشته را زنده کنید. چراکه ماد جفرسون ریتکسچرد، تقریبا تمام اجزای تشکیل دهنده گرافیک بازی را با تغییراتی اساسی همراه کرده و باعث شده تا GTA San Andreas ظاهری امروزی‌تر و جذاب‌تر پیدا کند.

۴) آر ای ایمرژن ماد برای Resident Evil 2

به لطف موتور گرافیکی تازه کپکام، بازسازی Resident Evil 2 را می‌توان از نظر بصری جزو پرگرافیک‌ترین بازی‌های ۵ سال اخیر قرار داد. با این حال، چرا نباید به همین قناعت کنیم و با استفاده از مادها، گرافیک بازی را ارتقا ندهیم؟

خب برای این کار، ماد آر ای ایمرژن را داریم که تقریبا روی همه چیز، از سایه‌زنی‌ها گرفته تا بافت‌ها و نور پردازی، تاثیر می‌گذارد و ظاهر ترسناک محیط بازی را از چیزی که هست هم جذاب‌تر می‌کند.

۳) سوپر توربو لایتینگ ماد برای The Witcher 3

The Witcher 3 در کنار اینکه یکی از بهترین بازی‌های دهه اخیر است، گرافیک چشم‌نوازی هم دارد که نمی‌توان از تماشای آن لذت نبرد. با این حال، برخی از طرفداران این فرانچایز به خاطر دانگرید گرافیک بازی نسبت به اولین نمایش‌هایش، ناراضی بودند و واقعا هم می‌شد به آن‌ها حق داد.

برای همین، بسیاری از مادسازها دست به کار شدند و سعی کردند ظاهر بازی را به چیزی که در نمایش‌های اولیه‌اش دیده بودیم نزدیک کنند. یکی از مادهایی که خیلی به این هدف نزدیک شد، ماد سوپر توربو لایتینگ است که مستقیما روی نور پردازی بازی تاثیر می‌گذارد و ظاهر جذاب‌تری به جهان غنی و زیبای The Witcher 3 می‌بخشد.

۲) ماد SEUS برای Minecraft

تریلرهای RTX ماینکرفت را دیده‌اید و توانایی خرید کارت‌های گرافیک ۲۰۸۰ یا ۲۰۷۰ را ندارید؟ خب پس شاید بد نباشد، ماد سانیک ایترز را روی بازی امتحان کنید. اصولا شاید گرافیک در ماینکرفت، کم‌ترین اهمیت را داشته باشد. اما آن‌هایی که در خلق جهان‌هایی بی‌نظیر دستی بر آتش دارند، می‌دانند که مادهای گرافیکی می‌توانند چه تاثیری روی آثارشان بگذارند.

سانیک ایترز ماد در یک کلام یکی از بی‌نظیرترین مادهای گرافیکی است و از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به افکت‌های واقع‌گرایانه آب و هوا، آب‌های طبیعی‌تر، ابرهای پر جزئیات‌تر، نورپردازی چشم‌نواز و انمیشین‌های بیشتر برای سبزه‌ها و چمن‌زارها اشاره کرد. البته برای استفاده از این ماد، باید سیستم قدرتمندی هم داشته باشید. با این حال، امتحانش ضرر ندارد. شاید سیستم‌تان از پس اجرای آن برآمد.

۱) ایپکس ری‌شید ماد برای Watch Dogs

راستش را بخواهید هنوز اولین نمایش Watch Dogs در E3 2012 را با آن گرافیک معرکه‌اش یادم نرفته. اما متاسفانه آن چیزی که تماشا کردیم، هیچ وقت به دستمان نرسید و شاهد دانگرید عجیبی بودیم که مثالش در تاریخ ویدیو گیم سابقه نداشت.

از روز عرضه بازی تا همین حالا، تعداد زیادی از مادسازها در تلاش بودند تا بازی را به چیزی که انتظارش را داشتیم نزدیک کنند. برخی‌ها به این هدف نزدیک شدند و برخی دیگر هم نه. اما در بین همه آن‌هایی که موفق شده بودند، باز هم کیفیت کار دیجیتال دریمز با ماد ایپکس ری‌شید چیز دیگری بود. دیجیتال دریمز با بهبود کیفی سایه‌ها، بازتاب نور، بافت‌ها و حتی جزئیات، توانست گرافیک بازی را به دموی E3 2012 نزدیک کند و دلیلی به ما بدهد که شاید یک فرصت دوباره به Watch Dogs بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید