۱۰ موردی که در طول سال‌ها از کلش آف کلنز حذف شده‌اند

فداکاری در راه رسیدن به موفقیت

از زمانی که بازی کلش آف کلنز برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ توسط استودیوی سوپرسل معرفی شد، تاکنون دچار تغییرات بسیاری شده است. تغییراتی که شاید بسیاری از بازیکن‌های امروزی بازی کلش آف کلنز، درست آن‌ها به یاد نیاورند! اما این تغییرات بازی را دست‌خوش فراز و نشیب‌های بسیاری کرده‌اند. در طول چندین سال گذشته، سوپرسل تلاش بسیاری کرد تا کیفیت کلش آف کلنز را بهبود ببخشد و بازی‌ها جذاب‌تر کند، برای همین آن‌ها تصمیم به حذف بسیاری از قابلیت‌ها و آیتم‌های بازی گرفتند.

اگر از بازیکن‌های قدیمی کلش آف کلنز باشید، حتما اسامی آشنایی در این لیست خواهید دید. سوپرسل به ندرت تصمیم به حذف مورد خاصی از بازی‌هایش می‌گیرد و برای همین، دلیل تصمیمات آن‌ها برای حذف برخی از ویژگی‌های بازی واقعا می‌تواند شنیدنی باشد. همراه ویجیاتو باشید تا باهم نگاهی به این تغییرات بیندازیم و سری به ویژگی‌های حذف شده از بازی کلش آف کلنز بزنیم.

سنگ‌های کمیاب


کلش آف کلنز

سنگ‌ها در بازی چندان چیز با ارزشی محسوب نمی‌شوند. شما می‌تواند با پرداخت مقدار کمی طلا، خیلی راحت این سنگ‌ها را از محیط بازی حذف کنید. اما مسئله‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که بعد از از بین بردن سنگ‌ها در بازی، دیگر هیچ سنگی در محیط بازی‌ شما اسپاون نخواهد شد. سخت نگیرید! از بین بردن چند سنگ چندان هم ناراحت کننده نیست.

اما در نسخه‌های اولیه بازی سنگی وجود داشت که تنها وقتی شما بازی را به تازگی شروع می‌کردید، اسپاون می‌شد. این سنگ هیچ ویژگی خاصی نداشت، اما شکل آن سبب می‌شد تا متفاوت‌تر از دیگر موانع عادی بازی باشد. وقتی بازی از حالت بتا و نسخه‌های اولیه‌اش خارج شد، این سنگ نیز دیگر در بازی دیده نشد و از آنجایی که بسیاری از پلیرها هنگام شروع بازی این سنگ را حذف کرده بودند، دیگر این سنگ در بازی آن‌ها اسپاون نشد و تنها تعدد کمی از پلیرها این سنگ را هنوز نگه داشته‌اند.

قابلیت گلوبال چت


کلش آف کلنز

اگر از بازیکن‌های قدیمی کلش آف کلنز باشید، حتما قابلیت گلوبال چت بازی را به یاد دارید. زمانی‌که کلش آف کلنز پایش به دنیای بازی‌های ویدیویی باز شد، مکانیزم‌هایی که به همراه داشت باعث می‌شد تا این بازی یکی از خلاقانه‌ترین بازی‌های آن دوران باشد. قابلیت چت عمومی نیز از جمله همین مکانیزم‌ها بود که پلیرهای بسیاری از آن برای پیدا کردن اعضای جدید و سرگرم شدن استفاده می‌کردند و به نوعی، شیفته آن بودند.

اما مشکل بزرگی که این قابلیت داشت، چت‌هایی بود که شاید مناسب بسیاری از پلیرهای بازی نبود. از طرفی خطر فیشینگ و مسائل مربوط به حریم خصوصی بازیکن‌ها، مدام آن‌ها را تهدید می‌کرد و همبن موضوع سوپرسل را به فکر حذف این قابلیت انداخت. سال ۲۰۱۹ بود که سوپرسل اعلام کرد که دیگر این قابلیت در بازی وجود نخواهد داشت و بجای آن، آن‌ها قابلیتی به بازی اضافه کرده بودند که پلیرها می‌توانستند با استفاده از برچسب‌ها و تگ‌های مختلف، کلن‌های مدنظرشان را پیدا کنند. تصمیمی که شاید کمی عجیب بود اما سوپرسل مجبور به انجام چنین کاری بود.

آبشار


کلش آف کلنز

آبشار اورجینالی که در نسخه‌های اولیه بازی وجود داشت، حالا دیگر تبدیل به یکی از نمادهای نوستالژیک کلش آف کلنز شده است. اما چه چیزی باعث شده که این آبشار دوست داشتنی از بازی حذف شود؟ وقتی بازی در سال ۲۰۱۲ معرفی شد، بازی از نظر گرافیکی انقلابی بزرگ در آن زمان بود. طبعا نمایش چنین گرافیکی آن‌هم با جزئیات بسیار بالا، کاری بسیار دشوار بود. از طرفی بسیاری موبایل آن زمان، سخت افزار کافی برای نمایش چنین جزئیاتی نداشتند و عملکرد بازی را پایین می‌آوردند.

درنهایت سوپرسل برای جوگیری از لگ و افت فریم ریت بازی، آبشار را چندماه پس از انتشار بازی حذف کرد. هرچند که آبشار در سال ۲۰۲۰ دوباره به بازی اضافه شد، اما آن آبشار اورجینال خاطره‌ای بود که هرگز فراموش نخواهد شد و باید به آن در این لیست اشاره می‌کردیم.

قابلیت فروش ساختمان‌ها


کلش آف کلنز

شاید دیدن چنین تیتری با توجه به فاکتورهای امروزی کلش آف کلنز، چندان منطقی به نظر نرسد. اما زمانی بود که شما می‌توانستید ساختمان‌هایتان را به بازی بفروشید! سوپرسل تقریبا به شما اجازه فروش همه‌چیز را در بازی می‌داد. این قابلیت عجیب به دلایل مشخصی، نهایتا در زمستان سال ۲۰۱۲ از بازی حذف شد. یکی از دلایل مهم حذف این قالبیت این بود که بسیاری از بازیکن‌ها، ساختمان‌های مهمشان را می‌فروختند و عملا وجود چنین قابلیتی در بازی، غیرمنطقی بود.

دیوارهای آبی


کلش آف کلنز

دیوارها در بازی کلش آف کلنز یکی از مهم‌ترین المان‌های دفاعی شما هستند. وقتی در بازی به تاون‌هال ۱۰ می‌رسیدید، دیوارهای مکس شما هم حالتی آبی رنگ به خودش می‌گرفت و شکلی جذاب داشت. اما وقتی سوپرسل تاون‌هال ۱۱ را معرفی کرد، دستی بر سر و روی دیوارهای تاون‌هال ۱۰ کشید و شکل آن‌ها را کاملا تغییر داد. اما چه چیزی باعث شد که سوپرسل دیوارهای آبی را حذف کند؟

جواب ساده است! اگر شما به تم تاون‌هال ۱۰بازی نگاه کنید، متوجه می‌شوید که همه‌ ساختمان‌ها قرمز رنگ و حالتی آتشین دارند. این المان‌ها به هیچ عنوان با دیوارهای آبی رنگ ترکیب خوبی نمی‌ساختند و محیط بازی یک‌دست دیده نمی‌شد و برای همین سوپرسل تصمیم به حذف این نوع دیوارها گرفت.

لوت کردن با استفاده از Lightning Spell


کلش آف کلنز

اسپل‌ها در بازی یکی از تاثیرگذارترین المان‌های بازی هستند. اما مشکلی که وجود داشت این بود که بسیاری از بازیکن‌ها از Lighting Spell برای لوت کردن، استفاده می‌کردند. تنها کافی بود که شما چند عدد Lighting Spell آماده کنید و بعد از آن، همه‌چیز فراهم بود تا شما به لوتتان برسید. این قابلیت بازی واقعا اذیت کننده بود! زیرا دیگر بازیکن‌ها می‌توانستند تنها با استفاده از چند عدد اسپل و بدون نیاز به هیچ تلاشی، لوت شما را بگیرند و هیچ‌کاری از دست شما ساخته نبود.

نهایتا سوپرسل متوجه این موضوع شد و در سال ۲۰۱۵ آن‌ها، منابع شما را در مقابل Lighting spell مقاوم کردند و دیگر ذخایر شما هیج آسیبی در مقابل این اسپل دریافت نمی‌کرد. به نظرم واقعا باید از سوپرسل بابت رسیدگی به این موضوع تشکر کرد.

امکان ساخت اسپل با گلد


کلش آف کلنز

همان‌طور که اشاره کردیم، اسپل‌ها جایگاه مهمی در استراتژی‌های شما در بازی دارند. وقتی اسپل‌ها تازه به بازی اضافه شده بودند، شما مجبور بودید که برای ساخت و استفاده از این اسپل‌ها، از گلد استفاده کنید. مکانیزمی که در آن زمان اصلا با المان‌های کلش آف کلنز جور در نمی‌آمد. بازیکن‌های بسیاری به این موضوع اعتراض کردند و نهایتا سوپرسل تصمیم گرفت که از گلد برای ساخت و ارتقای ساختمان‌ها در بازی استفاده کند و برای ساخت نیروها و اسپل‌ها از الکسیر کمک بگیرد و با انتشار آپدیتی، دوباره همه‌چیز را به حالت اول بازگرداند.

آسیب‌پذیری دو برابری پکا مقابل تسلا


کلش آف کلنز

پکا یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین نیروهای کلش آف کلنز محسوب می‌شود و طرفداران بسیاری نیز دارد. در سال ۲۰۱۶ سوپرسل با انتشار آپدیتی میزان آسیب‌پذیری پکا را مقابل تسلا کاهش داد. دلیل این موضوع بخاطر محبوبیت بالای پکا بود. از طرفی تسلا به شدت قدرتمند می‌شد و تعادل بازی را بهم می‌ریخت. اعتراض هواداران به این موضوع نتیجه داد و سوپرسل مجبور به کاهش آسیب‌پذیری پکا مقابل تسلا شد.

ترپ‌ها


کلش آف کلنز

تله‌ها نقشی کلیدی در استراتژی‌های بازی و چیدمان مپ‌ها دارند. به ویژه اگر طرفدار بخش کلن وارز باشید، به خوبی می‌دانید که ترپ‌ها چقدر می‌توانند مهم باشند. اما ایراد بزرگی درباره این ترپ‌ها وجود داشت. برخی از نیروهای بازی، ترپ‌ها را قبل از رسیدن خودشان فعال می‌کردند و این موضوع سبب می‌شد که این نیروها دیگر هیج آسیبی نبینند. برای مثل اگر شما از نیروی ویچ استفاده می‌کردید، اسکلتون‌هایی که ویچ‌ها می‌ساختند به دلیل سریع‌تر بودن، زودتر به این ترپ‌ها می‌رسیدند و دیگر هیچ آسیبی به خود ویچ‌ها وارد نمی‌شد.

همین ایراد کوچک باعث شده بود که پلیرها از این نقطه ضعف استفاده کنند و در مسابقات مهم و کلن وارزها، این ویژگی به آن‌ها کمک می‌کرد تا دست برتر را در بازی داشته باشند. نهایتا سوپرسل با انتشار آپدیتی این موضوع را برطرف کرد و دستی بر سر و روی نیروها و ترپ‌ها کشید.

استفاده از Poison Spell برای از بین بردن نیروها


کلش آف کلنز

کلن وارز یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین رویدادهای بازی کلش آف کلنز به حساب می‌آید. جایی که شما باید بهترین عملکرد خودتان را نشان دهید. طبعا استراتژي‌های بسیاری برای پیروزی در کلن وارز وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. یکی از جالب‌ترین این استراتژي‌ها استفاده از Poison Spell برای از بین بردن نیروهای کلن کستل بود. تنها کافی بود که شما آن‌ها خارج کنید. سپس به احتی می‌توانستید با استفاده از Poison Spell و بدون هیچ دردسری این نیروها را از بین ببرید.

همین موضوع کافی بود تا بازی از تعادل خارج شود. سوپرسل این‌بار بجای حذف کردن کامل این اسپل از بازی، تنها ساختار آن را تغییر داد و با روشی خلاقانه موضوع را  حل کرد. ماجرا از این قرار بود! اگر شما اکنون وار بازی شوید و بخواهید که از این استراتژی استفاده کنید، نیروها بجای ایستادن، از محدوده Poison Spell فرار خواهند کرد و دیگر هیچ آسیبی دریافت نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید