You are currently viewing دانلود رایگان کتاب «ارشاد الزراعه»

دانلود رایگان کتاب «ارشاد الزراعه»

کتاب ارشاد الزراعه
نسخه PDF
نویسنده : قاسم بن یوسف ابونصری هروی

«ارشاد الزراعه» در اصول و روش کشت و ورز و شناخت زندگی گیاهان و درختان از ستون قدیم است که در اوایل سلطنت پادشاهان صفوی تألیف گردیده و یکی از رسائل فارسی در علم زراعت می‌باشد.

ارشاد الزراعه کتابی است به زبان فارسی دربارهٔ کشاورزی و باغبانی تألیف قاسم بن یوسف ابونصری هروی که در سال ۹۲۱ قمری در هرات نوشته شده است. نویسنده‌ی کتاب از نوادگان شیخ ابونصر طبسی مشهور به پیر حاجات می‌باشد.

تاریخ اتمام کتاب: چهارشنبه، 13 مهر، سال 894 خورشیدی

تهیه و تنظیم PDF جهت انتشار رایگان اینترنتی، انجام شده توسط موسسه ی فرهنگی هنری زرّین پخش هنر

موضوع این کتاب، کشاورزی و باغبانی در هرات و نواحی آن است و یک مقدمه و هشت روضه (= فصل) دارد. مؤلف در مقدمهٔ کتاب، که پیش‌درآمدی مناسب برای ورود به روضه هاست، سعی کرده تبحر خود را در رعایت انواع تکلف‌های زبانی و ادبی نشان دهد، اما نثر روضه‌ها تا حد زیادی صورت نوشتاریِ گفتارهای کشاورزان و باغداران هرات است و در آن تعداد قابل توجهی واژه و اصطلاح دیده می‌شود که در فرهنگ‌های فارسی ثبت نشده‌اند.

کتاب شامل پیش گفتار؛ مقدمه مؤلف؛ تاریخ کتابت ارشادالزراعه بطریق رباعی؛ هشت روضه و فهرست‌‎های کتاب می‌باشد.

انتشار نسخه ی کامل این کتاب به معنای مورد تایید بودن تمام مطالب آن یا نویسنده اش نیست!

فصل‌های کتاب:
روضه اول: در بیان دانستن اراضی که طبیعت هر قطعه زمینی را خاصیتی داده‌است که به چه کیفیت غله یا انگور یا سردرختی می‌دهد و نیز در معرفت زمین و …
روضه دوم: در اختیار ساعت سعد و دانستتن احوال هفته مناسب با کشتن نهال و افشاندن بذر است و محافظت بذر و انبارکردن به موقع آن و در خوشه نگهداشتن به ضرورت، زراعت، محافظت گندم و جو و آرد و…
روضه سوم: در بیان زراعت نمودن غله و اجناس آن؛ گندم، جو، باقلا، عدس، ارزن، برنج، ماش، نخود و لوبیا.
روضه چهارم: در بیان جویه کندن و مرز برای تاک‌ها، تاک نشانیدن و به انگور آوردن، تاک بریدن و اسامی انگور.
روضه پنجم: در بیان خضرویات؛ سبزی‌ها و صیفی‌ها؛ خربزه و هندوانه، خیار، بادرنگ (بارهنگ)، کاهو و ریواج، سیر و پیاز، اسفناج، کلم، بادنجان، نیل و وسمه و حنا، یونجه کاشتن و نفع و ضرر هر یک.
روضه ششم: در بیان بذر نمودن اشجار و گل و ریاحین و آنچه قلمه و پیاز و نهال از گل و ریاحین و غیر آن، و نوع کاشتن و قاعده ترتیب آن.
روضه هفتم: در بیان پیوند تاک و اجار و محافظت بیوت نحل و تخمین حاصل برخی از خضرویات، محافظت گل پیش‌رس بادرنگ.
روضه هشتم: در بیان اشجار و گل و ریاحین به روش باغبانی در چهارباغ برابر یکدیگر ترتیب دادن و طرح چهار باغ و عمارت.

.Copyright claim: Free as in Freedom! public domain

کپی رایت (حق نشر): انتشار و استفاده کاملاً آزاد و رایگان است؛ دوران حیات نویسنده به قرون وسطی برمیگردد و مصحح کتاب نیز در قید حیات نیست (که البته این مورد مهم نیست چون مالکیت کتاب برای نویسنده است و نه برای مصحح). در نتیجه موسسه ی فرهنگی هنری زرین پخش هنر، انحصار گرایی انتشارات دانشگاه تهران برای این کتاب را شکسته و کتاب فوق را به رایگان منتشر مینماید.

دیدگاهتان را بنویسید