۵ نکته برای حفظ امنیت بیشتر در بازی‌های آنلاین

بازی‌های آنلاین را به عنوان پدیده‌ای جهانی، نمی‌توان صرفا بازی و سرگرمی قلمداد کرد. بسیاری از هکرها، گیمرهای از همه جا بی‌خبر را طعمه کردهو با بهره‌گیری از فیشینگ یا سایر متودها، بدافزارهایی به کامپیوتر آن‌ها تزریق می‌کنند. با این حال، می‌توانید چندین اقدام اساسی را برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی در پیش بگیرید.

چگونه حین بازی آنلاین قادر به تامین امنیت خود هستید؟ برای حفظ امنیت کامپیوتر خود، چه راهکارهای ساده‌ای می‌توان اتخاذ نمود؟

در بازی‌های آنلاین از فایروال استفاده کنید


اساسی‌ترین اقدامی که بایستی حین بازی آنلاین برای حفاظت در برابر تهدیدات سایبری انجام دهید، فعال نمودن دیواره آتشین (فایروال) روی دستگاه شماست.

چگونه از فایروال به برنامه‌ای اجازه فعالیت دهیم؟

 • روی دکمه Start و سپس Setting کلیک کنید تا به پیشخوان تنظیمات ویندوز وارد شوید.
 • در پیشخوان تنظیمات، گزینه Update & Security را انتخاب کنید.
 • در نوار راهبری، Windows Security را انتخاب نمایید.
 • روی Firewall & network protection کلیک کنید.
 • بر Allow an app کلیک کنید.
 • در پنجره بعدی، ابتدا دکمه Change Setting را بزنید. توجه داشته باشید که برای این کار، نیاز به دسترسی ادمین خواهید داشت.
 • سپس بر دکمه Allow another app کلیک کنید.
 • بازی مورد نظرتان و نیز کلاینت را از لیست انتخاب نموده و در صورت عدم مشاهده آن، گزینه Browse را انتخاب کنید، بازی مذکور را یافته و آن را وارد لیست نمایید.
 • روی دکمه Ok کلیک کنید.

پس از طی نمودن این پروسه، بازی مورد نظر بایستی تحت نظارت کامل فایروال، به درستی و بدون مشکل خاصی اجرا شود. به علاوه، استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) می‌تواند منجر به افزایش امنیت شما حین بازی آنلاین گردد. البته استفاده از VPN صرفا مختص کامپیوتر شخصی است و کاربران دیگر کنسول‌ها از این امکان بی‌بهره‌اند.

تنظیمات روتر را به درستی انجام دهید


یک روتر مناسب که به درستی پیکربندی شده است، برای آن که تجربه‌ای روان و لذت بخش از بازی‌های آنلاین داشته باشید ضروریست. ضمنا استفاده از فایروال و نیز رمزگذاری شبکه بی‌سیم جزء اقدامات امنیتی برای محافظت از شما در برابر تهدیدات آنلاین است.

ممکن است به تصور این که اقدامات مذکور سبب افت سرعت و کیفیت اجرای بازی‌های آنلاین شود، از انجام آن‌ها چشم بپوشید. واقعیت این است که تاثیر منفی عوامل مذکور ناچیزتر از آن است که محسوس و قابل اندازه‌گیری باشد. در واقع، فوروارد کردن پورت مهم‌ترین دلیل تاخیرهای زمانی در بازی‌هاست (که در دنیای ویدیوگیم lag نامیده می‌شود). لذا قابلیت‌های امنیتی روتر را به منظور بهبود تجربه آنلاین، غیرفعال نکنید.

ممکن است تنظیمات امنیتی نظیر فایروال بصورت پیش‌فرض در روتر شما فعال نباشد. لذا ابتدا از روشن بودن آنها در روتر اطمینان حاصل کنید.

نحوه فعال‌سازی ویژگی‌های امنیتی روتر بدین شرح است:

 • مرورگر وب را باز کنید و آدرس IP روتر خود را (که معمولا بصورت ۱۹۲.۱۶۸X.X است) وارد نمایید. آدرس IP روتر خود را می‌توانید با جست‌و‌جوی برند سازنده روتر خود در گوگل بیابید.
 • نام کاربری و رمز عبور را در صفحه لاگین روتر وارد کنید.
 • در تنظیمات روتر به بخش امنیت بروید و از روشن بودن فایروال اطمینان حاصل کنید. به علاوه، در این بخش شاهد تنظیمات امنیتی دیگری نیز خواهید بود که بایستی آنها نیز فعال باشند.
 • اگر روتر شما قابلیت انتخاب سطح امنیت فایروال را داشته باشد، سطح متوسط را برگزینید تا هم از امنیت فایروال بهره ببرید و هم گرفتار یک فایروال بیش از حد سخت‌گیر نشوید.

رابط کاربری اکثر برندهای روتر مشابه با TP-Link در تصویر بالاست لذا صرف نظر از برند سازنده، قادر به استفاده از دستورالعمل ارائه شده خواهید بود.

از برنامه‌های تقلب در بازی‌های آنلاین بپرهیزید


قطعا مایلیم همواره برنده باشیم، و این ما را بعضا به سمت و سوی تقلب سوق می‌دهد. ممکن است وسوسه شوید نرم‌افزارهای تقلب را دانلود و نصب کنید که ویژگی‌هایی چون سلامت بی‌نهایت، مهمات ناتمام و… را به بازی شما می‌افزایند اما باید بدانید بسیاری از برنامه‌های تقلب مملو از بدافزار هستند و عمدتا از شما می‌خواهند آنتی ویروس خود را حین نصب نرم‌افزار غیر فعال کنید.

با دانلود، نصب و اجرای برنامه‌های تقلب نه تنها به بازی دیگران صدمه می‌زنید، بلکه امنیت خود را نیز در معرض خطرات بزرگی قرار می‌دهید. هکرها از این نرم‌افزارها برای سرقت اطلاعات حیاتی شما نظیر اطلاعات کارت‌های بانکی، گذرواژه‌ها و… استفاده می‌کنند و حتی ممکن است از کامپیوتر شما برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده بهره ببرند. آنها همچنین قادرند اطلاعات شما را قفل نموده و با استفاده از باج‌افزارها، در قبال باز کردن قفل و آزادسازی اطلاعات از شما طلب پول کنند.

به علاوه، تقلب ممکن است سبب منع کلی شما از بازی شود. معمولا این ممنوعیت در سطح سخت‌افزار رخ می‌دهد لذا مجبور خواهید شد شماری از قطعات کامپیوتر خود را به کلی تعویض کنید. همواره بهتر است برای بهبود وضعیت خود در بازی، از فایل‌های راهنما یا وبسایت‌هایی که شما را گام به گام هدایت می‌کنند، بهره بگیرید.

این گونه خطرات صرفا به واسطه استفاده از برنامه‌های تقلب رخ نمی‌دهد و بایستی هنگام دانلود آپدیت‌های غیررسمی و مادها نیز محتاط باشید چرا که بسیاری از آن‌ها مخرب و دارای بدافزار هستند. قبل از دانلود هر چیز، ابتدا از صحت آن اطمینان یابید.

اطلاعات شخصی خود را در معرض دسترس قرار ندهید


تمامی بازی‌های آنلاین برایتان برچسب یکتایی می‌سازند تا گیمرها بتوانند شما را در محیط بازی شناسایی کنند. شما برای ساختن یک برچسب شخصی (یک نام کاربری یا تگ یکتا) بایستی اطلاعاتی را از خود درج نمایید. اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مذکور، شامل موارد شخصی چون نام واقعی، ایمیل و موقعیت مکانی نیست. به علاوه، تنظیمات مرتبط با حریم خصوصی را در سرویس‌هایی چون استیم به دقت بررسی کنید و بدانید چه اطلاعاتی برای دوستان شما قابل مشاهده است.

هرگونه اطلاعات شخصی ممکن است دستاویزی جهت حملات فیشینگ علیه شما باشد. همچنین هکرها ممکن است به امید دست‌یابی به رمز عبور، هرزنامه‌هایی به ایمیل شما ارسال کنند. به علاوه، همواره احتیاط کامل را حین مواجهه با درخواست‌ دوستی از جانب افراد ناشناس به رعایت نمایید؛ چنین درخواست‌هایی عمدتا خطر لو رفتن اطلاعات را به همراه ندارند اما از آنها برای تبلیغ وبسایت‌های شرط‌بندی و قمار استفاده می‌شود.

حالت گیمینگ را در آنتی‌ویروس خود فعال نمایید


آنتی‌ویروس‌هایی که تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ می‌کنند، عمدتا با اشغال بخش بزرگی از توان پردازشی کامپیوتر سبب ایجاد اختلال در بازی‌های آنلاین می‌شوند. خوشبختانه اکثر آنتی‌ویروس‌های مشهور دارای حالت گیمینگ هستند که حین اجرای بازی، اسکن ویروس را متوقف کرده و اعلان‌های امنیتی را نیز خاموش می‌کند تا تجربه‌ای روان، لذت‌بخش و بدون وقفه‌های احتمالی حین بازی‌های آنلاین داشته باشید. لذا اگر آنتی‌ویروس شما حین بازی سبب بروز مشکلاتی می‌شوند، به جای غیرفعالسازی آن، حالت گیمینگ را فعال نمایید.

بعضی از آنتی‌ویروس‌ها به شرط فعال بودن حالت گیمینگ، قادرند توان پردازشی سیستم را افزایش داده و با حذف فایل‌های زائد، به پاکسازی کامپیوتر شما در جهت اجرای بهتر بازی‌ها بپردازند؛ کافیست روی آیکون آنتی‌ویروس راست کلیک کنید و حالت گیمینگ را انتخاب نمایید.


۵ نکته برای حفظ امنیت بیشتر در بازی‌های آنلاینبدین ترتیب قادرید فارغ از دغدغه امنیت، از تجربه بازی‌های آنلاین لذت ببرید. البته اگر فرزند دارید، بایستی ملاحظات امنیتی دیگری را نیز برای محافظت از فرزندتان حین بازی در فضای آنلاین بکار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید